Dve kontroverzné rozhodnutia

Tento článok hovorí o dvoch kontroverzných rozhodnutiach Najvyššieho súdu USA (U.S. Supreme Court), ktoré sú síce časovo vzdialené viac ako sto rokov, ale majú mnoho spoločné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
U.S. Supreme Court
U.S. Supreme Court (zdroj: www.illinoisfamily.org)

Dňa 6. marca 1857 Najvyšší súd USA došiel ku konečnému rozhodnutiu v spore Dred Scott v. Sandford. Súd v pomere 7:2 rozhodol, že černoch nie je v právnom zmysle "osobou" podľa ústavy USA. Otrok je majetkom vlastníka a mohol byť kúpený a predaný, využívaný a dokonca aj zabitý vlastníkom podľa ľubovôle. Odporcovia otroctva protestovali, ale stretli sa s úsečnou odpoveďou: " Je otroctvo proti vášmu morálnemu, náboženskému a etickému presvedčeniu? Dobre, veď predsa nemusíte mať otroka, ale nezaťažujte svojou morálkou majiteľov otrokov. Každý má právo rozhodnúť, či chce mať otroka alebo nie!"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledovala občianska vojna (1861-1865), v ktorej zomrelo viac ako 600 tisíc ľudí a neskôr bol prijatý XIII., XIV. a XV. Dodatok ústavy USA, aby bola zaručená zákonom sloboda, občianské práva a volebné právo černochom.

Dňa 22. januára 1973 Najvyšší súd USA došiel ku konečnému rozhodnutiu v asi najznámejšom spore v dejinách Roe v. Wade. Súd v pomere 7:2 rozhodol, že nenarodené dieťa nie je v právnom zmysle "osobou", že nenarodené dieťa je majetkom matky, ktorá si s ním môže robiť všetko, čo uzná za vhodné. (V USA na rozdiel od Slovenska, kde je možný potrat z akejkoľvek príčiny do 12 týždňa, je potrat prakticky možný počas celých deviatich mesiacov neobmedzene, záleží to od konkrétneho štátu únie.) Paradoxom oproti prípadu z roku 1857 je to, že právo na súkromie, od ktorého bolo odvodené právo na potrat, vychádza na základe implicitného výkladu Dodatku XIV., ktorý bol jeden z tých, čo právne zrušili otroctvo. Odporcovia interrupcií protestovali, ale opäť sa stretli s odpoveďou, že nikto nemá právo vnucovať svoje morálne, sociálne, náboženské a etické presvedčenie inému. Tak rozhodol aj Najvyšší súd v spore Planned Parenthood of Southeastern Pennsylvania v. Casey (1992).

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás táto téma zaujala a máte záujem o podrobnejšiu analýzu interrupčného práva v Európe a USA, môžete si prečítať moju krátku štúdiu uverejnenú na www.prave-spektrum.sk

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu