Ako bolo uverejnené včera na spravodajskom portáli, nový policajný prezident očakáva, že v najbližšom období sa podsvetie môže dostať pod tlak a môže dôjsť aj k mafiánskym vraždám. Podľa neho vraždenie nie je priorita podsvetia, je to dôsledok nejakých neočakávaných alebo nežiaducich okolností. Jedna z tých okolností je činnosť polície, ktorá ich prinúti robiť chyby, prinúti ich stiahnuť sa, zabezpečí, aby nemali taký voľný prístup k financiám...
Týmito slovami myslím si, že nepriamo zhodil svojho predchodcu Jána Packu s ktorým zdá sa sú starými dobrými známymi (ako sa z úsmevov a stiskov rúk, ktoré si pri výmene funkcie nedávno vymenili dalo dedukovať). Má z týchto slov vyplývať, že v období, keď políciu riadil Ján Packa s 1. viceprezidentom Michalom Kopčíkom, ktorý dohliadal na boj proti organizovanej kriminalite, podsvetie pod tlakom nebolo? Čo to vôbec znamená nebyť pod tlakom? Že podsvetie si mohlo za uplynulé 4 roky dovoľovať oveľa viac ako tomu bolo za jeho éry? A on čoskoro so svojimi ľuďmi dostane podsvetie pod tlak? Dobre tomu rozumiem? (Pritom nedávno v médiách stálo, že Spišiakovi, na rozdiel od sebaistého Packu, boli cudzie ukričané vyhlásenia a aj preto bol taký populárny).
A čo ak je to práve naopak, čo ak prípadný zvýšený počet mafiánskych vrážd bude svedčiť o neschopnosti polície? Spišiak to má asi dobre rozšpekulované. V každom prípade bude takto zrejme žať úspech.
Nechcem byť skeptikom, ale zásadný rozdiel, čo sa týka činnosti polície v tomto smere si myslím nenastane. Najväčší rozdiel bude v tom, že Spišiak bude vedieť lepšie predávať záťahy proti podsvetiu (vrátane kvázi podsvetiu) oproti Kopčíkovi, ktorý nerád robil hovorcu, keďže za to bol asi platený niekto iný. Spišiak (so svojou kamennou, ustarostenou, záhodnou tvárou) bol minimálne, čo sa týka styku s médiami, veľmi dobrý a ťažko ho v tomto niekto ešte v polícii tromfne. Tým ale zďaleka nechcem znižovať jeho ďalšie kvality. Netreba však zabúdať, že mnohé z tých bombastických prípadov, ktoré v médiách kedysi prezentoval, neskôr spľasli na prokuratúre alebo súde ako bubliny (aj keď si nemyslím si, že to bolo vždy len z dôvodu nedostatočných dôkazov). Toto verejnosť vo všeobecnosti už málo zaujímalo a zaujíma.
Najmä starší ľudia mali o ňom predstavu, že on tie prípady aj sám vyšetroval, resp. priamo riadil ich vyšetrovanie. Za jeho čias mi jeden pán položil otázku, ako to on vlastne všetko môže stíhať, vyšetrovať toľko prípadov, televízie, tlačovky, novinári...
Spomínam si na slová Jozefa Šáteka, ktorý za jeho čias pôsobil na jemu „konkurenčnom úrade" (úrade boja proti korupcii, zatiaľ čo Spišiak mal na starosti úrad organizovanej kriminality a obaja chceli mať pod sebou finančnú políciu, aj keby sa zišla obom, čo sa dalo vyriešiť spojením týchto blízkych úradov), ktorý napísal niečo v tom zmysle, že "pri hodnotení výsledkov výkonného úradu treba brať do úvahy akými silami a prostriedkami úrad disponuje, pričom výsledky Spišiakovho úradu v tomto svetle neboli až tak ružové". Výsledky môžu byť aj také, že na jedného pracovníka úradu pripadá za rok napr. jeden objasnený prípad. Pri tomto treba brať do úvahy aj to, akej závažnosti boli nemedializované objasnené prípady vykazované špecializovaným úradom, lebo takýto úrad by sa vôbec nemal venovať menej závažnej kriminalite, aby štatisticky mal čo vykazovať. Tiež treba brať do úvahy do akej miery sa na objasnení závažných, v médiách prezentovaných prípadov podieľali nešpecializované útvary polície, colná správa. Nie je tajomstvom, že špecializované útvary polície majú výberovú právomoc a nemajú väčší problém z nešpecializovaných okresných a krajských útvarov polície prebrať zaujímavé, do veľkej miery spracované prípady, s ktorými sa potom môžu prezentovať, resp. ich manažéri.
Držať Jaroslavovi Spišiakovi palce, aby bol úspešnejší ako jeho predchodca je naozaj žiadúce, lebo určite to nebude mať ľahké, ale veľké očakávania väčšinou vedú k veľkým sklamaniam. Policajný zbor je kolos a k zásadnejším pozitívnym zmenám v ňom nedôjde bez systémových zmien. Do takýchto zmien (jedna bola naznačená vyššie), ak nepočítame "kozmetické úpravy", sa však v polícii dlhodobo zrejme nechce nikomu. Neviem či, resp. k akým systémovým zmenám dopomohol Spišiak, keď bol 1. viceprezidentom PZ. Možno to bude práve on, už ako prezident PZ, ktorý ich spustí.