Ak je v Izraeli apartheid, tak je aj na Slovensku

Ak niekto tvrdí, že Izrael je apartheidný režim, mohol by — pri použití rovnakej logiky — rovnako obviniť aj Slovensko

Ak je v Izraeli apartheid, tak je aj na Slovensku
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Ak niekto tvrdí, že Izrael je apartheidný režim, mohol by — pri použití rovnakej logiky — rovnako obviniť aj Slovensko. Veď Rómovia na Slovensku čelia dlhodobému vylúčeniu, segregácii, diskriminácii v školstve, zamestnaní aj v zdravotnej starostlivosti. Nežijú oddelene? Nemajú horší prístup k službám? Nie sú obete násilí a predsudkov?

Tento zámerne prehnaný príklad má jeden cieľ: poukázať na to, ako sa termín „apartheid“ v prípade Izraela často používa skôr ako politický nástroj než ako právne definovaný pojem. Aby sme tomu rozumeli, musíme si najprv objasniť, čo apartheid v skutočnosti znamená — a čo nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Čo je apartheid z hľadiska medzinárodného práva:

Apartheid je v medzinárodnom práve presne definovaný pojem. Podľa Medzinárodného dohovoru o potlačení a trestaní zločinu apartheidu (1973) a podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (2002) ide o:

„Neľudské činy spáchané s cieľom udržať nadvládu jednej rasovej skupiny nad inou rasovou skupinou a systematicky ju utláčať.“

Teda ide o kombináciu troch prvkov:

  1. Rasová (alebo etnická) nadradenosť

  2. Zámerné, vedomé a systémové udržiavanie tejto nadradenosti

  3. Právne alebo inštitucionálne zakotvená diskriminácia

Je to závažné obvinenie, ktoré má svoje miesto pred medzinárodným trestným tribunálom — nie na bilboardoch, protestoch alebo v memečkách.

 

Izrael a realita:

1. Izrael v medzinárodne uznaných hraniciach

SkryťVypnúť reklamu

Arabskí občania Izraela (cca 20 % populácie) majú volebné právo, zastúpenie v parlamente, slobodu pohybu, vyznania aj slova. Môžu slúžiť v armáde, byť sudcami, novinármi, lekármi, či dokonca sudcami Najvyššieho súdu (čo sa reálne deje).

Áno, existujú problémy: sociálna nerovnosť, stereotypy, niekedy aj diskriminácia — ale nie je to systém nadradenosti, ktorý by bol zakotvený v zákonoch. A najmä: arabskí občania nie sú žiadnym spôsobom vylúčení z občianskeho života štátu. To nie je apartheid. To je mnohonárodnostná demokracia s problémami, nie systémový rasizmus.

2. Západný breh Jordánu

Tu je situácia komplikovanejšia. Územie nie je formálne súčasťou Izraela, ale zároveň nie je ani plne suverénnym palestínskym štátom. Na jeho častiach platí zmes izraelského vojenského práva, civilného práva pre izraelských osadníkov a jurisdikcie Palestínskej samosprávy.

SkryťVypnúť reklamu

Palestínčania tu nie sú občanmi Izraela, a teda nemajú rovnaké práva. No nie preto, že by im boli „odopierané“, ale preto, že žijú mimo izraelskej štátnej suverenity – podobne ako cudzinci v inom štáte. Situácia je kritická, frustrácia obrovská, ale z právneho hľadiska ide o komplikovaný spor o územie, nie o rasovú nadvládu.

 

A čo Slovensko?

Rómovia na Slovensku (a inde v Európe) čelia každodennej diskriminácii. Často žijú v oddelených lokalitách, v zlých podmienkach, majú nižší prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu aj zamestnaniu. V niektorých prípadoch čelia segregácii v školách alebo zamestnaní. Ide o reálnu, bolestivú a systémovú diskrimináciu – ale nie o apartheid. Tak ako pri Izraeli, aj tu platí: realita je problematická, ale nezamieňajme právny pojem s politickým heslom.

SkryťVypnúť reklamu

 

Záver:

Používanie termínu „apartheid“ mimo jeho právneho rámca znevažuje závažnosť tohto zločinu a zároveň zahmlieva realitu. Je rozdiel medzi rasovo motivovanou nadradenosťou a dlhodobým neriešeným sociálnym konfliktom. Oba si zaslúžia pozornosť — ale nie rovnakú nálepku.

Ak chceme kritizovať Izrael, kritizujme ho spravodlivo, vecne a s rešpektom k faktom. Inak sa zo spravodlivosti stáva propaganda — a z právneho pojmu len ďalší nástroj v ideologickej vojne.

Obrázok: Ilustrácia vygenerovaná umelou inteligenciou

článok bol povodne publikovaný na facebook.com/tachles.tv

Dávid Polák

Dávid Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  641x

Žijem na Blízkom východe, sledujem, čo sa tu deje, a snažím sa to vysvetliť tak, aby to dávalo zmysel aj ľuďom mimo regiónu. Píšem o vojne, propagande, Izraeli, antisemitizme, palestínskej spoločnosti aj o veciach, ktoré často nezaznejú v bežných správach. Fakty, historický kontext a kritické myslenie považujem za dôležitejšie než populárne naratívy. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

36 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

301 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

768 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu