Protilátky v krvi 6 mesiacov po očkovaní proti Covid - 19

Písmo: A- | A+

Opakovane som si dal zmerať protilátky v krvi po očkovaní. Tentokrát 6 mesiacov po druhej dávke vakcíny Pfizer. Ako asi veľa ľudí, hľadám odpoveď na otázky ohľadom tretej tkz. booster dávky. Bude potrebná u každého? Ak áno, kedy?

Experti sa zhodli v tom, že nemá zatiaľ veľký význam zisťovanie protilátok v krvi, pretože stále nie je úplne jasné, čo ktoré protilátky znamenajú a akú silnú ochranu pred ochorením to znamená. Do hry totiž vstupuje niečo, čo voláme komplexná imunitná pamäť, a tu hrajú merateľné protilátky len istú funkciu. 

V každom prípade, ešte v marci som si dal zobrať krv dva týždne po druhej dávke. Tu o tom píšem. Hladina protilátok bola viac než uspokojivá. Tam som sa aj s MUDr. Svetlanou Hadvabovou snažil o vysvetlenie ich funkcii.

Tak som chcel proces dokončiť a po uplynutí 6 mesiacov som krvný test absolvoval opäť. S jeho výsledkami sa chcem podeliť, možno to niekomu trošku pomôže.

 Hladina protilátok je o poznanie nižšia, ale stále tam sú.

Zistil som, že takúto hladinu máva určité percento ľudí po prekonaní vírusu. Podľa imunológov stále chránení sú. (pozn.: Ja som ochorenie COVID - 19 podľa všetkého neprekonal.)

Protilátky 6 mesiacov po očkovaní
Protilátky 6 mesiacov po očkovaní (zdroj: Autor)

Aby sme mohli hovoriť aspoň o akej-takej informačnej hodnote, požiadal som ešte dvoch ľudí, aby si test spravili tiež. Kolegyňa, očkovaná v rovnaký deň ako ja, mladšia odo mňa o 6 rokov má hodnoty približne rovnaké.

Protilátky 6 mesiacov po očkovaní Jana
Protilátky 6 mesiacov po očkovaní Jana (zdroj: autor)

Ďalšia očkovaná asi tri týždne neskôr a mladšia odo mňa o 15 rokov, má hodnoty o málinko vyššie IgG - 42.  

Podľa týchto výsledkov, protilátky získané vakcínou (Comirnaty od spoločnosti Pfizer) pomaličky klesajú avšak aj po šiestich mesiacoch stále prítomné sú. To je pre nás dobrá správa.

 
Stručne, čo som zistil.

             Z rozhovoru s imunologičkou.

  •            Namerané hodnoty potvrdzujú to, čo zatiaľ zverejnené štúdie. Vakcína od spoločnosti Pfizer spoľahlivo funguje 6 - 8 mesiacov tak, že vytvára merateľné protilátky. Delta variant síce v malom percente dokáže vakcínu “prelomiť”, stále však spoľahlivo chráni pred ťažkými stavmi a smrťou. Ochrana by však mala trvať aj naďalej, aj po 8 mesiacoch avšak už bude náročnejšie jej meranie. Musíme sa spoľahnúť na vedcov a štúdie. U starších, obéznych a chorých ľudí by ale malo dôjsť k booster (zosilňujúcej) dávke. Medzi 6 - 8 mesiacom od podania druhej.

  •          Zvlášť starší ľudia (pomalšia imunita) by mali byť postupne preočkovaní čím skôr.

  •            U žien je imunitná reakcia o čosi lepšia. V tomto prípade je kolegyňa s rovnakou hodnotou protilátok, pravdepodobne chránená o čosi viac. Ženy v prípade tohoto ochorenia sú všeobecne vo výhode.

             Googlením.

  •            Napriek tomu, že niektoré média podsúvajú informáciu, že vakcíny vlastne nefungujú, nie je to tak. Aj Izrael má absolútnu väčšinu ťažkých stavov u NEOČKOVANÝCH. Potvrdzujú sa slová vedcov. Vakcína funguje. Avšak, vírus mutuje a to môže ochranu získanú vakcínou oslabiť, zatiaľ aj pri variante Delta vakcína chráni, slabšie ale chráni.  

  •            Aj keby namerané hodnoty boli nulové, ak je človek vakcinovaný, je podľa všetkého stále chránený výrazne viac ako neočkovaný človek. Minimálne pred smrťou a ťažkým priebehom. Čísla všetkých štúdií to potvrdzujú.

  •            Vakcína od spoločnosti Estra - Zeneca je akoby stálejšia. V prvých týždňoch Pfizer chráni viac, potom sa však vyrovná Astre a Astra to potiahne o poznanie dlhšie.

Vyjadrenie k neočkovaným.

Viac o tom mudrovať nejdem, nie som odborník a hlavne nedokážem sa nepozrieť na diskusiu a potom mi ostáva trochu ťažko, v akej krajine to žijeme.

Niežeby som mal niečo proti neočkovaným, to vôbec nie. Rešpektujem ich rozhodnutie. Len ma šokuje, o aké žalostne sprosté argumenty sa opierajú a čoho sú schopní, aby im svet “uznal” ich pravdu. (aj keby to v podstate znamenalo apokalypsu, na ktorú by doplatili aj oni.)

A preto im odkazujem:

Milí neočkovaní, MÁTE PLNÉ právo na VAŠE ROZHODNUTIE. Nie je treba to zdôvodňovať, nie je treba byť hrubí, násilní a vymýšľať si blbosti. Proste máte právo neočkovať sa a bodka. Tak ako my, máme právo využiť najpohodlnejší spôsob ochrany. Očkovanie.

Očkovanie v tehotenstve.

Ešte len podotknem, že očkovaná je aj moja žena. Farmaceutka. Očkovaná bola v 34. týždni tehotenstva. A už máme krásne zdravé dievčatko. Takže, ak váhate, nebojte sa. Máme tu síce veľmi, veľmi ukričanú skupinu ľudí, ktorých strach núti šíriť bludy. Ale tam závažné reakcie na očkovanie aj končia. Najzávažnejší vedľajší efekt očkovania je zúrivosť neočkovaných. A už to začína byť aj nebezpečné.

 
Môj názor na záver: (nie som odborník, len googliaci laik)

Očkovanie proti Covid - 19 je v úplnom poriadku. Len tí očkovaní nie sú tak hluční…Chvalabohu.  Ono totiž, keď sa nič nedeje, nie je čo kričať. A úlohou vakcíny je práve to nič. Len pocit aktuálne 97 % bezpečia pred ochorením Covid - 19.

A funguje očkovanie úplne? Nie. "Len" na 97%. Mne to stačí.

Má význam? Má. Spolu s ďalšími opatreniami obrovský.

Ono to celé raz prehrmí. Len potrebujeme čas a rozvahu.

Skryť Zatvoriť reklamu