Michal Drotován
Čím môžu byť slovenské mestá zaujímavé?
Veľa sa hovorí - zväčša deklaratórne - o podpore cestovného ruchu na Slovensku. Otázka znie - máme vôbec čo ponúknuť?
Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík: Spoločnosť, Poznámka pod čiarou, Politika, Cestovanie, Bratislava - Rača, Ekonomika, Mesto Bratislava, Fotky, Nezaradené
Veľa sa hovorí - zväčša deklaratórne - o podpore cestovného ruchu na Slovensku. Otázka znie - máme vôbec čo ponúknuť?
Tento štát má zásadný problém ohľadom investícií do železničnej infraštruktúry - je možné to zmeniť?
Téma nemocnice Rázsochy sa po dlhšej dobe dostala opäť do "éteru".
O záchrane viníc a vinohradov sa dlhé roky hovorí - kľúčové však je, aby bol vôbec dopyt po slovenskom víne.
V článku sa zaoberám chátrajúcimi areálmi v majetku Slovenskej republiky v Rači.
Ak v roku 2004 bolo Slovensko najoptimistickejšia krajina vo vzťahu k EÚ, po 20 rokoch patrí medzi najskeptickejšie.
Na Slovensku existuje 2890 obcí, väčšina z nich nemá ani 700 obyvateľov, niektoré dokonca ani 20. Aký to má zmysel?
Železná studienka v Bratislave je najnavštevovanejšia a najznámejšia prírodná lokalita s bohatou históriou. V posledných rokoch sa vedie rozhodujúci zápas o jej budúcnosť. Na jednej strane sú developeri na druhej občania.
Územné plány miest na Slovensku sú často trhacím kalendárom, kde poslanci schvaľujú účelové zmeny pre modré oči developerov. Najhorším príkladom je obec Chorvátsky Grob, ktorú developeri de facto zjedli ako kobylky.
V dnešnej dobe, keď časť ľudí skôr vymenuje účastníkov "relácie" Farmár hľadá ženu, ako si spomenie na meno jedného vedca, je potrebné stále viac hovoriť o hrdinoch medzi nami. O ľuďoch, ktorí síce nikdy neurobia tisíc klikov za hodinu, ale v zlomových momentoch ukázali, že majú pevnú chrbticu a veľa odvahy. Jedným z takýchto ľudí je aj pani Božena Fuková.
Je neprijateľné, aby slušní ľudia boli nazývaní hanlivými menami. Zdá sa, že to má za cieľ iba podporovať rozkrádanie v tomto štáte.
"Noviny" Extraplus si užívajú svojich päť minút slávy pravdepodobne najčítanejším rozhovorom v ich histórií. Ján Čarnogurský hrdo vyhlásil, že "nikdy neuhol". Jeho rusofilstvo je verejne známe aj pravidelné besiedky s Putinom. Táto jeho záľuba má však za následok jeho veľmi selektívne vnímanie histórie Ruska a jeho vzťahov so Slovenskom.
Človek sa pri žabomyších vojnách v našom parlamente zamyslí na tým, že sú skutočne aj o mnoho dôležitejšie veci ako nejaké "mediálne témy dňa". Tento rok som prvýkrat počul, že existuje Medzinárodný deň predčasne narodených detí - je práve počas sviatku 17. novembra. Cez projekt Reštart Slovensko som sa teraz dostal na stránku ĽudiaLuďom.sk a chcel by som pomôcť rozšíriť jeden z mnohých príbehov.
Hovorí sa, že ryba smrdí od hlavy. Asi nikde to neplatí tak doslovne ako v slovenskej justícii. Ak sa človek nemôže spoliehať ani na základ každého právneho štátu - spravodlivé a nezávislé súdnictvo - tak sa ocitá v pasci. Udalosti posledných dní hovoria, že jeden konkrétny obyvateľ Octopusu sa začína stavať polobohom.
Už o pár dní nastupujúci skvelý a neprehliadnuteľný Dušan Čaplovič prichádza s plánom, ako zachrániť naše školstvo a predbehnúť míľovými krokmi Oxford a Harvard. A nielen to - navrhuje vychovať robotníka do každej rodiny - pretože proletári nemajú čo stratiť, iba svoje okovy! (bližšie a obšírnejšie a pre ďalšie štúdium - Manifest).
Hra ruská ruleta je známa po celom svete - vznikla vraj ako zábavka znudených ruských dôstojníkov v roku 1917 - do komory revolveru sa vloží náboj, zatočí sa a berú sa stávky a zisťuje sa guráž a niekedy to dopadne zle. Pri tej horšej verzii sa zvyšuje napätie, nakoľko ďalší v rade už netočí bubienkom. Zdá sa však, že hrať sa s ohňom je pomaly národným športom na Slovensku.
Vlnu rozhorčenia vyvolalo uznesenie Okresného súdu Bratislava I, ktorým sudca rozhodol o návrhu na vydanie predbežného opatrenia o zákaze zverejnenia knihy T. H. Nicholsona o "kauze Gorila", zároveň rozhodol o jeho povinnosti predložiť dané pripravované dielo súdu. K danému uzneseniu mám niekoľko poznámok.
Fedor Gál v rozhovore uviedol, že lídri protestov majú "šibnuté vízie". Niektoré ich nápady sú skutočne divné - napríklad návrh na zmenu celého systému. Nie sú však politici a myslím, že určite sami nečakali, že sa z lokálnej iniciatívy stane niečo tak veľké - majú teda právo na omyly. Boli hodení do hlbokej vody bez prípravy. Horšie však je, ak sa na tejto vlne snaží populisticky zviesť poslanec NR SR Kamil Krnáč, ktorý navrhuje voliť a odvolávať sudcov a prokurátorov ľudom.
Nakoľko sa téme odluka cirkví od štátu venujem už viac ako štyri roky, tak mi nedá nereagovať na pamflety pani Kataríny Augustinič, kandidátky strany SaS vo voľbách. Za jej príspevky Prečo mám zo svojich daní financovať bohatú firmu zvanú - cirkev a Bohu vieru a pánovi dukáty na SMEblogu by sa nehanbil ani Karol Marx.
Jednou z tém posledných dní na celom svete je kontroverzná dohoda ACTA. Hackeri blokujú webové stránky úradu vlády. Občania sa dozvedajú, že na hraniciach im budú môcť prezrieť notebooky, iPady, mobilné telefóny. Open-source softvér nebude kompatibilný na prehrávanie CD/DVD, za porušenie dohody dokonca hrozí väzenie.