Ak by niekto povedal, že: obraz nejakého slávneho maliara je čarodejníkom, resp. majstrom, a nie maliar samotný, znelo by to dosť nelogicky, až smiešne. Ak však takéto majstrovstvo ľudia prisudzujú prírode,, ktorá je tiež "len" dielom berie sa to ako normálne.
Bolo by aj zaujímavé vedieť, kto konkrétne by tou „matkou prírody" mal byť, alebo ňou je. Lebo pohoria, lesy, rieky a pod. sotva môžu byť matkou, resp. organizátorom. Sú to zjavne „len" výtvory, podobne ako obrazy maliarov, domy staviteľov atď. Je logické, aby umelecké dielo bolo súčasne aj tvorcom? Ani ten najmenší predmet, ktorý nám napr. slúži v domácnosti nevznikol len tak, sám od seba. Prečo si potom myslíme o veľkých veciach, ktoré v sebe navyše nesú neuveriteľnú organizovanosť, poriadok, akými sú vesmír, príroda atď., že vznikli len tak?
Osobne si neviem predstaviť, že všetky, malé aj veľké deje v prírode a vo vesmíre neriadi nikto, že sa to riadi samo. Veďe každý štát, mesto, každá domácnosť a mnoho iného vyžaduje riadenie.
A tiež si neviem predstaviť, že všetky tieto deje riadi a spravuje jeden subjekt - Boh, až do najmenších vecí.
Je zaujímavé, že staré národy, pohania, uznávali nie len veľké prírodné bytosti, resp. predstaviteľov prírodných živlov, ktorých nazývali „bohmi", ale často krát údajne komunikovali aj s malými prírodnými bytosťami, napr. ohňa, vzduchu, hornín, rastlín, stromov, vôd... Nie sú to práve oni, aj s ich väčšími „kolegami", ktorí sú tými „čarodejníkmi" v prírode?