
Všetci sigantári vízií o osvietenom storočí majú spoločné to, že ich nič nepúta k islamu a niektorí, ako Salman Rushdie, cítia k nemu dokonca neskrývaný odpor. V prípade Rushdiho, na ktorého bola vyhlásená fatwa, to nie je ani veľmi divné. Na tom, že intelektuáli obhajujú slobodu slova, nie je v princípe nič zlé. Je však v Európe skutočne sloboda prejavu, alebo sa vzťahuje iba na vybrané problémy, kam treba rátať hlavne všetky druhy náboženstva?
Nie je to tak dávno, čo jeden kňaz vo Švédsku (Ake Green) verejne odsúdil homosexualitu a inde iný Európan vyslovil názor, že homosexuálna rodina nemôže byť nikdy rovnocenná rodine heterosexuálnej.(Čo je z biologického hľadiska pochopiteľné, pretože nikdy nemôžu homosexuáli spolu slodiť vlastné deti, ako chcú toto riešiť úradníci pre rovnosť šancí?) A začala sa búrka, ktorá nemala konca-kraja. Keďže však Európania nie sú tak horkokrvní ako moslimovia, nepodpaľovali a nevraždili, ale iba pranierovali a ostrakizovali. Táto skutočnosť mi naznačuje, že existuje v určitých otázkach sloboda a v iných si každý má nechať svoj názor pre seba (ak nechce mať problémy).Možno sa teda vysmievať z Mohameda, Krista, Krišnu, Jehovu atď., veď oni (pochopiteľne) nemôžu podať trestné oznámenie za utŕhanie na cti.
Veľmi rád by som videl tváre francúzskych ľavicových intelektuálov, keby v Le Monde alebo iných novinách zazreli karikatúry haniace ich presvedčenie, alebo ich samotných. Či by vtedy tiež bojovali pod zástavou slobody prejavu. Ako by sa tešili z obrázku, na ktorom by bol somár s modrým zadkom, okolo ktorého by boli žlté hviezdičky prípadne francúzky kohút variaci sa v kotli slepačej polievky. A keď by niekto Rushdimu povedal, že je iba nafúknutý, smradľavý Ind,čo zaberá miesto v uliciach Londýna.
Najväčšia urážka pre francúzkych ľavicových intelektuálov by však asi bolo konštatovanie, že ich manifesty sú úplne zbytočné. Ak broja proti storočiu ohlupovania a stavajú do popredia storočie osvietenstva, mali by začať od seba a od svojej ideológie rovnostárskej spoločnosti. Francúzi dali svetu už nejeden dokument vzletných slov. Uchovávajú si tým zdanie svojej dávno stratenej veľkosti a relevantnosti na globálnej scéne.