Majdan v podaní Putina a iné jeho krivenie faktov, udalostí a histórie

Tento článok je tzv. súkromný, teda nezobrazuje sa a ani by sa nezobrazil na titulke blogu Sme, len na mojom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Článok nie je môj, jeho autormi sú PETRA PROCHÁZKOVÁ, JAN WIRNITZER, a vyššiel v DENÍK N.

ale tam je pod tzv. piánom, teda pre bežných čitateľov viacmenej neviditeľný. Tu je skrátený výber z celého tohoto článku pod názvom

"Plno urážok, ponižovania a historických nezmyslov. Rozoberáme Putinov prejav"

ktorý vyšiel hneď po začatí ruskej okupácie Ukrajiny (24.2.2022):

Reč ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá predchádzala nočnému vstupu ruskej armády na východ Ukrajiny, bola plná agresie, urážok, ponižovania a historických nezmyslov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To hlavné, čo obsahovala, nie je vyhlásenie vzbúreneckých enkláv za nezávislé republiky. Kľúčovým prvkom je popretie európskej reality a povojnového usporiadania kontinentu.

Putin okupáciu časti Ukrajiny vyšperkoval dlhým príhovorom o histórii i budúcnosti, z ktorého vyberáme hlavné tézy. A pokúšame sa dešifrovať, čo môžu v skutočnosti znamenať.

„Súčasná Ukrajina bola celá a plne vytvorená Ruskom. Presnejšie boľševickým, komunistickým Ruskom. Donbas do nej doslova vtlačili. Tú krajinu je možné nazvať Leninovou Ukrajinou, on je jej architektom.“ , povedal Putin.

Putin vyvoláva pocit, že Ukrajina vďačí za svoju existenciu Rusku, a tvrdí, že je výsledkom zločineckej politiky boľševikov. V každom prípade považuje Ukrajinu za historický omyl, čo už predtým niekoľkokrát deklaroval.

SkryťVypnúť reklamu

Táto jeho téza môže slúžiť ako zámienka pre ďalšie územné nároky voči Ukrajine a zaberanie oblastí, ktoré jej boli podľa jeho výkladu histórie prisúdené boľševickým režimom. To je napríklad prípad Krymu.

Lenže – bolo to Rusko, kto uznal Ukrajinu po jej vyhlásení nezávislosti ako suverénnu krajinu vrátane jej hraníc (a navyše sa za ne zaručilo Budapeštianskym memorandom z roku 1994).

Je to Rusko, kto je signatárom Charty OSN, ktorá nedovoľuje vojenské riešenie konfliktov a nepripúšťa ani agresiu s dôvodom „postavili sme tam cesty a nemocnice, buďte vďační“.

Väčšinu histórie sa hranice štátov menili bojom. Lenže v 20. storočí sa štáty zhodli, že tento princíp je neprípustný. Vrátane Ruska. Veď keby Putinovi záležalo na tom, aby zo sveta zmizli „boľševické“ hranice, môže začať rokovaním o vrátení Karelskej šije Fínsku.“

SkryťVypnúť reklamu

Majdan

označuje Putin za vyčíňanie radikálov a samotnú revolúciu, ktorá viedla k zvrhnutiu skorumpovaného proruského prezidenta Viktora Janukovyča, za štátny prevrat. „Vždy ale ide o kontext. Janukovyč vystupoval ako faktická bábka Kremľa, protesty proti jeho vláde nastali, keď ukrajinská vláda pozastavila rokovania o asociačnej dohode s EÚ. Rozšírenie a násilná forma odporu sa rozvinuli po tom, čo Janukovyč nechal demonštrácie potlačiť silou, a to vrátane streľby do ľudí. Neustále poukazovanie na ukrajinských nacionalistov je klamlivé nie preto, že by na Ukrajine neboli a nevyvolávali konflikty, ale preto, že je ich približne rovnako ako v každej inej európskej krajine vrátane Ruska (plus-mínus podľa toho, že každá agresia zvonka v danej krajine budí nacionalistické tendencie). Putin využíva naratív „ukrajinského fašizmu“ ako niečo, čo je pre Rusov a Ukrajincov žijúcich na východe Ukrajiny veľmi citlivá téma. Vyrovnávanie sa s komplikovanou históriou a zločinmi počas druhej svetovej vojny, ktorých sa zúčastnili aj Ukrajinci, prebieha podobne ťažko ako v ďalších východoeurópskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Putin: „Nie je možné nespomenúť strašnú tragédiu v Odese, kde boli brutálne zavraždení účastníci miernej akcie. Zaživa upálení v Dome odborov. Zločinci, ktorí vykonali tento zločin, neboli potrestaní. Ani ich nikto nehľadá. Ale my poznáme ich mená. A urobíme všetko preto, aby sme ich potrestali.“  

Ide o tragédiu, do ktorej vyústili zrážky medzi proruskými demonštrantmi a Ukrajincami zo dňa 2. mája 2014. Pri požiari Domu odborov, kam sa stiahli proruskí aktivisti, zomrelo 48 z nich (väčšina na otravu splodinami). „Treba dodať, že žiaden jasný obraz stretu neexistuje. Zápalné fľaše zrejme hádzali obe strany, podľa niektorých svedectiev si budovu zapálili proruskí aktivisti sami. Zatiaľ čo Putin hovorí o miernej akcii, podľa ukrajinských vyšetrovateľov účastníci protestu zo strechy domu strieľali.“ „Deklarovaná túžba trestať zločincov z Odesy je v rozpore so záverom medzinárodného vyšetrovania, podľa ktorého ruský protiletecký systém Buk v roku 2014 zostrelil nad Donbasom civilný Boeing s tromi stovkami ľudí na palube. Rusko tieto závery odmieta.

Putin sa snaží nastoliť dojem, že jeho kroky sú vynútené agresiou Západu, predovšetkým USA, že je to Rusko, kto sa bráni..., kto je zatlačený do kúta... a donútený k tomu, aby hájil svoj životný priestor. Chce prenášať zodpovednosť za obete na životoch na ukrajinskú stranu, hoci je to on, kto dal povel svojej armáde povel k obsadeniu cudzieho územia. Separatisti sú ruskou armádou výdatne podporovaní už od roku 2014. Ruská armáda bola v určitej miere prítomná na Donbase celých uplynulých osem rokov. Teraz tu bude pôsobiť otvorene. A nie je vylúčené, že aj na celej Ukrajine.

Svoje agresívne kroky Putin vysvetľuje obavami z rozmiestnenia riadených striel NATO

na Ukrajine. Lenže to sú klamlivé argumenty, ktorých autor sa spolieha na nevedomosť ostatných.

Po prvé: prípadné obsadenie Doneckej i Luhanskej oblasti (teda nielen častí, ktoré sú teraz pod kontrolou separatistov) by nijako vzdialenosť medzi severom Ukrajiny a Moskvou nezmenilo (stále to bude 450 kilometrov). Aj keby hypoteticky Ukrajina vstúpila do NATO a chcela byť nástupným priestorom na útok na Moskvu (prečo by to robila?), je Donbas mimo trasy.

Po druhé: súčasná vzdialenosť aliančného územia (Lotyšska) a Moskvy je asi 600 kilometrov. Podstatné ale je, že riadené balistické strely arzenálu západných krajín (rovnako ako riadené strely Moskvy) majú oveľa väčší dosah, pre ktorý by posun hraníc o 150 kilometrov nič neznamenal. Ak by už malo byť argumentom, koho rakety kam doletia skôr, Rusko má vo výzbroji riadené strely Kinžal, ktoré môžu napríklad Prahu či Brno pri odpale z Kaliningradskej oblasti zasiahnuť za 3,5 minúty. Dokážu niesť jadrovú hlavicu niekoľkonásobne silnejšiu ako hirošimská bomba.

Po tretie: predstava, že by si NATO po pripojení Ukrajiny povedalo „a teraz je čas napadnúť tú jadrovú superveľmoc, ktorá má permanentne prst na spúšti“, je iluzórna. Ponúka sa preto vysvetlenie, že Putinovi ide o to, aby zabránil Ukrajine stať členom Aliancie. A vďaka tomu, že zabráni (akokoľvek) jej prosperite, uvidia prostí Rusi na ukrajinskom príklade, že z partnerstva so slobodným svetom nemožno ťažiť viac než z poslušnosti voči Kremľu.

Putin tvrdí: "Takmer štyri milióny ľudí, ktorí nepodporili štátny prevrat, sú ohrozené genocídou."

Nie je jasné, akú genocídu má Putin na mysli. Na Ukrajine bol v uplynulých rokoch pokoj. Bolo to Rusko, ktoré rozdávalo obyvateľom separatistami kontrolovaných častí Doneckej a Luhanskej oblasti ruské pasy, aby následne mohlo poslať tanky s „argumentom“, že chráni svojich občanov.“

Putin, tesne pred okupáciou Ukrajiny, oficiálne priznal suverenitu ukrajinským enklávam, ktoré sa vyhlásili za samostatné republiky – Doneckú a Luhanskú. Technicky to nemusí znamenať nič okrem toho, že ruská armáda sa vyhlási za mierové zbory a prestane sa maskovať. Formálne je to však vstup ruskej armády na územie považované (aj podľa toho, ako Rusko formálne uznáva suverenitu Ukrajiny) za ukrajinské bez súhlasu tamojšej vlády. Takýto postup má jednoznačné označenie – agresia.

Navyše Rusko sa ani nenamáhalo situáciu akokoľvek obhájiť na medzinárodnej úrovni (napríklad v OSN), vytvoriť podmienky pre nezávislé pozorovateľské misie a konať až na základe ich prípadného zlyhania.

Z DISKUSIE:

  • Spomeňme aj Gruzínske Južné Osetsko a Abcházsko, moldavské Podnestersko, na všetkých týchto územiach operuje ruská armáda vydávajúca sa za mierové jednotky. Gruzínsko, Moldavsko aj Ukrajina ich ale považujú za okupačné.

  • Hlavným, najväčším dôvodom útoku na Ukrajinu je to, že na Ukrajine sa životné podmienky zlepšovali, živ. úroveň rástla. V Rusku naopak po anexii Krymu to išlo s ich hospodárstvom len dole - kurz USD-rubel k 1.3.2022 bol 1 : 100, pred Krymom to bolo cca 1 : 25, a to si báťuška nemohol/nemôže dovoliť, lebo ťažko by sa mu odpovedalo na otázky molodcov a devočiek, počemu eto tak.... preto radšej zrovnava Ukrajinu, aby aj tá úroveň bola zrovnaná, Niekto to zrovnáva ekonomicky, napr. že viac a lepšie robí, ale Rossija to "zrovnava" tankami, raketami, lietadlami, no a neviem či aj prídu pohrabať, teda aspoň hroby vlastných vojakov, ktorých matky už ďakujú, akurát, že pri tom kruto plačú, ... ale keď treba zrovnávať, tak sa zrovnáva, to je pre niekoho ľahšie, ako hrabať na poli po siati,.... pre niekoho sa seje ľahšie smrť, a ešte pokropia krvou, ukrajinskou a pravdaže aj ruskou, lebo to ťažko rozoznať, vraj doktori hovoria, že tam vôbec nie je rozdiel...

Zdroj:  

- https://dennikn.sk/2732821/plno-urazok-ponizovania-a-historickych-nezmyslov-rozoberame-putinov-prejav/?fbclid=IwAR02KBrLWnT4G5OrkkZASc9UVLAlTBApF0MwISAOOYYxhBT5mD23cEOPHMY

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  398
  •  | 
  • Páči sa:  43x

dezolát..., antivaxér..., konšpirátor..., hoaxer..., od 2015 už nie VIP bloger (kritika islamu a politiky otvorených dverí), od apríla 2019 celý blog mimo "váš" výber (článok o duchovných príčinách rakoviny a duchovných predpokladoch jej úspešnej liečby môže byť pre pacientov nebezpečný...), od septembra 2021 aj mimo "mimo náš výber" (kritika novodobej ideológie - covidizmu, jednostrannej propagandy očkovania na C-19, núteného očkovania vakcínami, o ktorých dokonca aj profesor Krčméry v TA3 v 2021 uviedol, že to, aký dopad budú mať na deti narodené očkovaným matkám, budeme vedieť o 5 rokov). Preto je ma možné nájsť hlavne na idnescz (kde som začal blogovať v 2009 po "filtrovaní" kvôli článkom o rómskej otázke) a od 2015 aj na pravde, či enku, kde sa zďaleka tak nefiltruje; aspoň zatiaľ. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu