Za gréckou krízou je egoistický volič

Bolo by možno zaujímavé poznať, koľkí z tých, ktorí sa v týchto dňoch v Grécku búria proti nevyhnutnému uťahovaniu opaskov, v minulosti volili tie politické strany alebo programy, ktoré ich priviedli na pokraj štátneho bankrotu. Koľkí z nich sa ulakomili, resp. volili „sociálne istoty", štrnáste dôchodky, atď. bez ohľadu na to, či na to štát má, resp. čo ich to bude v budúcnosti stáť. Za krízu preto nesú zodpovednosť možno v prvom rade práve tí, ktorí si nevideli ďalej od nosa, keď dali svoj hlas, a tým aj moc populistickým politikom a tiež tí, ktorí sa volieb nezúčastnili, čím sa nepriamo pričinili o vznik nezodpovednej vlády. Grékom ju nikto nevnútil, zvolili si ju sami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Niekedy mi pripadá, akoby značná časť voličov stále žila v tom, že peniaze štátu padajú do kasy len tak; poprípade z neba... Veď ako inak by si politické strany stále dovolili lákať voličov na „bezplatné zdravotníctvo" a pod. a to dokonca v dobe, keď už by každému mohlo byť na Gréckom príklade jasné za akú cenu mali Gréci nadštandardné, možnostiam štátu neúmerné sociálne istoty a výhody. Pripadá mi to neuveriteľné, ako môže niekto veriť, že voliči ešte dnes uveria, že štát je schopný zabezpečiť ľudu bezplatné zdravotníctvo. To akože ho budú financovať politici z vlastného vrecka, alebo lekári budú pracovať bez nároku na mzdu? Nehovoriac o tom, že čím väčšia solidarita v zdravotníctve, tým je toto bližšie ku kolapsu, keďže bezbrehá solidarita sa dá krásne zneužívať. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani by som sa veľmi nečudoval, ak by niekto navrhol populizmus nejakým spôsobom sankcionovať. Veď ten sa v prípadoch sľubov bez reálnych podkladov dosť podobá podvodu. V oboch prípadoch sa uvádza niekto do omylu z ktorého druhá strana nejakým spôsobom ťaží, alebo chce ťažiť. Populizmus navyše môže mať, alebo v niektorých prípadoch aj má, katastrofálne následky.

Bol by som za to, ak by štáty EÚ mali zakázané žiť na dlh, ktorý prekročí nejakú stanovenú mieru, resp. vládne strany, ak by chceli kandidovať v nasledujúcich voľbách, mohli by tak urobiť len pod podmienkou, že nasledujúca vláda by po nich nezdedila väčší dlh ako ten, ktorý tu bol pri predošlých voľbách. Ak by vláda počas vládnutia prekročila povolené zadlženie štátu, musela by predčasne odstúpiť. Ak by mala v programe napr. 13. dôchodky, musela by konkrétne definovať z čoho sa budú uhrádzať; či to bude na úkor štátnych zamestnancov, a ak áno tak ktorých, či to bude na úkor zvýšených daní, štátneho dlhu, alebo čoho. Ja viem, je to skôr utópia. Ale vtedy by bez problémov víťazil zdravý rozum, racionálne (aj keď nie vždy populárne) opatrenia nad populizmom, resp. využívaním, či zneužívaním krátkozrakosti a egoizmu mnohých voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Po nás potopa. Tak mi väčšinou vo všeobecnosti pripadá často krát politika, ktorá sa zvykne označovať ako sociálna. Môže sa to javiť aj ako účel, lebo na kritizovaní nepopulárnych opatrení prípadne novej vlády, nútenej naprávať následky prehnane sociálneho cítenia tej predošlej, sa potom budú dať ľahko získavať politické body.

Zaujímalo by ma, ako zvykla reagovať pred krízou sociálne orientovaná grécka vláda na tamojšiu opozičnú, alebo mediálnu kritiku týkajúcu sa žitia na veľkej nohe, keď možnosti štátu tomu zďaleka nezodpovedali, teda žitia na úkor ďalšej generácie, svojich detí, ktoré zadlžili po uši. Či kritiku zľahčovali, resp. čím proti argumentovali. Či by sme sa z toho nemohli poučiť aj my.

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  402
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú ani USA, ani Židia, ani tajné spolky, ale prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť, . Kritik ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s "ľudskou tvárou" a aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu, z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, zo širenia politickej ideológie pod maskou náboženstva, zo slepej viery v toto učenie a jeho pridržanie sa zo strachu pred fanatikmi tej istej viery, z alibizmu európskych lídrov otvárajúcich dvere tejto "novej" "kultúre" - totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu