
Palinu používam doteraz a veru neraz som ňou vytrápila aj moju dcérku, keď bolo treba uľaviť boľavému žalúdku.
Palinu používame ako čajovinu samotnú alebo ju nájdeme ako súčasť mnohých žaludočných čajov.
Ide o obyčajnú trvalku, ktorá rastie v Európe, Ázii, v Severnej aj Južnej Amerike. Jej popularita má kolísavý charakter, snáď najobľúbenejšia je v Nemecku. Palinu nájdeme v prírode, alebo si ju môžeme na slnečnom mieste vo výživnej pôde vypestovať sami.
Palina (Artemisia vulgaris) je hojne používaná a uznávaná v ľudovom liečiteľstve. Účinkuje predovšetkým pri žaludočných problémoch, proti parazitom, podporuje činnosť žalúdka aj žlčníka. Ženy ocenia jej schopnosť uľaviť pri predmenštruačných bolestiach, výplachy úst pomôžu pri zvládaní príznakov chrípky či prechladnutia, osoží pri zvládaní nervových chorôb, ako je napr. epilepsia.
Na posiľnenie činnosti žalúdka a podporu chuti do jedla si môžeme pripraviť liečivé palinové vínko. Po jednom diely vňate paliny, šalvie, levandule a mäty piepornej vložíme do 100 dielov bieleho vína a 8 dní ponecháme v uzatvorenej fľaši. Precedíme a užívame denne 4 lyžičky.
Palina obsahuje thujón, preto sa neodporúča tehotným ženám a dojčiacim mamičkám.
Palina poslúži aj v našich kuchyniach. Hodí sa k tučnému mäsu, k rybám, spoločnosť s husacinou či kačkou je tiež prospešná. Znesie ju aj hydina, pridať ju môžeme do marinád, ochutí vývary. Jej aróma sa uvoľňuje varením, takže na rozdiel od väčšiny byliniek, nepridávame ju až na konci varenia. Podrvenými listami sa môžu posypať šaláty z listovej zeleniny. Ak do jablčného octu vložíme vetvičky paliny na niekoľko týždňov, získame zaujímavú ingredienciu na ochutenie marinád či šalátov. Palina sa hodí aj do jedál z fazule, z diviny, k cibuli či k ryži. Vhodne ju dopĺňa cesnak a čierne korenie.
Palina sa v okultizme spája s bohyňou Venušou alebo Friggiou. Kelti ju využívali ako kadidlo. Traduje sa, že "čert sa paliny bojí a zlí duchovia sa do domu nedostanú, ak v ňom vonia palina." V Anglicku ju volajú bosorácka bylina, ktorá vraj vyvoláva živé sny. Stačí vložiť sušenú bylinu do vankúša. Nehrozí, že by sme ráno nevedeli, o čom sa nám snívalo.
Ako kadidlo má silnú očistnú schopnosť. Pomáha aktivovať vlastné liečivé sily. Vraj zaháňa aj bolesti hlavy. Je súčasťou mnohých liečivých prípravkov, jej stopu nájdeme v detoxikačných náplastiach, v likéroch, žaludočných kvapkách...
Palina si poradí aj s moľami, olej s obsahom paliny pôsobí ako výborný repelent a sušená rastlina s môže použiť aj na dekorančé účely. Jej použitie sa neobmedzuje len na použitie zvnútra ale aj zvonka.
Palina sa po spracovaní na akúsi vatu používa aj pri výrobe moxy. Moxovanie zohráva veľmi dôležitú úlohu v tradičnej čínskej medicíne, v liečiteľstve Tibetu, Vietnamu, Kórei či Japonska. Moxovaním sa nahrievajú akupunktúrne body a tak sa podporí tok energie v tele.
Ak žalúdok omína
pomôže palina.
Odplaší mole
dotieravé muchy,
ak zaútočí chrípka
zmierni jej muky.
Kto vyskúša zistí,
že palina zdravie istí.
A čosi pre alergikov:
Ak v ovzduší víria
paliny peľové zrná
nejeden alergik
ruky k nebu vzpína...