AZOV? Denacifikáciu skôr potrebuje ruská žoldnierska skupina Wagnerovci a jej zakladateľ Kremeľ.

Tento článok je tzv. súkromný, teda nezobrazuje sa a ani by sa nezobrazil na titulke blogu Sme, len na mojom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Článok nie je môj, je zo 4.4.2022 a jeho autormi sú JAN WIRNITZER a Iva Zímová, pochádza z Denníka N, ale tam je pod tzv. piánom, teda pre bežných čitateľov viacmenej neviditeľný. Tu je originál:

https://dennikn.sk/2792275/azov-sa-uz-neonacistickej-povesti-nezbavi-aky-je-pribeh-najznamejsej-ukrajinskej-jednotky/?fbclid=IwAR0lOGue7xv7D2y0401UI7TTVaph1NRpnjyvku-BGZgbxvft6sNtSGKmang

A tu sú jeho najpodstatnejšie časti:

sú také, že je v ňom 90 percent domov úplne zničených či poškodených. V meste zostáva nanajvýš 160-tisíc civilistov, ruskí vojaci podľa ukrajinských zdrojov desiatky tisíc obyvateľov odvliekli preč.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mariupol je základňou pluku Azov. Najznámejšia ukrajinská bojová jednotka, ktorá je pre Kremeľ ústredným motívom zakaždým, keď ruská propaganda hovorí o „denacifikácii Ukrajiny“.

Ponúka sa otázka, či by denacifikáciu nepotreboval skôr šéf ruskej žoldnierskej skupiny Wagnerovci Dmitrij Valerijevič Utkin, exdôstojník, ktorý má vytetované (ako opisuje napríklad Economist) esesácke insígnie či ríšsku orlicu.

Dôkazov o spojení ruských žoldnierov a krajnej pravice existuje viac (napríklad správa z Líbye, podľa ktorej tam dávali svoje sympatie k nacizmu jasne najavo).

Inými slovami: Putinovu „denacifikáciu“ Ukrajiny, paradoxne, vykonávajú ľudia, ktorí pravdepodobne sami skryto hajlujú a snívajú o bielej sile.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže Západ väzbu ruských žoldnierov na neonacistickú symboliku príliš netematizuje, a tak sa o tom veľmi nehovorí.

Rusom ide o legitimizáciu vojny

O Azove je reč aj preto, že je jednou z hlavných síl brániacich pôvodne štyristotisícový Mariupol na pobreží Azovského mora. Think-tank Inštitút pre štúdium vojny odhaduje, že súčasné tri centrá ukrajinského odporu vydržia už len niekoľko dní.

Historik David Svoboda z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov, ktorý sa na dejiny Ukrajiny a tamojšieho nacionalizmu zameriava, upozorňuje, že všetky debaty o Azove musia pripomínať aj podstatu vojny na Ukrajine.

„Skôr než domnelým nacizmom ukrajinskej patriotickej scény na bojisku by sme sa mali zaoberať skutočnou motiváciou tých, ktorí u nás ani po ôsmich rokoch zničujúcej vojny, ktorá práve vrcholí, neprestali bojovať s fiktívnym nepriateľom ukrajinského ‚fašizmu‘ a ‚nacizmu‘, zatiaľ čo nepriateľ reálny – Rusko – sa už teší na vojenskú prehliadku na Václavskom námestí. Ak človeku, ktorý sa topí, hodíme kúpaciu čiapku namiesto toho, aby sme mu pomohli a nebáli sa zradných vôd, nie je s nami niečo v poriadku,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

To, že práve Azov je najznámejšou ukrajinskou jednotkou, nedáva vojensky zmysel. Na začiatku vojny bolo jeho bojovníkov asi okolo tisíc, horné odhady početnosti v uplynulých rokoch udávali 2500 ľudí. Ukrajinská armáda má okolo 200-tisíc vojakov a zhruba 100-tisíc príslušníkov polovojenských zložiek.

Ale počuli ste viac o Azove alebo o 92. mechanizovanej brigáde? Pritom práve väčšia, mobilná a dobre vycvičená „deväťdesiata druhá“ vyčíňa podľa analytika Toma Coopera medzi ruskými jednotkami v okolí Charkiva ako čierna ruka.

Intenzita debát o Azove svedčí o tom, ako veľmi jednotku ruská propaganda tematizuje. Nič v dejinách 20. storočia nie je v pamäti mnohých ľudí zakotvené ako číre zlo tak silno ako nacizmus. Označením protivníka za nacistu možno skúšať prehlušiť aj vraždenie civilistov v krajine, ktorej prezident je židovského pôvodu (časť predkov Volodymyra Zelenského nacisti dokonca zavraždili).

SkryťVypnúť reklamu

Práve o legitimizáciu vojny podľa politológa a experta na extrémizmus Jana Charváta Rusku ide – ako navonok, tak smerom k vlastnej populácii. Hádka o nálepku je jednoducho vhodná na odvádzanie pozornosti.

Najskôr futbaloví ultras

Kde sa „batalión Azov“, ako bol pôvodne známy, vlastne vzal?

Po ukrajinskom prevrate proti proruskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi v roku 2014 Moskva podnietila na východe Ukrajiny povstanie. Ukrajinská armáda bola po rokoch zanedbávania v rozklade a jej akcieschopnosť bola minimálna.

Vzniklo mnoho polovojenských jednotiek známych ako „batalióny“, ktoré sa chopili zbraní a živelným spôsobom bojovali proti proruským povstalcom. Azov bol jednou z mnohých, jeho zázemie bolo pôvodne v oblasti Charkiva.

„Vznikal okolo skupín ľudí z neonacistického prostredia aj futbalových ultras. Už vtedy v roku 2014 sa hovorilo o tom, že nie všetci členovia Azova sú politicky vyprofilovaní. Z toho, čo som ja mal k dispozícii, vyplývalo, že politicky aktívna v zmysle neonacizmu bola asi polovica,“ opisuje politológ Charvát z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe.

O Ukrajine to nedokazuje nič. Neonacisti sú v každej krajine. Aj v Rusku – napokon sa aj na jeho strane zapojili do vojny o Donbas.

Sídlom Azova sa v tom čase stal Mariupol. Skupinu sprevádzali správy o vojnových zločinoch (rovnako ako napríklad proruský batalión Sparta) aj symboly vcelku zreteľne odkazujúce na nacistickú symboliku. Lenže aj povesť bojovníkov, bez ktorých by Ukrajina Mariupol už v roku 2015 nemala.

Dôležité bolo, že ukrajinská vláda nemala túto jednotku pod kontrolou. Tú čiastočne získala až jej začlenením do Národnej gardy (zložky v pôsobnosti ministerstva vnútra podporujúcej armádu). Potom sa hrany Azova obrúsili.

„Z akademických textov, ktoré som čítal, vyplýva, že tam krajne pravicový element dodnes zostáva, ale je slabší ako predtým zároveň s tým, ako sa začlenili do oficiálnych štátnych štruktúr. Zmenili aj symboliku, dali preč tie jasnejšie odkazy ako čierne slnko alebo typický vlčí hák,“ opisuje Charvát.

Zároveň upozorňuje, že vždy, na Ukrajine nevynímajúc, je nutné rozlišovať medzi ultrapravicou, nacionalistami či neonacistami. „Krajná pravica nie je žiadny monolit. Má množstvo segmentov, niektoré idú aj proti sebe. Neonacisti sa navyše vo väčšine prípadov sami označujú za nacionalistov cielenečím viac sú tie termíny nejasné, tým viac sa im v tom darí manévrovať a získavať podporu.“

A aby to bolo zamotanejšie, v radoch Azova sú aj ukrajinskí Židia.

Ukrajinci nedokážu zabudnúť na milióny (udávajú sa rôzne rozpätia od 3 – 5 po 7 – 10) ukrajinských obetí hladomoru spôsobeného sovietskym komunistickým režimom. Ich historická skúsenosť je taká, že nacizmus nebola jediná ideológia, ktorá vedela zabíjať ľudí po miliónoch. Rusko hlásiace sa k odkazu Sovietskeho zväzu im túto éru pripomína.

 

„Je to nácko, ale je to jeho vec“

Azov teda získal reputáciu krajne pravicovej polovojenskej formácie krátko po tom, čo vznikol. Zrejme sa nedalo čakať nič iné.

Jeden z príslušníkov Azova, ktorý sa denníku USA Today v roku 2015 predstavil ako Alex, povedal otvorene: „Podporujem, aby Ukrajina mala silné vedenie ako Nemecko počas druhej svetovej vojny, som odporca genocídy Židov. Menšiny majú byť tolerované, kým nechcú špeciálne privilégiá, majetok bohatých oligarchov má byť znárodnený, a až sa vojna skončí, vyrazíme na Kyjiv a zvrhneme našu skorumpovanú vládu.“

Podobných „Alexov“ mal vtedy Azov zrejme viac. Hovorca jednotky Andrij Ďačenko v tom čase poznamenal, že neonacistov je 10 až 20 percent príslušníkov zhruba tisíchlavého pluku. USA Today v článku používal slovo „nazis“. My považujeme za najpresnejší preklad termín neonacisti.

„U Alexa to však je osobný postoj, nemá to nič do činenia s ideológiou jednotky,“ dištancoval sa.

Vtedajší zástupca veliteľa Azova Oleg Odnoroženko bol kritickejší – americkému denníku povedal, že Alex nemá právo hovoriť tak, aby to vyzeralo ako oficiálny postoj jednotky, a že bude disciplinárne potrestaný.

Lenže aj zakladateľ Azova Andrij Bileckyj bol prinajmenšom niekoľko rokov poprednou figúrou ukrajinskej krajne pravicovej scény. Bataliónu velil pred tým, než sa začlenil do štruktúry oficiálnych ukrajinských síl.

Vo voľbách sa ukáže? Áno, ukázalo

Že to časť nacionalistov či stúpencov ultrapravice všeobecne ťahá k ozbrojeným zložkám, inštitúciám z princípu určeným na obranu rodnej krajiny a vlastného národa, nie je nič zvláštne. Deje sa to na Slovensku, v Česku, deje sa to v Rusku a deje sa to na Ukrajine.

„V samotnom Rusku je prinajmenšom toľko krajne pravicových skupín ako na Ukrajine,“ cituje nemecký portál DW Ulricha Schmida z univerzity vo švajčiarskom St. Gallene.

„Azov je na Ukrajine iba jednou z mnohých skupín a krajne pravicové zoskupenia v ukrajinskej politike a spoločnosti úspešné nie sú. Niektorí politológovia hovoria, že je to preto, že nacionalizmus je v nejakej menšej miere aj v postojoch hlavných strán, takže Ukrajinci nemusia voliť extrémnu časť spektra. Ale na druhej stranu je to v kontexte osemročnej vojny na Donbase celkom pochopiteľný dôsledok,“ usudzuje Charvát.

Aká je politická sila nacionalistov na Ukrajine, je vidieť z tamojších parlamentných volieb v roku 2019: Zelenského centristická strana Sluha národa získala 43 % hlasov, centristická a proruská Opozičná platforma 13 %, Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej 8 % (túto stranu by sme už mohli považovať za vlažne nacionalistickú), prozápadná Európska solidarita taktiež 8 %. A keď to trochu skrátime, prvá tvrdo nacionalistická strana Sloboda získala 2,15 %.

V posledných prezidentských voľbách radikáli Oleh Ľasko a Ruslan Košulynskyj získali 5,5, respektíve 1,6 % hlasov.

Ukrajina sa podľa Charváta líši od bežného nacionalistického rámca, v ktorom je národ niečím, čo vzniká prirodzene, na historicky ukotvenom území, z ľudí hovoriacich rovnakým jazykom, zdieľajúcich rovnakú kultúru i historickú skúsenosť.

Ukrajinský nacionalizmus je podľa neho skôr v rovine politického a kultúrneho konštruktu. To môže pomôcť upriamiť úsilie na spoločný cieľ (v tomto prípade budovanie ukrajinskej národnej identity), ale potom je treba o to viac dbať, aby v dôsledku toho nacionalistické tendencie príliš nezosilneli. To bude pre Ukrajinu úlohou až po vojne.

Význam Mariupola

Prečo sa teraz o Mariupol tak tvrdo bojuje? Z pohľadu na mapu Ukrajiny je zrejmé, že mesto leží na cestnej spojnici medzi ruským Rostovom na Done, okupovaným Krymom a ukrajinskými mestami ako Berďansk, Melitopol, Cherson (ten v súčasnosti Rusko taktiež okupuje), Mykolajiv a predovšetkým Odesa. Žiadnymi väčšími cestami sa Mariupol nedá obísť.

Ruské dobytie celého ukrajinského pobrežia by sa nezaobišlo bez dobytia Odesy, ktorá ešte začiatkom 90. rokov bola najdôležitejším sovietskym obchodným prístavom a teraz je kľúčová pre ukrajinskú ekonomiku.

Rusko by tak navyše získalo pozemný koridor do Podnesterska, ktoré tiež okupuje.

Stratégia pozemného a pobrežného „mosta“ do Podnesterska sa skrátka nedala naplniť bez Mariupola (aj keď už Rusko postavilo most cez Kerčský prieliv spájajúci Azovské a Čierne more).

Okrem Azova bráni Mariupol ešte brigáda ukrajinskej námornej pechoty, jedna motorizovaná brigáda a jednotka Národnej gardy.

Nie je celkom zrejmé, akú bojovú silu by Rusko dobytím Mariupola uvoľnilo: vztýčenie vlajky nad centrom mesta neznamená, že odpor je úplne umlčaný a už nie je potrebné mať na mieste silné jednotky. Dobytie a držanie mesta ruské sily jednoducho unaví.

Ovládnutím mesta a likvidáciou jeho obrancov by však Rusko získalo jednak silnejšiu vyjednávaciu kartu pre mierové rozhovory („ruiny Mariupola vám vrátime, keď…“), jednak možnosť vyhlásiť zničenie Azova za svoj úspech.

A ten v tejto vojne potrebuje čoraz viac.

Z DISKUSIE k článku:

Je to úsmevné, keď na Azov poukazujú hlavne, alebo výlučne len tí, čo u nás volia Kotlebu a jeho odnože, vrátane tých politikov, ktorí v nedávnej minulosti boli na Kotlebovej kandidátke, a dnes už majú vlastnú politickú stranu. Kotlebovci majú k fašistickému mysleniu tak blízko no napriek tomu s rozhorčenosťou poukazujú na Azov.  

V listopadu 2014 byl původní AZOV rozpuštěn spadá pod oficiální název Oddělení speciálních operací Azov pod Ukrajinskou národní gardu. V roce 2017 se prapor rozrostl na pluk. Po ukrajinské reformě ozbrojených sil byl původní kontext praporu Azov zcela změněný. Došlo k výrazné očistě. Lidé spojovaní s neonacistickou ideologií museli Azov po integraci do národní gardy opustit. Současný Azov proto nelze s tím z roku 2014 vůbec spojovat. Osoba, která chce do pluku AZOV, prochází důkladným Screeningem. Více než polovina členů pluku AZOV mluví rusky a pocházejí z východní Ukrajiny, včetně měst Doněck a Luhansk.

V case ked im rus rozoberali krajinu chceli ua branit aj pravicovi extremisti...v idealnom svete by sa to mozno nestalo, ale ua armada bola fakt rozlozena a Ukranici boli proste radi za kohokolvek ochotneho bojovat...azov rus demozinuju ani nie preto ze tam mali a asi aj maju sypmatizantov krajnej pravice ale preto ze ich azov vyhnal z mariupol a okolia...ponizujuce a rus to proste inak nevedia ked dostanu na budku...bekaju ako banda lemplov, poker face ale prejdu skutocnost ze na strane separatistov je zrejme viac skutocnych nackov nez na ua ..pretoze su tiez radi za kazdeho ochotneho tam bojovat

Veľmi oceňujem Vašu snahu uvádzať veci na pravú mieru, ale mám pocit, že bojujeme s veternými mlynmi... Títo ľudia čo dookola obhajujú Putinov režim proste vždy potrebujú hľadať nejakú skrytú "praudu" a konšpiráciu aj v úplne jasných veciach. A keď niečo vyhrabú, tak majú hneď zo seba lepší pocit, že všetci sa mýlia a oni sú tí múdrejší, čo našli pravdu a ostatní sú ovce. Aj keď paradoxne objavili akurát tak, nejakú propagandu, ktorá slúži nato, aby ich od tej reálnej pravdy odviedla. Úspech sa zrejme nedostaví, lebo to by znamenalo, že by sa im ich rokmi konšpiráciami prekrútená realita a pocit zo samých seba zrútili ako domček z kariet a to predsa nemôžu dopustiť

Nacistický štát chce "denacifikovať" iný štát. Ako keby Hitler dostal Nobelovu cenu za mier.

Len tak mimochodom ak Putin fakt zaútočil kvôli denacifikacii Ukrajiny a nacistov tam predstavuje Azov tak zaútočil na Ukrajinu kvôli 1000 ľuďom (počet členov azov) tak je to dosť šialený dôvod na vyvolanie vojny a agresii. (1000 nacistov by sme našli aj na Slovensku a skoro v každej krajine).

Pred 8 rokmi bola nedostatkom financií a tým spojenými problémami zdeptaná UA armáda závislá na tejto súkromnej voj.jednotke.Azov je však roky ako dobrovoľný prápor pod velením a kontrolou UA velenia,a hovorí sa,že už asi 80% jeho členov nemá a ani nemalo nič spoločné s nacizmom,akurát má tým pošramotenú reputáciu.tiež treba dodať,že každá armáda či polícia hocikde na svete má okolo 20% príslušníkov prevažne nacionalisticky,poprípade na červeno zmýšľajúcich.a aj keď možno veľa Ukrajincov ospevuje svojich kontroverzných hrdinov,ako keby ignorovali a prehliadali ich nacistické zločiny,nemožno tvrdiť,že väčšina,či nebodaj všetci Ukrajinci sú nacionalisti,skôr naopak.u nich to je však častokrát jediný spôsob,ako dať najavo hnev za to,ako sa ku nim správali a správajú Rusi.

Aký je pomer tejto skupiny krajnej pravice voči celej Ukrajine? Porovnajme s polským ONR, našimi Kotlebovcami či maďarskými gardami. A kto vlastne môže za vzostup Azova? Ak by sa Putin naozaj chcel zbaviť skutočných nacistov, čo je v pomere na obyv. cca 2%, tak by ich mohol nechať odstrániť, zatknúť. Nie, on denacifikáciou myslel aktuálny establishment, čo je samozrejme iba jeho blud a v kontexte všetkých súvislostí len zámienka. Budeme však tým, čo robí krajná pravica, ospravedlňovať tento masaker na civilnom obyvatelstve? Vo finále, títo nacionalisti sú aktuálne v predných líniách v obrane Mariopolu, obdobne ako v r. 2014, takže samozrejme budú po skončení tohto šialenstva hrdinovia.

A co je spravny vzor spravnych bojovnikov? Ruska opita svoloc, rabujuca, vrazdiaca, a niciaca druhe staty??? to je ten spravny vzor spravneho vvojaka? Ukrajinsky pluk azov brani ukrajinske hranice v ukrajinskom meste . A ak tomu nechapete citajte to dalej dovtedy dokedy nepochopite...

Keď už sme prio tom dohĺadávaní, dohľadajte si aj o Azove, ale z relevantných zdrojov. áno, v ich radách bojovali aj nacisti, ale nielen nacisti a tí, čo napáchali zločiny pred X rokmi, boli riadne odsúdení a odsedeli si to.

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  398
  •  | 
  • Páči sa:  43x

dezolát..., antivaxér..., konšpirátor..., hoaxer..., od 2015 už nie VIP bloger (kritika islamu a politiky otvorených dverí), od apríla 2019 celý blog mimo "váš" výber (článok o duchovných príčinách rakoviny a duchovných predpokladoch jej úspešnej liečby môže byť pre pacientov nebezpečný...), od septembra 2021 aj mimo "mimo náš výber" (kritika novodobej ideológie - covidizmu, jednostrannej propagandy očkovania na C-19, núteného očkovania vakcínami, o ktorých dokonca aj profesor Krčméry v TA3 v 2021 uviedol, že to, aký dopad budú mať na deti narodené očkovaným matkám, budeme vedieť o 5 rokov). Preto je ma možné nájsť hlavne na idnescz (kde som začal blogovať v 2009 po "filtrovaní" kvôli článkom o rómskej otázke) a od 2015 aj na pravde, či enku, kde sa zďaleka tak nefiltruje; aspoň zatiaľ. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu