
Stálozelený strom, dožívajúci sa aj sto rokov, s krajinou pôvodu Indonézia, ponúka zaujímavé oriešky a kvety. Volá sa muškátovník pravý, Myristica fragrans. Pre informáciu uvediem, že oriešky, ako také, nie sú plody, ale jadrá semien plodu. Semienko je obalené v červenej čipkovanej šupke, ktorej sa hovorí muškátový kvet.
Pamätám si, že stará mama mala medzi koreninami odložené muškátové oriešky. Vždy boli uzatvorené vo fľaštičke. Teraz už viem, že preto, lebo ináč by rýchlo stratili svoju typickú arómu. Ako malé dievčatko som tú fľaštičku rada brala do rúk a hrkala som si s orieškami, občas som fľaštičku pootvorila a privoňala. V kuchyni starej mamy bol používaný dosť často. Obľúbenosť získal aj v kuchyni mojej maminky a tak je samozrejmé, že pokračujem v tradícii.
Ide o veľmi výraznú chuť, preto s dávkovaním musíme byť opatrní, navyše väčšie množstvá by mohli podráždiť žalúdok. Oriešok obsahuje veľké množstvo esenciálnych olejov, z ktorých asi 4% tvorí zaujímavý myristicín, ktorý pôsobí halucinogénne. Jemnejšou alternatívnou orieška je jeho kvet. Veľmi citlivým jazýčkom možno postačí práve on.
Oriešok je vhodné strúhať na špeciálnom strúhadle a odporúča sa pridávať ho tesne pred dovarením, nakoľko v horúcom prostredí stráca na svojej sile. Jeho použitie je všestranné, môže vhodne dochutiť polievky, či už mäsové, alebo zeleninové, zaujímavú chuť pridá svetlým omáčkam, mletému mäsku, či zemiakovej kaši, karfiolu, špenátu, ale aj syrovému fondue. Ani milovníci sladkostí si ho nemusia odoprieť. Môže sa pridať do krémov, kompótov, vianočného pečiva, sirupov. Jeho stopu nájdeme aj v nejednom likéri. V dobrých kaviarniach iste nájdete v ponuke ľadovú kávu s muškátovým orieškom.
Muškátový oriešok je využívaný aj ako liečivka. Podporuje trávenie, pôsobí proti plynatosti, proti hnačke a je účinným prostriedkom proti nevoľnosti.
Hojne sa používa v homeopatii.
Zaujímavý indický recept proti hemoroidom znie: do bravčovej masti nastrúhať malé množstvo muškátového orieška.
Muškátový oriešok však nájdete aj v sprchovacom géle (nemenovaná kozmetická spoločnosť nedávno uviedla na trh regeneračný sprchový gél s višňou a muškátovým orieškom), je súčasťou viacerých kozmetických prípravkov (napr. peelingov). Veľké uplatnenie našiel aj vo svete vôní, siahajú po ňom svetoznáme parfumérske spoločnosti a pridávajú ho do svojich voňavých skvostov, páni sa môžu stretnúť s náznakom jeho vône vo vode po holení, jeho kozmeticko - liečivý účinok sa prejaví aj vo forme vlasového tonika.
Moja zbierka korenín obsahuje aj niekoľko muškátových orieškov. Mám ich uložené vo fľaštičke so zabrúseným uzáverom, aby som čo najdlhšie udržala jeho krásnu arómu.
Kedysi sa oriešok využíval ako amulet proti zlým silám.
Ak ste ho ešte neskúsili a nepoznáte jeho chuť, pritom ste zvedaví a radi skúšate čosi nové, tak zopakujem na záver malú, ale dôležitú radu - používajte oriešok len v malom množstve a pridávajte ho v závere varenia.
Oriešok je dirigent, ktorý spustí na vašom jazyku zaujímavý koncert chutí...
PS: Niekedy sa mi zdá, že pre bohatú ponuku exotických korenín súčasného trhu, trochu zabúdame na tie tradičné. Preto som sa rozhodla občas niektoré z nich pripomenúť.
foto: zdroj internet