Odluka cirkví od štátu a proticirkevné pamflety

Nakoľko sa téme odluka cirkví od štátu venujem už viac ako štyri roky, tak mi nedá nereagovať na pamflety pani Kataríny Augustinič, kandidátky strany SaS vo voľbách. Za jej príspevky Prečo mám zo svojich daní financovať bohatú firmu zvanú - cirkev a Bohu vieru a pánovi dukáty na SMEblogu by sa nehanbil ani Karol Marx.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)
Obrázok blogu
(zdroj: foto:autor)

V prvom rade na úvod treba uviesť, že najnovší návrh z dielne SaS na odluku cirkví od štátu sa začína pomaly blížiť k môjmu návrhu asignácie z daní (môj článok z roku 2007, esej na základe neho spracovaná vyhrala v roku 2009 súťaž Odluka cirkví od štátu, ktorú organizovali mimo iného SaS a Mladí liberáli, na základe neho som spracoval aj heslo do wikipédie, na ktoré sa pani Augustinič odvoláva).

Teší ma teda posun, ktorý SaS prešla od pôvodného návrhu na cirkevnú daň podľa vzoru Nemecko, Rakúsko k návrhu asignácie z daní podľa vzoru Taliansko, Španielsko. Nesúhlasím síce s návrhom, že neasignované peniaze pôjdu automaticky na opravu kultúrnych pamiatok a tiež si nemyslím, že by mohla akákoľvek nezisková organizácia byť prihlásená ako príjemca (netreba zabúdať na niektoré ad-hoc "2% z daní" neziskovky) - po vzore Talianska navrhujem viazať použitie na sociálne a humanitárne projekty (a pani Augustinič pripomínam, že práve toto tvorí aj veľkú časť aktivít náboženských spoločnosti a nie sedenie v kostoloch). OK, môžeme sa baviť o systéme a o výške (ja som navrhoval 2%), ale v princípe tento návrh vítam ako krok vpred.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obhajoba zo strany kandidátky na poslankyňu je však čistá demagógia posplietaná s predsudkami, nezmyslami a populizmom. Týmto robí celému návrhu medvediu službu a bude viesť maximálne k tomu, že odluka cirkví od štátu bude aj naďalej ležať v šuplíku.

V prvom rade kandidátka vytiahla vetu, že z peňazí daňových poplatníkov sú financovaní aj Svedkovia Jehovovi (čo neskôr práve na základe môjho článku na Pravom spektre, ktorý tam uvádza, škrtla ako nezmysel). Z dikcie vety je však jasné, že ju písala ako výstrahu (v zmysle - predstavte si tu neuveriteľnú vec, aj tí Jehovisti sú platení z mojich daní). Čo s náboženskými slobodami a liberalizmom nemá nič spoločné. Tiež zabudla uviesť, že žiadna novoregistrovaná náboženská spoločnosť po roku 1989 nepoberá príspevok od štátu.

SkryťVypnúť reklamu

S tými firmami tiež prestrelila, štát financuje platy duchovných príp. iných zamestnancov ústredných orgánov a charity (aj poistenie a odvody, tj. časť si vezme späť). To je môj hlavný argument, že práve týmto sú kňazi de facto štátnymi zamestnancami a teda odluka z vieroučných dôvodov by bola pre nich samotných pozitívna. Neviem koľko predmetov ekonómie, logiky či práva mala pani pani Augustinič na škole, ale tvrdiť, že ak niekto je právnická osoba, tak ho možno prirovnať k firme, tak to skutočne dostane aj silnejšie povahy. Podľa tejto logiky by firmou bola nielen strana SaS, ale aj každá nefyzická entita - tj. všetko čo nie je fyzická osoba. Právnickou osobou je aj mesto, štát, podľa ZFEU (po Lisabonskej zmluve) aj Európska únia. Taký Wal-Mark Stores s 2,1 mil. zamestancami by potom popri Číne bol malý živnostník.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoľko však štát financuje platy duchovných, tak, mimo pomoci (často skôr symbolickej) pri správe kultúrneho dedičstva, všetko financujú náboženské spoločnosti a cirkví práve zo zbierok veriacich. Pani Augustinič upokojím, že na výstavbu nových kostolov a fár neprispieva štát prakticky ani euro.


Pani Augustinič ďalej uvádza, že je pre ňu najpodstatnejší fakt, že "služby cirkvi nevyužíva a ani nebude". Ja tiež nevyužívam STV (nemám už 10 rokov televízor) a musím ich platiť (v príncípe je jedno či z koncesií alebo daní). Nehovoriac o príspevkoch politickým stranám (parafrázujúc pani Augustinič - ako k tomu celému prídu nevoliči a deti?!). Mimochodom prečo SaS vyberá aj členské 100€, keď je financovaná štátom? A odoporúčam niekedy vyjsť z akvária a zistiť, že náboženské spoločnosti a cirkví robia pre komunitu a charitu výrazne viac ako väčšina komunálnych poslancov.

Nápad predať zlato a relikvie už hraničí s ideou Mao ce-tunga, že Čínsky múr je odpad a treba si z neho budovať ošíparne (ako to zaviedol počas kultúrnej revolúcie). Pripomínam pani kandidátke, že uvedenie nápadu by bolo trestným činom (a kultúrnym barbarstvom nevyčísliteľnej hodnoty). O tom, že o veci má naozaj "prehľad" hovorí aj popis Talianska ako "najortodoxnejšej krajiny v Európe (v skutočnosti z pohľadu Malty, Írska či Poľska ide o liberálnu krajinu).

Aby som to zhrnul, návrh odluky asignáciou dane vítam a treba o ňom začať diskutovať. Na druhej strane podobné pamflety robia medvediu službu nielen SaS, ale celej filozofii odluky cirkví od štátu. Mimochodom fascinuje ma, koľko ľudí ocenilo bezduchý pamflet bez toho, aby sa aspoň trochu zamysleli.

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama

SME si všimli

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 294x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 927x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 109x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 103x
  • Prečítané: 2 004x
  • 1
Kreslené vtipy XIV

Martin Pollák

Kreslené vtipy XIV

Kreslené vtipy z rokov 2017 - 2023

  • 16. feb
  • Páči sa: 29x
  • Prečítané: 8 731x
  • 2
Čo je viac? Zájazd do ZSSR, alebo osobné auto?

Marian Nanias

Čo je viac? Zájazd do ZSSR, alebo osobné auto?

Odmena pre najlepšieho včelára v Československu, ktorý vypestoval včeliu matku – “Hontianku“.

  • 25. nov 2024
  • Páči sa: 97x
  • Prečítané: 8 223x
  • 7

Hlavné správy zo SME.sk

Ďakujeme za návštevu, plaťte radšej v hotovosti. Internet plnia výpisy s transakčnou daňou
Tiahne sa za ním mŕtvolný zápach. Cez Veľké Leváre jazdí konvoj s usmrtenými zvieratami
Slovensko čaká ešte väčší prepad HDP, v USA končí každé desiate auto (rozhovor)
Le Penová chce byť napriek zákazu prezidentkou. Strane však týmto prístupom môže uškodiť
reklama
SkryťZatvoriť reklamu