Ako "funguje" systém štátnej ochrany životného prostredia

Fungovanie štátnej ochrany životného prostredia je jedným z najukážkovejších príkladov neefektívneho fungovania štátu, resp. jeho zložiek, vôbec. A nie je sa ani čomu tak veľmi čudovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Veď problematike ochrany životného prostredia sa venuje na tak malý štát akým je Slovensko až príliš veľa samostatne postavených subjektov súčasne (Viď: http://burkert.blog.sme.sk/c/324704/Premnozenie-subjektov-v-boji-proti-environmentalnym-agresorom.html).

No a každému z týchto subjektov akoby naschvál chýba niečo podstatné. Tak napr. čo sa týka polície: táto má síce potrebné právomoci, ale priority má iné; zvlášť ak v mnohých iných oblastiach (na rozdiel od oblasti životného prostredia, v ktorej „len" spolupôsobí) pôsobí sama. (Na policajnom prezídiu sa toto odstrkovanie na vedľajšiu koľaj záujmu snažili environmentálni experti riešiť umelým vytvorením „fúzie" environmentálna kriminalita + jadrová bezpečnosť, len aby sa zvýšila vážnosť environmentálnej kriminality v očiach vyšších funkcionárov). Ostatným subjektom zas chýbajú dostatočné právomoci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je len pochopiteľné, že pri tak bohatej štruktúre zďaleka nie vždy pravá ruka vie čo robí ľavá a keďže ide o samostatne postavené subjekty je tu tendencia hrania sa na vlastných pieskoviskách; až na prípady, kde jeden subjekt sa bez druhého nemôže zaobísť, kde spolupráca je nevyhnutná a výhodná rovnako pre obe strany.

Samostatnou kapitolou medzi kapitolami zvráteností je to, že na rozhodujúcich postoch zainteresovaných štátnych subjektov: ministerstva životného prostredia, pôdohospodárstva, vnútra, inšpekcie životného prostredia, či polície sedia politicky dosadené figúrky a vôľu, nech je táto akákoľvek, ktorú tieto figúrky na svojich funkcionárskych stoličkách zastupujú, prísne zastávajú aj ich podriadení - teda v prvom rade nižší a drobní funkcionári.

SkryťVypnúť reklamu

Netreba zvlášť ozrejmovať, že sila ich alibizmu vyniká, resp. je priamo úmerná závažnosti politicky citlivých environmentálnych káuz s ktorými sa stretávajú a ktoré by mali, ak už nie ich pomáhať riešiť, tak aspoň ich nechať profesionálne riešiť svojim podriadeným. Žiaľ profesionalita štátnych subjektov ochrany životného prostredia končí tam, kde začínajú záujmy vyvolených.

Toto sa potom zvykne ospravedlňovať tým, že: "je lepšie ísť v určitých prípadoch proti ochrane prírody než prehrať celú vojnu"...

Že realita je iná, teda že o vojnu za záujmy ochrany životného prostredia nejde ani len náhodou, ale ide, až na výnimky, o tupé podriaďovanie sa vôli spomínaných figúrok, je jasné všetkým okrem tých, čo vyššie uvedené heslo používajú na zakrytie svojho alibizmu, resp. strachu o svoje teplé miestečká.

SkryťVypnúť reklamu

Keby pracovníci týchto subjektov aspoň raz za svoju kariéru boli schopní v politicky citlivých environmentálnych kauzách (ako napr. boli kauzy Tichá dolina, Pezinská skládka a mnohé iné) vystúpiť jednotne proti politickým záujmom, teda hoci aj proti svojim nadriadeným a nanominovaným politickým figúrkam, ktoré sú nad nimi a žiadali od nich, aby sa riadili zákonmi a záujmami ochrany životného prostredia a nie želaniami alebo dokonca nevyslovenými predstavami vyvolených.

Drobní funkcionári v oblasti boja proti environmentálnym agresorom, až na malé výnimky, sú tak uvedomelí, alebo vycvičení, že sami od seba najlepšie vedia ako nechať vyriešiť citlivé kauzy - k spokojnosti mocných - len aby si ich nepohnevali a nedostali sa tým do rizika, že prídu o svoje stoličky.

SkryťVypnúť reklamu

A tento nekonfliktný postoj vo vzťahu k politickým nominantom, ktorí riadia spomínané štátne subjekty, sa prejavuje aj v zakonzervovanosti viacerých právnych noriem, ktoré sú tak nastavené, aby ochrana prírody ťahala za kratší koniec.

Samozrejme, zákonodarnu moc tieto subjekty nemajú, ale keby tu bol viedieť aspoň tlak zo strany pracovníkov týchto subjektov na potrebné legislatívne zmeny cez "svojich" politických nominantov, ktorí tieto subjekty riadia. Veď komu inému by malo najviac záležať na tom, aby štátna ochrana životného prestredia skutočne fungovala? Navyše len oni sú súčasťou vládnej strany alebo strán, ktoré ako jediné majú reálnu moc meniť právne normy cez svojich poslancov k lepšiemu.

Súvisiace články na tomto blogu viď rubrika Environmentálna kriminalita

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  402
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú ani USA, ani Židia, ani tajné spolky, ale prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť, . Kritik ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s "ľudskou tvárou" a aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu, z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, zo širenia politickej ideológie pod maskou náboženstva, zo slepej viery v toto učenie a jeho pridržanie sa zo strachu pred fanatikmi tej istej viery, z alibizmu európskych lídrov otvárajúcich dvere tejto "novej" "kultúre" - totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

107 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu