
V roku 2014 sa Moldavsko pridalo medzi krajiny, do ktorých sa rozšíril vzdelávací projekt Jeden svet na školách (One World in Schools- OWIS), a už po troch rokoch úsilia možno hovoriť o skvelom úspechu.
Medzinárodný Filmový Festival Jeden Svet, ktorý sa koná každoročne v Prahe, inšpiroval organizáciu Člověk v tísni, aby sa od roku 2002 usilovala o začlenenie dokumentárnych filmov do stredoškolského vzdelávania. Táto inovatívna súčasť výučby rozširuje povedomie o súčasných spoločenských problémoch akými sú diskriminácia, chudoba, či migrácia, a rozvíja kritické myslenie, ľudsko-právne hodnoty, a zároveň občiansky aktivizmus mládeže. Práve práca s mládežou má rozhodujúci význam pre budúcnosť Moldavska, jednej z najchudobnejších krajín Európy. Organizácia People in Need Moldova preto neobmedzila svoje aktivity iba na premietanie dokumentov na školách, ale povzbudila mladých ľudí po celej krajine, aby si založili samostatné filmové kluby a dokonca vytvorila podmienky na realizáciu najaktívnejších študentov pod heslom “Change Moldova”. Projekt Change Moldova dopĺňa aktivity projektu Jeden svet na školách o špeciálne tréningy budúcej generácie “changemakers” a poskytuje organizačno-finančnú podporu na realizáciu prvotných inovácíí, ktorými chcú mládežníci pomôcť ich komunitám. Dňa 16.12.2017 sa v Kišiňove konala celoštátna konferencia s názvom EdoGO Moldova, ktorá symbolicky zavŕšila trojročnú snahu všetkých učiteľov a študentov. Bola tiež priestorom na odprezentovanie prvotných úspechov mladých changemakers.

Konferencii Edu Go Moldova predchádzali nielen neúnavné prípravy organizačného tímu PIN Moldova, ale najmä dlhodobá práca so študentami z celého Moldavska. Tí najaktívnejší sa po prvotnom kontakte s projektom Jeden svet na školách rozhodli pokračovať v osobnom rozvoji a zúčastniť sa množstva tréningov a workshopov zameraných na to, ako sa stať lídrom spoločnosti. Ako priznáva projektová manažérka Valentinou Botnaru, „cieľom bolo identifikovať motivovaných študentov a ponúknuť im možnosť naviazať na prácu s dokumentárnymi filmami.“



Veľkou inováciou práce s mládežou v Moldavsku bol doplňujúci projekt “Change Moldova”. Ide o prácu s budúcimi lídrami vo forme tréningov a workshopov, ktoré ponúkajú nielen možnosť rozvíjať ich komunikačno-organizačné schopnosti, ale taktiež motivujú mládež k aktivite a podporujú občianske cítenie založené na hodnotách demokracie a ochrany ľudských práv. Pod hlavným heslom sa skrýva výzva pre každého človeka, ktorý pri istej dávke snahy dokáže priniesť reálnu zmenu do svojej komunity. Mládežníci boli vedení k uvedomeniu si problémov svojej komunity a k úsiliu vytvoriť plán na ich zlepšenie. Vďaka odbornej pomoci expertov a prideleným mikrograntom študenti milo prekvapili emotívnym odhodlaním a efektívnymi riešeniami. Niektorí vytvorili galériu najznámejších umeleckých diel v mestečku bez možnosti kultúrneho vyžitia, niektorí sa zamerali na problematiku ochrany životného prostredia zavedením pravidelnej recyklácie odpadu v škole a ďalší pomohli meniť integráciu telesne postihnutých občanov do komunity v rámci dňa hier bez bariér. Nápady študentov boli rôzne, avšak spájala ich snaha riešiť problémy v Moldavsku a radosť zo skutočnosti, že každý z nich mohol aj s limitovanými možnosťami priniesť reálnu zmenu k lepšiemu.


autorka: Eva Laciková - doborovľníčka, Človek v ohrození
Dobrovoľnícky pobyt je podporený zo zdrojov SlovakAid.