Kultúra a chudoba počas vojny (S145)

Keď rinčia zbrane, múzy zamĺknu. A keď zbrane zamĺknu, vtedy sa kultúra a umenie môžu rozvinúť s väčšou silou. Táto pravda sa ukázala po utíšení nepokojov na Slovensku. Aj život v ústavoch sa rozbehol naplno. Začiatkom februára 1940 sa na Miletičovej konal čajový večierok pre mladíkov od 14 rokov. Na tento večierok boli pozvaní aj významní hostia. Raritou tohto večierku bolo to, že na ňom hral oratoriánsky jazz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

O týždeň nato, 12.februára, sa na Miletičovej konal významný majstrovský zápas v stolnom tenise. Tento zápas skončil výhrou oartoriánskeho mužstva 14:6. Táto výhra znamenala veľkú nádej, že sa družstvo z Miletičovej dostane do finále o majstrovstvo Republiky.Slovenská republika vo svojich začiatkoch veľmi dobre cítila vojnové roky. Veľká chudoba vládla zvlášť v mestských perifériách a veľkou hodnotou sa tam stávali už i tie najbežnejšie veci. Hry na Trnávke boli odmeňované napr. tak, že ten kto 9 krát vyhral nejkú hru alebo súťaž, dostal ako odmenu kocku cukru. Raz za čas bola tombola, v ktorej mohli vyhrať mydlo, alebo nejaké cukríky. Boli to ťažké časy, aj napriek tomu však v oratóriách vládol duch pravej veselosti, modlitby a nadšenia z hry.Oveľa horšia na tom bola trnavská periféria Kopánka. Keď 5.marca prišiel do Trnavy minister vnútra Dr.Ďurčanský, z návštevy popredných činiteľov na radnici sa vybral na návševu do tejto biednej štvrte. Naskytol sa mu pohľad na biednu osadu, v ktorej bývalo okolo 5 000 ľudí v neľudských podmienkach.Mnoho rodín bývalo vo vyradených vagónoch, ktoré túto zimu boli zafúkané snehom. V niektorých príbytkoch bývali aj 10-členné rodiny. Keď sa sneh roztopil, mnohé obydlia boli zaplavené vodou. Keď si pán minister dobre všetko poprezeral, navštívil saleziánsky ústav, kde je v internáte umiestnených 130 študentov. Od trnavských saleziánov sa dozvedel, že im leží na srdci osud ľudí na Kopánke, a že tam plánujú otvoriť ústav.

Jozef Červeň

Jozef Červeň

Bloger 
  • Počet článkov:  1 485
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Mám rád život s Bohom a 7777 ľudí. S obľubou lietam v dobrej letke, no nerád lietam v kŕdli. Som katolícky kňaz, pochádzam z dediny Klin na Orave. Nemocničný kaplán v nemocnici v Poprade............................................ Zoznam autorových rubrík:  BIRMOVANCIŠTIPENDISTI7777 MYŠLIENOK PRE NÁROČNÝCHAké mám povolanie?Akú mám povahu?Cesta vieryDuchovné témyFejtónyFotografie prírodyFotografie RómovHistória mojej rodnej obceKniha o RómochLunikovoMladí vo firmeNáčrt histórie slov. SaleziánoNezaradenéPastorácia RómovPoéziaPokec s BohomRómoviaSociálna prácaSociálna náuka Katolíckej cirkSpoločnosťSúkromnéVedeli sa obetovaťVzťah je cesta cez púšťZábava

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu