Pritom rešpektovanie náboženskej slobody a vierovyznania zaručuje ľuďom aj článok 80 kubánskej ústavy. Politický líder Raúl Castro tak naďalej dokazuje, že nerešpektuje nikoho iného okrem seba.

Kubánska vláda tvrdí, že sa rešpektovanie náboženskej slobody a viery na Kube zvýšilo. Porušovanie slobody vierovyznania však podľa organizácie Christian Solidarity Worldwide v roku 2015 vzrástlo oproti uplynulým rokom viac ako desaťnásobne.
Za minulý rok zaznamenali 2 300 jednotlivých násilností proti viere a náboženskej slobode. Za ich nárastom je vyhlásenie vlády, ktorým uznala dvetisíc kostolov menšinových apoštolských cirkví za nelegálne, v troch provinciách nariadila zatvorenie či demoláciu stovky z nich a vyvlastnila niekoľko ďalších cirkví vrátane protestantov a baptistov. Okrem neoprávnených kostolov však vláda nechala zbúrať aj tie historické a registrované.
„Vláda používa brutálnejšie praktiky, akých sa dopúšťala v prvej dekáde tisícročia,“ píše sa v správe o stave náboženskej slobody a vyznania Christian Solidarity Worldwide z roku 2016. Toto všetko má podľa kresťanskej organizácie jeden jednoduchý cieľ – uškodiť politickým disidentov a náboženským lídrom. Prvýkrát za posledné štyri roky bol jeden z lídrov neregistrovanej cirkvi v Havane odsúdený a väznený za to, že neoprávnene viedol bohoslužbu. Pastor Jesús Noel strávil vo väzení pol roka.
Okrem duchovných lídrov a disidentov trpia sociálnou izoláciou aj nezávislí investigatívni novinári, nezávislé knižnice, aktivisti za ľudské práva a prodemokraticky orientovaní ľudia, ktorí sú podľa vládnych predstaviteľov kontrarevolucionármi v konflikte s kubánskymi autoritami. Vláda sa snaží eliminovať kohokoľvek, kto volá po sociálnych a politických reformách popri obmedzených ekonomických reformách, ktoré prijala vláda.
Organizácia Človek v ohrození aj preto apeluje na predstaviteľov medzinárodnej komunity, najmä na Európsku úniu, aby sa pri súčasnej situácii neprestávala venovať porušovaniam ľudských práv na Kube.
Autorka: Diana Burgerová