O nás, bez nás (S124)

V septembri 1938 bolo čoraz jasnejšie vidieť, že Hitler sa bude usilovať rozšíriť svoju ríšu. Najprv sa o to pokúša cestou jednaní a dohôd, aby získal spojencov a mohol zaútočiť na tých, ktorí nesúhlasia s jeho politikou utláčania národov. Koncom septembra bola na Slovensku vyhlásená mobilizácia. Do vojenskej služby museli nastúpiť aj mnohí saleziáni. Tí, ktorí dali svoj život do služieb života, sú povolaní, aby slúžili smrti. Z Trnávky museli narukovať don Sersen, don Škorec a Július Csabák.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Na Trnávke ostali len niektorí a aj tí mali veľmi sťažené podmienky. Každý večer museli kvôli hrozbe náletov zatemňovať všetky okná, a aj požehnanie so sviatosťou sa posunulo o hodinu skôr. Teraz bývalo večer o piatej. Oratórium pustlo, pretože už nebolo možné robiť nedeľný program. Táto zlá situácia sa aspoň načas vyriešila tak, že o pár dní prišiel na Trnávku asistovať Cyril Marek, ktorý bol asistentom v Trnave.Mobilizácia bolestne postihla aj prácu v iných ústavoch. Zo Šaštínskeho ústavu musel odísť do služieb vlasti direktor a traja asistenti. Študenti boli po príchode do Šaštína poslaní ešte na dva týždne domov.Aj Československo muselo zaplatiť daň nenásytnosti Nemeckej ríše. Stalo sa to 29.septembra v Mníchove, kde sa zišli na poradu predstavitelia štyroch veľmocí, aby sa dohodli, čo urobia s Československom - malým mladým štátikom v srdci Európy. O necelý mesiac malo Československo sláviť 20. výročie svojej existencie. Predstavitelia Nemecka, Talianska, Francúzska a Veľkej Británie sa v Mníchove rozhodli "o nás bez nás", že sa musíme zrieknuť určitých území. V Čechách sa jednalo o územia obývané sudetskými Nemcami a na Slovensku o pohraničné kraje s Poľskom a Maďarskom.Na Slovensku povolávali do armády stále viac a viac chlapov. Nikto nevedel, ako sa to všetko bude vyvíjať. Mobilizácia postihla aj saleziánsky ústav v Trnave. Vojaci si z neho urobili nemocnicu, a tak všetci študenti museli ísť domov. V dome vtedy bývalo okolo 150 chlapcov. Tretina z nich sa potom chodila učiť na štátnu školu, druhá tretina do biskupského gymnázia a ostatní - aspiranti sa učili doma. Vyučovanie na štátnom gymnáziu bolo vtedy dosť nepravidelné, a preto bolo potrebné veľa doháňať.Aj v tomto nepokojnom ovzduší, ktoré vládlo na Slovensku sa podarilo v Trnave rozbehnúť jednu dobrú iniciatívu. V septembri vyšlo prvé číslo časopisu "Mládež a misie". Bol to časopis určený pre mládež a celoročné predplatné bolo 5 korún. V tomto časopise boli zaujímavé príbehy zo života misionárov, rozličné súťaže, hádanky a hry. Mladí tento časopis veľmi radi čítavali.Začiatkom októbra napätie na Slovensku výrazne stúplo. Každý očakával čo sa bude diať. Jeden salezián z Trnávky túto situáciu opísal takto:Celý týždeň bol nekľudný. Mobilizácia trvala do soboty. Nemci zaberali kraje v Čechách, tu bola neistota, čo vlastne bude, neistota o existenciu, či tu bude Slovensko, alebo či Bratislava pripadne Maďarsku. Vec sa vyriešila vo štvrtok 6.októbra 1938, keď bola v Žiline prehlásená autonómia Slovenska.

Jozef Červeň

Jozef Červeň

Bloger 
  • Počet článkov:  1 485
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Mám rád život s Bohom a 7777 ľudí. S obľubou lietam v dobrej letke, no nerád lietam v kŕdli. Som katolícky kňaz, pochádzam z dediny Klin na Orave. Nemocničný kaplán v nemocnici v Poprade............................................ Zoznam autorových rubrík:  BIRMOVANCIŠTIPENDISTI7777 MYŠLIENOK PRE NÁROČNÝCHAké mám povolanie?Akú mám povahu?Cesta vieryDuchovné témyFejtónyFotografie prírodyFotografie RómovHistória mojej rodnej obceKniha o RómochLunikovoMladí vo firmeNáčrt histórie slov. SaleziánoNezaradenéPastorácia RómovPoéziaPokec s BohomRómoviaSociálna prácaSociálna náuka Katolíckej cirkSpoločnosťSúkromnéVedeli sa obetovaťVzťah je cesta cez púšťZábava

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu