
Tento článok bude o pozitívnej recyklácii (nábytok) a negatívnej (politici). Začnem politikmi. Titul chameleón s comebackom roka môže smelo získať Vladimír Bajan, podľa dostupných informácií nezamestnaný od vlaňajších volieb do BSK, ktorý kandiduje za starostu Petržalky. V šľapajách mu idú niekdajší členovia SDKÚ-DS, ktorí nemajú najmenší problém tentokrát kandidovať za Smer-SD (námatkovo Šinály, R. Žitný v Rači, M. Kuruc v Ružinove...). Roman Žitný je zaujímavý aj tým, že v Rači kandiduje so Zvonárom v koalícii na poslanca a zároveň naoko (jednoznačný pokus využiť ho na odobranie hlasov pravici) ako nezávislý protikandidát toho istého Zvonára na starostu. Špeciálnou kapitolou je Most-Híd, ktorý v niektorých mestských častiach Bratislavy ide so Smerom za misu šošovice (post vicestarostu - napr. Staré Mesto, Rača). Verím, že tak ako v prípade OK, Únie a podobných hybridov bude aj tentokrát tento priehľadný ťah "akožepravičiarovflekuchtivýchzaSmer-SD" prekuknutý.
Recyklácia nábytku je jedným z bodov nášho programu. Jej cieľom je v Rači zriadiť komunitnú službu výmeny starého použiteľného nábytku a elektrospotrebičov medzi obyvateľmi. Ak má niekto doma nábytok, ktorého sa chce zbaviť (lebo napríklad kupuje nový alebo sa sťahuje inde), podľa tohoto projektu cez webovú stránku príp. telefonicky môže nahlásiť úradu ponuku a tá sa bude snažiť spárovať ju s dopytom. Prevoz zabezpečuje obec na náklady prijímateľa nábytku (ktorý teda nebude úplne zadarmo, ale stále mnohonásobne lacnejší ako v prípade nového). Podobný projekt (doplnený aj s renováciou nábytku, ktorá by na obecnej úrovni asi zatiaľ nebola rentabilná) funguje napríklad už dlhé roky vo Veľkej Británii (Furniture re-use network).
Projekt recyklácie nábytku a funkčných elektrospotrebičov má viacero výhod. Umožňuje získať sociálne slabším skupinám, nízkopríjmovým skupinám, dôchodcom či mladým rodinám nábytok za veľmi nízku cenu (manipulačný poplatok za prevoz a prácu). Umožňuje tiež relatívne jednoducho zbaviť sa starého nábytku pre obyvateľov a znižuje množstvo produkovaného odpadu. Zároveň posilňuje komunitného ducha a umožňuje veci riešiť na komunálnej úrovni svojpomocne bez zásahu štátu za malej pomoci miestneho úradu v Rači (organizačné zabezpečenie). V prípade elektrospotrebičov napr. starých počítačov tiež umožňuje podporu študentov z chudobnejších rodín, ktorí si často počítač nemôžu dovoliť. Zoznam príjemcov bude evidovaný, aby sa predišlo prípadnému obchodovaniu s týmto nábytkom a elektrospotrebičmi.
Komunálne voľby sa blížia, porozmýšľajme či chceme recyklovaných politikov alebo radšej projekt recyklovaného nábytku. V každom prípade - nenechajme za seba rozhodovať iných! Voľby do obecných zastupitelstiev sú skutočne iba každé štyri roky.