
Na úvod sa treba vrátiť do rokov 2006 a 2007. Po voľbách v júni 2006 veľká časť KDH chcela ísť do koalície s Robertom Ficom - na začiatku bol výrazne proti iba Daniel Lipšic, Vladimír Palko zhodnotil 20. júna 2006, že ponuka od Kaliňáka bola voči KDH ústretová. Palko ju, na rozdiel od Lipšica, vtedy a priori neodmietal, každopádne nebol ani jej zástanca ako Hrušovský, Brocka, Fronc a Sabolová. Palko o rok neskôr neúspešne kandidoval na predsedu KDH a neskôr z KDH vystúpil a založil marginálnu stranu KDS. Lipšic v KDH zostal.
O päť rokov sa začína opäť veľmi hlasno hovoriť o koalícii KDH so Smerom-SD (Smer-SD medzičasom získal x-milión čiernych bodov za vládnutie s HZDS a SNS v rokoch 2006-2010). Jedným z prvých balónikov boli vyhlásenia Jána Čarnogurského ohľadom tzv. veľkej koalície (akú paseku narobila veľká koalícia v ČR alebo v Rakúsku, kedy vlastne neexistovala opozícia a teda žiadna väčšia kontrola, v blogu nespomenul). Samotný Čarnogurský bol mimochodom aj veľký obhájca koalície so Smerom aj v roku 2006 a dokonca aj po voľbách 2010! Či je za tým sen o širokorozchodnej železnici priamo z Kremľa nechám ako otvorenú otázku.
Daniel Lipšic sa rozhodol kritizovať stále sa zväčšujúce krídlo KDH, ktoré by nemalo najmenší problém ísť zo Smerom-SD. Že tým môže ohroziť plány Fica vidieť na veľmi rýchlom blogu vysokopostaveného Smeráka Martina Glváča (ak by ste o ňom náhodou ešte nepočuli, tak pár informácií napr. tu). Taktika Fica je ľahká - získať čo najviac poslancov KDH po marci 2012 na spoluprácu (či už tichú alebo oficiálnu). Čím menej odporcov proti Ficovi v radách KDH tým lepšie (Lipšic, Procházka, J. Žitňanská by tento počet znižovali napríklad).
Bratislavská KDH podľa zverejnených nominácií navrhla za lídrov Procházku a P. Macha. Je to skutočne výrazný posun k lepšiemu, keď si uvedomíme, že nie je tomu tak dávno, čo v tomto kraji hrali prvé husle Ďurkovský, Čiernik, Bielik či Hollý - autor Dlhých Dielov). Na druhej strane niektoré krajské organizácie KDH sa vracajú k bodu nula - ako ináč sa dá nazvať kandidatúra Martina Fronca, ktorý sa pri voľbách do europarlamentu 2009 prepadol bezprecedentne z prvého miesta až na štvrté. Zdá sa, že sa Fronc vracia napriek nezáujmu samotných voličov KDH ako bumerang. Petra Muranského radšej nebudem komentovať. Daniel Lipšic v rozhovore v najnovšom .týždni uviedol, že je dôležité, aby si politici zachovali svoju pôvodnú profesiu a boli teda slobodnejší a mohli odísť v prípade, že budú donútený prekročiť hranicu kompromisu. Tým opäť otvoril deliacu líniu politikov, ktorých je možno deliť aj podľa toho či by bez politiky dokázali prežiť. Daniel Lipšic by ako právnik tento problém nemal.
KDH sa stále oháňa tzv. veľkou koalíciou - veľká koalícia je sci-fi, nakoľko samotné SDKU-DS x-krát uviedla, že so Smerom-SD do vlády nepôjde. Čím väčšie krídlo bude mať v KDH proFico frakcia, tým horšie. Je dôležité, aby Lipšic, Procházka, Žitňanská a spol. získali čo najviac krúžkov - voliči KDH už v spomínaných eurovoľbách ukázali, že neprijímajú kandidátku ako Písmo sväté.
Držím Danielovi Lipšicovi a voličom KDH palce!