vyvodili prokurátori závery, ktoré sa práve realizovali a o týchto sa verejnosť mala už čoskoro dozvedieť. Odvtedy už uplynul viac ako rok a pol. A čo vie verejnosť o týchto záveroch? Keďže sa zdá že nič, núka sa tu otázka, či tieto vôbec dopadli podľa predstáv tých, ktorí ich vyvodzovali ešte pred samotným skončením preverovania, resp. vyšetrovania, či znaleckého dokazovania.
Od iného prokurátora som sa dozvedel, že príslušný orgán dal v kauze rozmnoženia podkôrneho hmyzu v Tatrách vypracovať znalecký posudok a to údajne Národnému lesníckemu centru - Lesnícky výskumný ústav Zvolen. Na ozrejmenie: ide o štátom zriadenú (štátnu) príspevkovú organizáciu, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva SR a metodicky ju usmerňuje Lesnícka sekcia tohto ministerstva.
Takže objektivita zaručená...
Pokiaľ som to správne pochopil, a informácia bola pravdivá, znalci ústavu mali preukázať, či, prekazenie tzv. ozdravnej ťažby proti lykožrútovi malo v daných lokalitách za následok poškodenie životného prostredia lykožrútom. Podozrivými z trestného činu mali byť zodpovedné osoby z mimovládnych ochranárskych organizácií.
Tu je spomínaný citát prokurátora Generálnej prokuratúry, zaoberajúceho sa problematikou trestných činov proti životnému prostrediu, pre Enviromagazín 1/2009: "...kolegovia v Prešove sa v súčasnosti intenzívne venujú známej kauze rozmnoženia podkôrneho hmyzu vo Vysokých Tatrách po veternej smršti v roku 2004. Vlani (v r. 2008) sme boli na tvári miesta, čo ocenili hlavne lesníci ochranári, ktorí tvrdili, že zodpovední úradníci príslušných úradov životného prostredia sa u nich v tejto súvislosti neobjavili. Môžem potvrdiť, že tu viac ako inde platí, že lepšie je raz vidieť, ako desaťkrát počuť. A rozhodne sa to netýka len lokalít Tichej a Kôprovej doliny. Vyvodili sme závery, ktoré sa v súčasnosti realizujú a o ktorých sa verejnosť čoskoro dozvie".
Otázka znie, či to nevyzerá ako objednávka, pri ktorej vykonávateľ má splniť predstavu objednávateľa, resp. má dať váhu jeho záverom, aj keď tieto nemusia byť jedine správne.
Keďže verejnosť sa o týchto záveroch doposiaľ nedozvedela, to jasne nasvedčuje tomu, že napriek snahe tých, čo si znalecké skúmanie vyžiadali, toto nepreukázalo žiadnu trestnú činnosť a teda realizácia záverov nakoniec nedopadla podľa predstáv objednávateľov, teda zrejme prokuratúry. A preto asi táto radšej mlčí. V opačnom prípade by si pán generálny prokurátor, ktorý sa ani pred médiami netajil svojimi "sympatiami" voči tzv. ochranárom a tým, kto je podľa neho najväčší škodca Tatier, sotva nechal ujsť príležitosť informovať verejnosť o tom, ako ochranári, ktorých má tak rád... poškodili Tatry. Alebo sa mýlim?
Možno nejeden z čitateľov si položil otázku, koho mal pán prokurátor na mysli pod pojmom "lesníci ochranári". Ochranármi sa totiž zvyknú označovať aktivisti a členovia mimovládnych ochranárskych organizácii, a to aj samotnými lesníkmi. Netvrdím, že aj ostatní lesníci nemôžu byť ochranármi, ale výraz "lesník" pre človeka, ktorý má na starosti trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch je dostatočne dôstojný bez toho, aby ešte bol prikrášľovaný slovíčkom "ochranár". Ak výraz "lesník" prikrášľujú tí, čo vykonávajú dozor nad vyšetrovaním, vyvoláva to vo mne dosť silnú pochybnosť o nezaujatosti. Lesníkom sa tu totiž automaticky nepriamo pristupuje, akoby pre lesy bezvýhradne v každom prípade robili len to dobré a environmentálnym aktivistom akoby len to zlé, keďže lesníkom - ochranárom bránili zasahovať do Tichej doliny. Dosť jasne tomu nasvedčuje aj verejné vyhlásené slová generálneho prokurátora na adresu tých, čo ťažbe v daných lokalitách bránili. Predniesol ich ešte pred zrealizovaním spomínaných záverov v danej veci, čím mimochodom dal možno neúmyselne, nepriamo signál, ktorým smerom sa má táto uberať.
Ak znalecké dokazovanie, resp. realizácia záverov bola v danej veci skutočne ukončená, a ak výsledok tohto procesu sa tají, nepoukazuje to na to, že sa vo veci zrejme očakával úplne iný výsledok? Aké sú vlastne tieto závery? Dá sa ešte vôbec prokuratúre dôverovať, že je nestranná? A ak áno, na koľko percent?... 5, 50, alebo koľko?