Pokrytec Nesrovnal sa vysmial petičiarom za zákaz hazardu

Primátor Bratislavy sa stavia do role veľkého bojovníka proti hazardu v Bratislave. Tento obraz sa snaží prezentovať aj na verejnosti, ale keď príde na lámanie chleba, tak sa prejaví ako najväčší zástanca hazardu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.(Zdroj: SITA)
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.(Zdroj: SITA) 

Portál Topky.sk a Nový čas včera priniesli informácie, že minulý rok primátor rozdával povolenia pre herne jedna radosť a to ešte v expresných lehotách. Topky.sk uvádzajú, že za minulý rok udelil súhlas pre 2 kasína a 87 prevádzok s hazardom. Konkrétne prípady nájdete v jednotlivých článkoch.

I. Nesrovnal na svojej facebookovej stránke zareagoval, že ide o bombastické zistenie a povolenia podpisovať musí. Odvoláva sa pritom na Zákon o hazardných hrách – mimochodom, asi po prvýkrát, takže si ho možno konečne aj prečítal alebo ani nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Príspevok I. Nesrovnala na jeho facebookovej stránke
Príspevok I. Nesrovnala na jeho facebookovej stránke 

A keď už vyzýva k faktom, tak sa poďme na ne pozrieť.

Fakt číslo 1: Nesrovnal má pravdu v tom, že bez všeobecne záväzného nariadenia nemá možnosť ovplyvniť, či prevádzka vznikne alebo nie. Samotnú licenciu prevádzkovateľom totiž v niektorých prípadoch vydáva Ministerstvo financií, ktorému treba doložiť rôzne potvrdenia a medzi nimi je aj stanovisko obce.

Ak prevádzkovateľ splní všetky podmienky, tak mu je ministerstvo povinné vydať povolenie. Funguje to podobne ako v prípade živností – ak splníte všetky podmienky na jej vydanie, tak je Živnostenský úrad povinný vám ju vydať.

Fakt číslo 2: Tu nám pomôže spomínaný zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Minimálne v prípade kasína, ktorému bol súhlas udelený 5. októbra 2016, mohlo mesto vydať nesúhlasné stanovisko. Podľa § 21 ods. 5 písm. i) zákona k žiadosti o udelenie licencie na prevádzkovanie hazardných hier v kasíne musí žiadateľ okrem dokladov a skutočností uvedených v § 20 ods. 4, 6 a 10 zákona priložiť alebo v nej uviesť aj vyjadrenie obce k umiestneniu kasína na jej území.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa § 25 ods. 2 zákona (ktorý sa spomína aj v samotnom súhlasnom stanovisku na strane 2) osobitnými podmienkami prevádzkovania hazardných hier v kasíne sú aj spoľahlivosť a verejný záujem. Spoľahlivosť sa posudzuje vzhľadom na osoby podľa § 21 ods. 6 a verejný záujem sa posudzuje vo vzťahu k miestu, kde majú byť hazardné hry v kasíne prevádzkované. Žiadateľ je povinný v žiadosti o licenciu na prevádzkovanie hazardných hier v kasíne preukázať svoju spoľahlivosť a to, že prevádzkovanie hazardných hier v kasíne na zvolenom mieste nie je v rozpore s verejným záujmom.

V čase vydania súhlasného stanoviska však už mesto vedelo o odovzdanej petícii (29. 6. 2016), v ktorej sa obyvatelia Bratislavy dožadujú úplného zákazu hazardu na území Bratislavy. Na základe nej teda už mohlo hlavné mesto vydať aj nesúhlasné stanovisko a to z dôvodu, že takéto umiestnenie by bolo v zmysle zákona v rozpore s verejným záujmom.

SkryťVypnúť reklamu

Nie, Nesrovnal nemusel vydať súhlasné stanovisko, ako sa to snaží teraz prezentovať. Možno by len stačilo, ak by si poriadne prečítal zákon, na ktorý sa odvoláva (ako na svojej FB stránke, tak aj v súhlasnom stanovisku). Alebo inak – Nesrovnal svojím podpisom potvrdil, že kasíno v Bratislave je podľa neho vo verejnom záujme.

Pripomeňme si, že už pred viac ako mesiacom mohlo byť schválené VZN, ktoré by regulovalo hazard na území Bratislavy. Slavomír Drozd navrhoval pozmeňovací návrh, aby sa hlasovalo o každom umiestnení hazardu zvlášť (tzv. regulácia). Napriek pôvodný tvrdeniam, že sa tak hlasovať bude, sa nakoniec hlasovalo o samotnom pozmeňovacom návrhu, ktorý bol zamietnutý a hlasovalo sa o plošnom zákaze. Tento návrh taktiež neprešiel, nakoľko medzi poslancami sú dve skupiny – skupina za plošný zákaz a skupina, ktorá je radšej za reguláciu, ktorú zákon umožňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na najbližšom mestskom zasadnutí v Bratislave, ktoré bude už budúci štvrtok sa bude hlasovať opäť o pôvodnom návrhu – plošný zákaz alebo nič. A to aj napriek tomu, že si je Nesrovnal vedomý toho, že nemá isté, či tento návrh prejde. Polovička mestských klubov sa vyjadrila za, polovička proti. Vo štvrtok tak môže nastať opäť rovnaká situácia ako naposledy – s hazardom sa nepohne a to aj napriek tomu, že Nesrovnal má možnosť docieliť, aby bol hazard v Bratislave regulovaný. Nesrovnal však stavil na hazard – všetko alebo nič. Smutnou správou je, že šanca, že získa NIČ, je veľká.

Aký je názor poslancov, MF SR a Asociácie zábavy a hier na novelu zákona o hazardných hrách? Prečítajte si predchádzajúci článok alebo článok o diskusii o hazarde.

Michal Dragan

Michal Dragan

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Freelancer obľubujúci pracu mimo kancelárie. Amatérsky ultra bežec a triatlonista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu