Touto vyšetrovacou verziou, vzhľadom k prípadom, ktoré novinár pred jeho zavraždením objasňoval, sa jednoznačne bude musieť zaoberať, resp. sa s ňou vysporiadať, ten vyšetrovateľ, ktorému bude prípad pridelený. A keďže túto verziu si nedovolí opomenúť žiadny, ani ten najlojálnejší vyšetrovateľ a prokurátor, opäť raz budeme svedkami silného konfliktu záujmov. Veď aká je istota, že servilní, politicky dosadení jedinci, ktorí riadia a ovládajú „Policajný zbor", vyberú tých najschopnejších, neovplyvniteľných a nebojácnych policajtov, aby vyšetrili vraždu, v ktorej nie je vylúčené, že je do nej nejakým spôsobom zainteresovaná vládna moc, alebo subjekty na ňu neoficiálne napojené? A ak to tak aj skutočne je, v tom prípade budeme opäť raz svedkami aj nákladného, ale po divadelnej stránke lacného, niekoľkoročného vyšetrovacieho predstavenia, po vzore prípadu Gorila, ktoré pôjde do slepej uličky.
Koľkí z týchto dosadencov, pri svojich rozhodnutiach, ktorými budú môcť ovplyvňovať smerovanie, objektivitu, alebo kvalitu vyšetrovania, budú schopní zabudnúť na akt, ktorým im bola bez výberového konania darovaná vysoká policajná funkcia s rozprávkovým funkčným platom, kráľovským príplatkom za „riadenie" (rozumej oddanosť), astronomickým osobným príplatkom, iba „symbolickými odmenami“, a z toho všetkého odvíjajúcimi sa budúcimi sociálnymi výhodami?
V tomto som veľký pesimista. Na profesionálne a objektívne vyšetrovanie tohto prípadu je tu totiž dostatok prekážok. A na mojom pesimizme, založenom aj na osobných skúsenostiach, nezmenia nič ani vyhlásenia mocných, že pre objasnenie vraždy urobia všetko, čo je v ich silách... Takéto vyhlásenia ma doslova iritujú. Veď tí ľudia neboli za mnohé roky schopní urobiť ani to „minimum“ – odpolitizovanie polície. Takto vyzerá ich skvelá úprimnosť. Alebo strach. Lebo ak by políciu odpolitizovali, mohlo by to pre nich čoskoro znamenať ich koniec. Preháňam? Tak nech to urobia.
To, čo teraz poviem, sa tu, predpokladám, nebude mnohým páčiť:
Za túto vraždu, ak v nej má prsty vládna moc, sú svojim spôsobom, resp. nepriamo zodpovední aj tí, ktorí boli súčasťou vládnej koalície v rokoch 2010 - 2012. Mali totiž možnosť odpolitizovať políciu, no nespravili tak.
Tým vytvorili, alebo udržali prostredie, ktoré je vyhovujúce pre prípad, ak sa vládna moc, alebo tí, ktorí majú za úlohu konsolidovať pomery okolo vládnej moci (čoho je schopná napr. dokonca štátny orgán - SIS, to už z minulosti poznáme) rozhodnú nechať niekoho nepohodlného odstrániť. Majú pocit 99,999 %-nej istoty, že polícia, ktorú riadia politicky dosadené bábky, resp. servilní jedinci, takéto prípady nikdy neobjasní, a ak náhodou áno, stále je tu ešte „nezávislá" prokuratúra na čele „s politicky nevoleným generálnym prokurátorom" a „nezávislé súdnictvo", ktoré ak treba, vždy pomôžu. Tým správnym.
Preto ak tento prípad bude objasňovaný len naoko, resp. len po určitú nepriestrelnú hranicu, nikto z týchto politikov nemá morálne právo sa nad tým pohoršovať. Sami k tomu dopomohli.
Súvisiaci článok č. 1: https://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/433096/minister-vnutra-do-vysetrovania-nezasahuje-nemusi-lebo-funkcionari-vedia-co-sa-slusi.html
Súvisiaci článok č. 2: https://burkert.blog.sme.sk/c/444297/policajny-prezident-gaspar-je-za-odpolitizovanie-policie-len-naoko.html
Ostatné súvisiace články na mojom blogu: https://burkert.blog.sme.sk/t/49398/policia-s-r-o-patra
Ostatné súvisiace články na blogu Stop alibizmu: https://stopalibizmu.blog.sme.sk/t/30345/policia-s-r-o