V dnešnom globalizovanom svete je daňová politika jednou z najdôležitejších oblastí pre hospodársky rozvoj a priťahovanie investícií. V mnohých krajinách sa vytvárajú takzvané "daňové raje" alebo offshore zóny, ktoré ponúkajú zvýhodnený daňový režim pre podniky a jednotlivcov. Téma daňových rajov však stále zostáva tak trochu kontroverznou a prináša obrovský priestor pre názorovú polarizáciu
Ministerstvo financií Ruskej federácie pritom nedávno zdvojnásobilo zoznam krajín a území, ktoré poskytujú zvýhodnené daňové podmienky. Netýka sa to však iba zdaňovania ako takého ale aj chýbajúceho zverejňovania a poskytovania informácií pri vykonávaní finančných transakcií (offshore zóny).
Uvádza sa to konkrétne v nariadení ministerstva č. 86 n zo dňa 5. júna 2023 zverejnenom na oficiálnom portáli právnych informácií.
Čo je “offshore spoločnosť” a ako súvisí s ekonomickou slobodou?
Pojem "offshore spoločnosti" sa používa v rôznych súvislostiach, ale častejšie sa odvoláva na spoločnosti založené v offshore jurisdikciách. Ide o právne subjekty, ktoré sú vytvorené v krajinách, ktoré zakazujú miestne ekonomické aktivity alebo umožňujú presun kapitálu mimo ich hraníc.
Pojem „offshore spoločnosť“ alebo „offshore korporácia“ sa pritom používa najmenej dvoma odlišnými a odlišnými spôsobmi.
Offshore spoločnosť môže byť odkazom na:
spoločnosť, skupinu alebo niekedy jej divíziu, ktorá sa zaoberá offshoringovými obchodnými procesmi;
medzinárodné obchodné spoločnosti (International Business Corporation – IBC) alebo iné typy právnických osôb, ktoré sú založené podľa zákonov jurisdikcie, ktoré zakazujú miestne ekonomické aktivity.
Prvá definícia (spoločnosti založené v offshore jurisdikciách) je pritom asi najbežnejšou definíciou. V ojedinelých prípadoch sa tento výraz môže použiť aj vo vzťahu k spoločnostiam s ťažbou ropy a zemného plynu na mori.
Aktuálne je v Ruskej federácii na zozname 40 offshore zón, od 1. júla sa ich počet zvýši na 91.
Aktualizovaný zoznam ruského portálu právnych informácií zahŕňa krajiny EÚ, Veľkú Britániu, Švajčiarsko, USA, Kanadu, Japonsko, Južnú Kóreu, Singapur, Taiwan, Austráliu, Nový Zéland. Je na ňom dokonca aj Slovenská republika.
Čo na to ekonómia a Európska únia?
Zatiaľčo tí z nás, ktorí majú blízko k ekonomickému liberalizmu, radi argumentujú, že tieto “offshore spoločnosti” poskytujú flexibilitu a možnosť optimalizovať daňovú záťaž pre podnikateľov, čo podporuje investície a ekonomický rast, zo strany Európskej únie môžeme často sledovať celkom iné názory.
V Európskej únii sa v poslednej dobe zvýšil tlak na boj proti daňovým rajom. Niektoré krajiny EÚ a inštitúcie sa snažia k týmto zónam zakázať alebo obmedziť prístup .
Konkrétne vo februári Európska únia zaradila Rusko do aktualizovaného zoznamu jurisdikcií, ktoré nespolupracujú s EÚ na daňové účely. Nároky voči Rusku sú spojené s režimom osobitných administratívnych oblastí na Ruskom a Okťabrskom ostrove.
Rada EÚ okrem toho poznamenala, že dialóg s Ruskom o daňovej legislatíve sa na pozadí situácie na Ukrajine „dostal do slepej uličky“.
Ruské ministerstvo financií zasa vysvetlilo, že po zaradení Ruska do offshore zoznamu budú voči nemu môcť členské krajiny EÚ uplatňovať administratívne a právne opatrenia.
Tieto administratívne opatrenia napríklad zahŕňajú zvýšené monitorovanie určitých transakcií medzi obyvateľmi EÚ a ruskými osobami; zvýšené audítorské riziká pre daňových poplatníkov EÚ, ktorí využívajú štruktúry alebo transakcie zahŕňajúce ruské subjekty.
Konkrétne sa jedná o nemožnosť účtovania na daňové účely daňovníkom – rezidentom krajín EÚ, náklady vynaložené na transakcie s ruskými osobami, či uplatňovanie pravidiel CFC vo vzťahu k osobám – rezidentom EÚ, ktorí tieto pravidlá nemohli uplatňovať v súlade s národnou legislatívou. Ďalej opatrenia týkajú uplatňovania daní pri zdroji z príjmu vyplácaného ruským osobám, ktoré boli predtým oslobodené od zdanenia a taktiež aj obmedzenia uplatňovania pravidiel na oslobodenie od dane rozdeliteľných ziskov získaných od ruských osôb pre akcionárov – rezidentov EÚ.
Existuje nestranný pohľad na daňové raje?
Aký si z tejto situácie vyvodiť záver?
Či už ste ekonomicky liberálny viac alebo menej, žiadne stanovisko k "daňovým rajom" nie je jednoznačné a existujú k nemu rôzne prístupy. Niektorí vidia v týchto zónach legitímnu slobodu jednotlivcov a podnikov v oblasti daní, zatiaľ čo iní upozorňujú na potenciálne problémy s daňovými únikmi a nedostatočnou transparentnosťou.
Nedávne kroky Ruskej federácie zdvojnásobením zoznamu offshore zón však iba posilňujú polarizáciu spoločnosti na základe daňových rajov. Reakcia Európskej únie na zaradenie Ruska do zoznamu nespolupracujúcich jurisdikcií pre daňové účely pritom zase ukazuje, že medzinárodná snaha o boj proti daňovým rajom a transparentnosti finančných tokov neustále pokračuje.
Daňové raje v prvom rade nesúvisia len s Ruskom a sankciami voči nemu. Týkajú sa mnohých ďaších krajín, ktoré môžme zhodou okolností nájsť aj na aktuálne zverejnenom ruskom zozname.
Nech už je však náš pohľad akýkoľvek, treba mať napamäti, že “daňové raje” sú vo väčšine prípadov absolútne legitímnou reakciou na “daňové peklá”, ktoré nútia ich obyvateľov siahnuť po menej najlepších dostupných alternatívach v snahe zachovať si čo najväčšie množstvo bohatsva, ktoré prináleží ich práci.
Ako už iste vieme, hnacím motorom hospodárskeho rastu, ekonomickej prosperity a celkového bohatstva spoločnosti nie sú dane a regulácie, ale predovšetkým voľný trh a slobodná konkurencia.
Ak sa vieme vyhnúť daňovým peklám, daňové raje v tom prípade nebudú potrebné. Množstvo regulácii a nariadení zo strany Európskej Únie (ako sú napr. regulácie kryptomien, alebo zákaz spaľovacích motorov) však žiaľ nasleduje presne opačnú cestu.
Zostaňme však optimistami, Pre budúcnosť našej krajiny je veľmi dôležité aby sa Európska Únia nestala daňovým peklom, ktoré obmedzuje podnikateľskú slobodu a zachovala si priaznivé daňové prostredie, ktoré prispeje k hospodárskemu rastu a prosperite.
Nič nie je tak jednoduché a polarizované ako sa na prvý pohľad zdá. Svet nie je futbalové ihrisko, v ktorom môže fandiť “EÚ”, “Rusku”, “daňovým rajom” alebo nejakej inej strane v boji s pomyselným protivníkom. Svet je komplexný systém informácií, v ktorom sa treba rozvážne navigovať a uvedomovať si, čo funguje a čo naopak nie.
Pri akokoľvek kontroverzných a rozporuplných témach je vždy dôležité pokračovať v otvorenej a konštruktívnej diskusii. Netreba zabúdať na základné princípy ekonómie a snažiť sa pritom pochopiť danú situáciu bez emócií a so zdravým rozumom. Iba tak budeme schopní vyhnúť sa starým chybám a nájsť riešenia prospešné či už pre jednotlivcov, alebo pre nás ako spoločnosť.