tie najväčšie, najzávažnejšie a do očí bijúce podozrenia z korupcie, zneužití právomocí vrcholových verejných činiteľov a samozrejme hospodárskej trestnej činnosti, akonáhle sú do nich namočení politici alebo ich nominanti. Do decembra 2011 tomu nebolo inak ani za tejto vlády. Veď ministra vnútra D. Lipšica rozkmital až únik informácii o spise SIS - Gorila na verejnosť. Verím tomu, že ak by polícia bola apolitická, politici a ich nominanti na pozíciách kde sa rozhoduje o štátnom majetku, veľkých zákazkách, predajoch emisií atď. atď. by si zďaleka nedovolili to, čo si už dovoľujú roky. A čo si budú viac menej dovoľovať aj v budúcnosti; ak reforma polície nezačne od vrchu.
1. krokom k takejto reforme by malo byť zákonné ustanovenie (napr. v zákone o Policajnom zbore), ktoré by odňalo ministrovi vnútra právomoc odvolať z funkcie policajného prezidenta atď. ako je tomu zvykom po každých voľbách, ak sa kompletne mení vláda. Minister vnútra by mohol v odôvodnených prípadoch „len" iniciovať výberové konanie na nového prezidenta PZ, jeho zástupcov atď. Podobne by si museli počínať aj oni voči svojim podriadeným.
Povinné riadne výberové konania by boli zavedené na všetky manažérske posty a tiež na prezidiálne referentské posty. Ich obchádzanie by bolo postihované a toto postihovanie by vychádzalo zo zákona. Podľa tohto by bolo samozrejme nemožné ani to, aby sa bývalí policajti vracali k polícii rovno na lukratívne manažérske posty, aj keď im v minulosti „patrili". Ako sa deje doposiaľ.
2. Zároveň by zákon stanovil povinné výberové konanie aj na post ministra vnútra. Veď ak sú povinné výberové konania napr. na posty policajných pridelencov... o to zvlášť by to malo platiť na najvyšší post. Podobne ako je tomu pri voľbe generálneho prokurátora... akurát s tým rozdielom, že výberovú komisiu by tvorili nie politici ale odborníci napr. z Policajnej akadémie alebo vedeckej obce. Túto komisiu by pre vyváženosť dotvárali zástupcovia ministerstva financií, súdnictva, prokuratúry, možno aj dvaja zástupcovia z bezpečnostného parlamentného výboru NR SR, koalícia, opozícia.... Táto komisia by napr. z desiatich uchádzačov vybrala dajme tomu piatich najlepších z ktorých víťaza by určil žreb. Nevidím v tom zásadný právny ani technický problém.
Tým by sa do veľkej miery predišlo zaviazanosti takto zvoleného ministra voči komukoľvek. Tým pádom by už minister vnútra nemohol byť ani členom vlády. A ak by bol členom nejakej strany, musel by sa vzdať členstva. (Podobne ako členom vlády a členom žiadnej strany nie je generálny prokurátor). Malo by to byť úplne prirodzené, lebo súdna moc, ktorá sa bez prokuratúry a polície nezaobíde, je v demokratickom zriadení podľa Ústavy oddelená od moci výkonnej. Polícia však tým, že ju riadi člen vlády a politický nominant od výkonnej moci oddelená nie je.
No a čo také by mal ako prvé urobiť minister?
teda minister, ktorý to s reformou polície myslí vážne, a záleží mu na tom, aby táto reforma nemala trvanie len po dobu kým on sám bude ministrom?
A. Audity na všetky sekcie Ministerstva vnútra, samozrejme vrátane policajného Prezídia, aby sa tam konečne neživili neefektívne, alebo minimálne efektívne štruktúry, premnoženosť samostatných špecializovaných útvarov a funckionárov.
B. Na základe vízie, s ktorou pred tým minister uspel u výberovej komisie, a na základe výsledkov auditov vypracovanie návrhu organizačných zmien a vyhlásenie riadneho pripomienkového konania k novej organizačnej štruktúre.
C. Všetky vznesené zásadné pripomienky by museli byť prerokované v komisii cez ktorú sa minister stal ministrom.
Čiastočný zoznam zvráteností Policajného zboru, resp. "rozbor" "chorôb" na ktoré trpí a z ktorého nie je ťažké stanoviť "diagnózu a liečbu", som uviedol v jednom mojom staršom článku: http://burkert.blog.sme.sk/c/244025/Zvratenosti-panujuce-v-Policajnom-zbore.html
Avšak tak ako nie je možné očakávať že Rómovia z osád sa začnú sami od seba zodpovedne stavať k otázke plánovaného rodičovstva, rovnako nie je možné očakávať že nie apolitická polícia začne z vlastnej iniciatívy odhaľovať a zodpovedne vyšetrovať prípady podozrení zo závažnej korupcie a hospodárskej kriminality ak ju k tomu nenakopnú novinári.