Hamerovi diagnostikovali rakovinu semenníka v r. 1979. Keďže dovtedy nebýval nikdy vážne chorý, vznik nádoru si dal do súvislosti s tragickou stratou svojho syna Dirka, ktorý v decembri 1978 podľahol zraneniu, keď bol postrelený. To ho podnietilo, aby začal skúmať osobné príbehy svojich onkologických pacientov.
Podľa Hamera základný problém v našom myslení tkvie v tom, že doteraz sme v Európe 1500 rokov praktizovali symptomatickú medicínu, podľa ktorej je rakovina zhubná, mikróby sú nepriatelia, zlá je teplota i únava, i všetky tzv. chorobné symptómy, ktoré musia byť vykorenené. Hamer vychádza z toho, že každá choroba má psychosomatický pôvod. Môže to byť napr. náhly emociálny šok, konflikt, ktorý človeka zastihne nepripraveného a prejaví sa v psychike, v mozgu a v určitom orgáne, ktoré pracujú vždy synchrónne. Môže ísť napr. o neprimeraný strach zo smrti (ktorým trpia najmä materialisti, ale aj tzv. veriaci zo zvyku). Tento strach je svojim spôsobom v konflikte so zákonmi prírody (keďže podľa nich je pozemská smrť len prechod, alebo návrat na onen svet). Smrť je prirodzená a neopodstatnený strach z nej sa môže odzrkadliť na pľúcach. Tento strach sa prejavuje ako „neschopnosť dýchať", od strachu. Bunky pľúcnych vačkov na to zareagujú množením, aby sa zvýšila kapacita pľúc a tým optimatizovala šanca organizmu na prežitie. Následný vznik nádoru nie je teda nezmyselným procesom, ktorý nemá svoju hlbšiu príčinu.
A konfliktov môže byť celá rada, vrátane vzťahových. Ich odhalenie a vyriešenie môže byť veľmi ťažkým orieškom. Po ich vyriešení dá mozog pokyn na zrušenie „stavu núdze" a likvidáciu nádoru. Organizmus je za určitých podmienok schopný zmnožené bunky rozložiť a zbaviť sa ich. Podľa okolností to môže trvať rôzne dlhý čas a môže to byť sprevádzané dramatickými vonkajšími prejavmi.
Hamer i jeho pokračovatelia kladú dôraz na nevyhnutnosť aktívneho prístupu pacienta k svojmu problému, snahou o pochopenie súvislostí a vyriešenie psychického konfliktu. Za nevyhnutné považujú aj ochotu pacienta prevziať za svoj zdravotný stav (teda aj za svoje niekdajšie rozhodnutia) zodpovednosť. To sú základné predpoklady na ceste k zdraviu, aj keď ani to nie je zárukou, že choroba pominie natrvalo, a uvádzajú aj prečo.
Oficiálna medicína odmieta potvrdiť jeho objavy napriek 30 vedeckým overeniam zo strany nezávislých lekárov a profesionálnych organizácií. Jednou z inštitúcií, ktoré poskytli pôdu na verifikáciu jeho dizertačnej práce, však bola aj lekárska fakulta Trnavskej univerzity v r. 1998. Za prítomnosti kolégia 12 profesorov prednášajúcich na Onkologickom Inštitúte Sv. Alžbety v Bratislave boli vykonávané testy na 7 pacientoch s 20 špecifickými príznakmi. Výsledkom testov bolo konštatovanie, že zistený skutkový stav pacientov poukazuje na to, že všetky uvedené prirodzené zákony, ktoré sú základom spomínanej „Novej medicíny", sú platné.
Keďže Dr. Hamer radil onkologickým pacientom nepodstupovať tradičné liečebné postupy, za toto nezákonné počínanie, po obvinení z porušovania Hippokratovej prísahy, a následnému odobratiu lekárskeho diplomu, bol niekoľko krát uväznený.
Oficiálne medicínske kruhy napr. odmietajú jeho teóriu pozitívnej účasti baktérií na ozdravnom procese ako nepodložené. Paradoxne však oficiálna veda bojuje proti tomu, aby sa tieto nové poznatky verifikovali.
Podľa Hamera rakovina (a choroba vôbec) je síce neželateľná, ale ide o zákonitý dôsledok ľudského zmýšľania a konania. Pacienta orientuje z pasívnej role obete do pozície zodpovedného aktívneho prístupu k životu. Určite nie je prvý, ktorý poukázal na duchovné alebo psychické príčiny vzniku rakoviny (a chorôb vôbec) avšak vo svojom výskume pokročil o kúsok ďalej: odhalením vznikajúcich ohnísk v mozgu a využitím poznatkov z embryológie poukazuje na možnosť celý dej predvídať.
Súvisiaci článok: Cenzúrovaná revolúcia v medicíne" z BLOG.SME.SK:
http://kicera.blog.sme.sk/c/202152/Germanska-nova-medicina-cenzurovana-revolucia-v-medicine.html
Použité zdroje: www.germannewmedicine.com; Caroline Markolin - Dr. Hamers Medical Paradigm - EXPLORE!; Minimalizujte paniku. M. Majerová