
Za svitania 24. júna 1314 sa z lesa neďaleko dediny Bannockburn vynorilo škótske vojsko Roberta Bruce. Keď pred sebou uvideli jeho muži zošikovanú anglickú presilu pod vedením kráľa Eduarda II, poklesli k zemi a začali sa modliť. "Pozrite sa," zvolal vtedy vraj prekvapený anglický panovník, "prosia o milosť!"
"O milosť, áno. Ale Boha, nie vás. Títo muži buď zvíťazia alebo zomrú", zabručal podľa kroník jeden z kráľových pomocníkov. Ako to dopadlo so skeptickým sluhom, nie je známe, anglický kráľ však onedlho utekal na juh a jeho vojsko bolo rozprášené do všetkých strán. (zdroj Respekt 6/2012, s. 32)
Tento príbeh sa odohral v dobe, kedy nebolo hlavnou témou dňa večerný televízny program, cena liposukcie na najbližšej klinike či urobenie si nechtov u manikúrky.
Apatia, rezignácia a stiahnutie sa za dvere svojho domu je v záujme zopár jednotlivcov, ktorí by najradšej zaviedli novú normalizáciu. Základným problémom Slovenska je to, že veľké množstvo politikov ešte nevstúpilo do 21. storočia. Nenahraditeľných sú plné cintoríny. Tragédiou je, že niektorí jedinci hrajú ruskú ruletu s celou spoločnosťou. Na druhej strane, ak ešte pred 65 rokmi boli ľudia ochotní zomrieť za slobodu, v súčasnosti nie sú ochotní často ani prejsť pár metrov do volebnej miestnosti.
Veď načo, všetci kradnú a tí čo nekradnú, okrádajú vlastnú rodinu! Avšak do parlamentu kandiduje viac ako tritisíc ľudí a teda pomaly každý asi pozná osobne aspoň zopár kandidátov. Tak nech mi nikto nehovorí, že tam nenájde ani jedného slušného a normálneho človeka. Ja ich tam nájdem dosť - napríklad Lucia Žitňanská, Pavol Frešo, Stano Fořt, Daniel Lipšic, František Šebej, Peter Osuský, Rado Procházka, Štefan Kuffa atď.
Často počujem výčitku, že fajn ľudia sa nájdu, ale tie jednotky, to je horšie ako ranná nevoľnosť. OK, chápem túto sťažnosť. Chápem tiež ľudí, ktorým už samotné slovo politik spôsobuje vyrážky na tvári (niekomu možno aj mozgovú príhodu). Nakoľko však nemáme osvieteného monarchu (a - úprimne - ani sa nikto nečrtá), politikov tu mať budeme. Netreba teda rezignovať - viete si predstaviť, že by v takom roku 1997 boli zverejnené rozhodnutia súdov, zmluvy a pod.? Všetkých pesimistov s horšou pamäťou upokojujem - ide to pomaly k lepšiemu. Preto neseďte doma a choďte 10. marca voliť! Aj keby to malo byť v gumených rukaviciach, plynovej maske a obleku proti azbestu.
Malokto si uvedomuje, že niektorí politici boli tak pozitívne osvietení, že v roku 1999 zrušili akcie na doručiteľa (zákon 126/1999 Z.z.) - pre informáciu - v Českej republike a nejakom Banánistane ešte stále platia - funguje to asi takto - akcie v spoločnosti má osoba, ktorá ich má zavreté v trezore - kým ten trezor neukradnú, tak niekto nevie, že kto je majiteľ akciovej spoločnosti - teda kľudne môže byť majiteľom úradník, ktorý rozhoduje o udelení štátnej zákazky samému sebe. Mimochodom v kovbojských deväťdesiatych rokoch takto bolo vytunelovaných veľké množstvo štátnych firiem a zarobilo na tom zopár, v súčasnosti veľmi vážených, podnikateľov z rôznych skupín a zoologických pavilónov.
Na Slovensku je jedna z najväčších úmrtností na rakovinu hrubého čreva (čo je typ rakoviny, ktorý je paradoxne najlepšie liečiteľné onkologické ochorenie v prípade včasnej diagnostiky), v prípade zodpovednejšieho prístupu a prevencie je možné zachrániť veľa ľudí. Čísla European Cancer Observatory sú skutočne alarmujúce. V Európe sa, čo sa týka úmrtnosti, delíme o prvé miesto s klobáskovým Maďarskom. Toto je príklad ruskej rulety v praxi - skorá diagnostika = vysoká miera úspešnosti liečby, neskorá diagnostika (a absolútna ignorancia svojho zdravotného stavu) = vysoké náklady a vysoká úmrtnosť.
Vylievať vaničku spolu s dieťaťom, rýchloskvasné riešenia na všetko (mimochodom, počul niekto niekedy o programe strany 99% - to už aj Nora ho má prepracovanejší) a hlavne sedenie doma na zadku nič nevyriešia. Všetci sme dostali domov dlhý zoznam kandidátov (aj keď už by bolo treba asi zasielať verziu 2.0) - nájdite tam niekoho, komu by ste dali varovať svoje deti, a voľte ho. A rovnako tak, pozrite si túto stránku, a neignorujte prevenciu. Pasivita je hra s ruskou ruletou.