Silné ženy a niečo rovné

Napriek strastiam sa snažia kráčať vpred. Silné kenské ženy zo skupiny Karunga si zarábajú vyrábaním produktov z ovčej vlny, tkajú či šijú. Pomáhala im aj dobrovoľníčka organizácie Človek v ohrození. Píše Asena Filková.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Karunga ženy pred svojou dielňou preberajú nový šijací stroj, ktorý im darovala organizácia NECOFA.
Karunga ženy pred svojou dielňou preberajú nový šijací stroj, ktorý im darovala organizácia NECOFA. (zdroj: archív A.F.)

Za sedem mesiacov v Keni som vďaka mojej hosťovskej neziskovej organizácii NECOFA, lokálneho partnera Človeka v ohrození, mala to šťastie navštíviť mnoho projektov a komunít po celej krajine. Každá sa brodila svojou mlákou problémov, no mňa najviac fascinovali tie, ktoré sa napriek strastiam stále snažia postupovať vpred. Čo i len malými krôčikmi, ale neprestávajú kráčať. Karunga (niečo rovné v swahilčine) ženušky preto zostanú v mojej pamäti navždy, a to nielen preto, že môj kufor je pred odchodom domov do polovice naplnený vlnenými africkými zvieratkami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svojpomocná skupina

Zväčša slobodné matky a vdovy v roku 2004 vytvorili a o rok neskôr zaregistrovali svojpomocnú skupinu Karunga Women Self Help Group (Karunga SHG), aby si navzájom pomáhali a zvyšovali životnú úroveň. Naštartovali sa prostredníctvom tzv. Merry Go Round, čo je svojpomocná finančná schéma, kde sa členovia dohodnú prispievať určitú sumu na každom stretnutí a vyzbierané peniažky sa poskytnú jednému členovi na rotačnom princípe.

Potom každej z matiek NECOFA pomohla založiť si "kuchynskú záhradu", aby si mohli pestovať vlastnú zeleninu a tým zabezpečiť jedlo pre rodinu. Vyškolili ich v technikách udržateľného poľnohospodárstva - ako si vyrobiť organické hnojivo či ako správne kompostovať. Čoskoro sa im v záhradníčení darilo natoľko, že boli schopné si čo to zarobiť predávaním prebytkov.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr založili lesnú škôlku a za niekoľko rokov predávania sadeníc stromov našetrili peniaze na kúpu pozemku. Vďaka americkým sponzorom postavili budovu, ktorá dodnes slúži ako ich dielňa.

V roku 2008 sa Karunga ženušky pustili do práce s ovčou vlnou. Najskôr si osvojili rozličné zručnosti na spracovanie, pradenie či farbenie vlny, pletenie, háčkovanie a plstenie (suché i mokré). Začali vyrábať prvé produkty – vlnené koberce a zvieratká. Zvieratká vytvárajú po pamäti a podľa obrázkov. Ako mi jedna z nich povedala: “Iba si predstavím, ako vyzerajú a snažím sa ich napodobniť vlnou.”

Emily a Philomena (zľava) s vlnenými zvieratkami, ktoré vyrobili.
Emily a Philomena (zľava) s vlnenými zvieratkami, ktoré vyrobili. (zdroj: archív A.F.)

Neskôr boli zaškolené a nadobudli aj zložitejšie zručnosti ako používanie strihov, tkáčskych a pletacích strojov a začali pliesť svetre a tkať kikois (tradičný východoafrický odev). Reagovali na potreby lokálnych komunít a pustili sa do šitia súprav znovu použiteľných hygienických vložiek. Šitie týchto súprav je oveľa zložitejšie na techniku a Karunga ženy neustále zlepšujú ich kvalitu, aby boli pohodlné a praktické.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes má skupina 36 členiek, najmladšia má 35 a najstaršia 75 rokov a štyroch členov, ktorých nazývajú piliere skupiny. Títo muži pomáhajú ženám s riešením problémov a fyzicky náročnými poľnohospodárskymi či stavebnými prácami. Skupina sa stretáva pravidelne, v ich dielni pracujú niekedy celý deň, no čas im letí rýchlo.

Práca v dielni je pre nich relax a zábava. Počas práce si rozprávajú historky, delia sa o novinky vo svojich životoch a učia sa jedna od druhej. Každá žena má niekoľko zručností a pracuje podľa svojich preferencií (najmä vyrába zvieratká, ktoré sa jej páčia) a fyzických možností (napríklad ovládať tkáčsky stroj musia vyššie z nich, aby dočiahli na pedále). Neustále zdokonaľujú svoj talent, aby boli viac všestranné.

SkryťVypnúť reklamu
Ženy z Karungy finišujú práce na 68 vylepšených súpravách znovu použiteľných hygienických vložiek.
Ženy z Karungy finišujú práce na 68 vylepšených súpravách znovu použiteľných hygienických vložiek. (zdroj: archív A.F.)

Ich hlavné výzvy sú kvalita materiálov, ktorú chcú neustále zlepšovať na základe odozvy od zákazníkov, zlepšovanie svojich schopností a umiestňovanie produktov na trhu. Výrobky predávajú najmä prostredníctvom NECOFA a jej medzinárodných partnerov turistom, ktorí ich prídu navštíviť či implementáciou grantových projektov.

Ich vízia do budúcnosti je byť nezávislé. Pracujú na tom, aby produkovali vysoko kvalitné a cenovo dostupné svetre do školských uniforiem a súpravy znovu použiteľných hygienických vložiek, ktoré budú žiadané lokálnymi obyvateľmi. Chcú zapracovať na svojich marketingových zručnostiach, napríklad začať používať štítky, aby bola ich značka rozoznateľná a naučiť sa pracovať s počítačom, aby v budúcnosti mohli predávať svoje produkty i cez internet.

Skupina mala len jeden šijací stroj. Plánujú ich mať viac, aby mohli prijímať študentov na prax. Taktiež chcú pomáhať komunite tým, že budú školiť HIV/AIDS stigmatizovanú mládež, aby si vedela zarobiť na živobytie.

Ženušky

Beatrice je zakladateľka a predsedníčka Karunga skupiny. Jej zručnosti sú najvšestrannejšie a tak väčšinu času venuje učeniu ostatných žien. Rada šije vložky a zbožňuje pletenie slonov a levov. Ich dielňu volá bezstresový kemp. Zídu sa harambee v swahilčine, problémy nechajú vonku, podelia sa o svoje radosti i ťažoby života a tešia sa zo svojej vzájomnej prítomnosti. Jej víziou je, aby skupina do roku 2020 predávala svoje výrobky v Nakuru a dokonca i v Nairobi a aby mali vlastné vozidlo na zásobovanie. Tým by sa zabezpečila práca a stabilný príjem pre každú členku skupiny.

Philomena je jednou zo zakladajúcich členiek Karunga SHG. Špecializuje sa na šitie vložiek, pletenie a plstenie zvierat. Jej najobľúbenejšie sú hrochy, levy a hady. V súčasnosti si rozširuje zručnosti a učí sa, ako vyrábať svetre.

Už niekoľko rokov je vďaka práci v skupine schopná financovať vzdelanie svojich detí. Má troch synov a dcéru, ktorú pomenovala Gwen podľa štedrej americkej ženy, ktorá podporuje Karunga SHG od jej založenia. Philomenin najstarší syn Gabriel študuje grafiku a komunikáciu na univerzite Rongo, čo by nebolo možné bez jej práce v skupine, ktorú si vychutnáva. Dúfa a pevne verí, že v budúcnosti sa jej podarí zabezpečiť univerzitné vzdelanie aj jej mladším trom deťom.

Emily vstúpila do skupiny len nedávno, v septembri 2016. Mala mŕtvicu a skupina jej pomohla v ťažkých časoch. Vyrábanie vlnených zvierat jej pomohlo splatiť účty za hospitalizáciu a lekárske ošetrenia. Špecializuje sa na slony.

Dievčatá sa tešia z nových súprav, ktoré pre nich ušili ženy z Karungy.
Dievčatá sa tešia z nových súprav, ktoré pre nich ušili ženy z Karungy. (zdroj: archív A.F.)

Projekt

Po niekoľkých návštevách a rozhovoroch s touto skupinou aktívnych ženušiek sme s NECOFA tímom rozmýšľali, ako by sa dalo napomôcť prekonať ich výzvy. Zhodli sme sa, že projekt cez platformu Global Giving by bol ideálny, keďže otvára možnosť podporiť Karunga SHG síce menšími sumami, ale kontinuálne počas dlhšej doby. Cieľ nášho projektu je trojaký:

  • zlepšiť zručnosti a rozšíriť portfólio výrobkov Karunga SHG, aby reflektovali potreby lokálneho trhu,

  • distribuovaním súprav znovu použiteľných hygienických vložiek pomôcť školáčkam v najzraniteľnejších domorodých komunitách zlepšiť ich sebavedomie, sebadôveru, dochádzku a aktívnu účasť v školách,

  • podporovať ochranu životného prostredia, správne nakladanie s odpadmi a recykláciu prostredníctvom vzdelávania a propagácie bavlnených nákupných tašiek a ďalších ekologických výrobkov;

Dievčatá v Keni čelia mnohým nástrahám. Distribúcia súprav vložiek je spojená so seminárom o hygiene, dospievaní a sexualite, ale aj o pálčivých témach ako predčasné sobáše a obriezka. Viac som o tom napísala tu.

Realizácia

V júli 2017 sa nám prostredníctvom Global Giving Rewards Bonus podarilo zozbierať peňažné prostriedky na implementáciu nášho projektu. V auguste štedrý donor z USA zasponzoroval školenie v Ugande pre dve členky Karunga SHG. Vďaka GG zbierke sme týmto dvom dámam mohli pokryť cestovné a stravné náklady.

Beatrice a Jane (zľava) už majú certifikát o úspešnom absolvovaní školenia v Ugande.
Beatrice a Jane (zľava) už majú certifikát o úspešnom absolvovaní školenia v Ugande. (zdroj: archív A.F.)

Po dvoch týždňoch intenzívneho školenia sa Beatrice a Jane vrátili nielen so zlepšenými zručnosťami šitia súprav vložiek, ale aj s mnohými novými informáciami o hygiene, reprodukčnom zdraví, ako vyrábať mydlá či praktickými obchodnými vedomosťami, ako napríklad predajné stratégie, vedenie záznamov a účtovníctva.

Jane sa najviac tešila z praxe na moderných šijacích strojoch a z nových informácií o obchodných stratégiách. Beatrice bola fascinovaná školením o komunikácii, spolupráci a riešení problémov, ako aj tréningu, ako školáčky učiť hygienickým návykom. Po návrate sa podelí o zážitky a nové vedomosti s ostatnými členkami skupiny.

Po školení je čas na prax. Pár dní pred mojím odchodom sme Karunga ženuškám odovzdali nový šijací stroj a oni vyrobili 68 vylepšených súprav znovu použiteľných hygienických vložiek. S tímom NECOFA sme ich distribuovali školáčkam základnej školy Timdolel, ktorá sa nachádza v lese Mau a navštevujú ju zväčša deti zo zraniteľnej komunity Ogiek. Pre ďalšie kroky bude dôležitá odozva a spokojnosť týchto dievčat.

Dobrovoľníčka Človeka v ohrození Asena s dievčatami zo základnej školy Timdolel, ktorým sa distribudovali znova použiteľné hygienické vložky.
Dobrovoľníčka Človeka v ohrození Asena s dievčatami zo základnej školy Timdolel, ktorým sa distribudovali znova použiteľné hygienické vložky. (zdroj: archív A.F.)

Taktiež, keďže od 28. augusta tohto roku je v Keni zakázaná produkcia, predaj a dokonca i používanie plastových tašiek, nasledujúci zrejmý krok je implementácia druhej časti projektu venovaná ochrane životného prostredia prostredníctvom vzdelávania a propagácie bavlnených nákupných tašiek a ďalších ekologických výrobkov.

Ak máte záujem zistiť viac o tomto projekte, prosím navštívte jeho stránku.

Človek v ohrození

Človek v ohrození

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pomáhame ľuďom, ktorí trpia dôsledkami konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov. Podporujeme ľudské práva, bojujeme s chudobou. Vzdelávame. Zoznam autorových rubrík:  DobrovoľníciRozhovoryZahraničieSlovenskoSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu