
Ak sa k niekomu na Slovensku v oblasti dopravy správajú obce macošsky, tak je to práve cyklista (v tesnom návese s mamičkami a oteckami s detskými kočíkmi kľučkujúcimi medzi autami na chodníkoch). Ak v susednom Rakúsku (stačí prejsť cez hraničný prechod Petržalka-Berg) z eurofondov a obecných peňazí vybudovali skvelý systém cyklochodníkov, parkovísk a cyklomostov, na Slovensku je to až na svetlé výnimky bieda. Hlavne je trápne, že niektorí komunálni politici nemajú najmenší problém recyklovať nesplnený bod programu - cyklotrasy. Hovorí sa, sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú! Prečo má však byť tým bláznom cyklista?
Obrovské projekty pre kovové autá (parkoviská, cesty, obsadenie chodníkov, zastavanie trávnikov atď.) dostávajú vždy priestor (žeby pre ich investičnú náročnosť?). Áno, dopravu treba riešiť, ale v prvom rade podporou alternatívy, aby sa do centra každý netrepal autom (a často sediac v tom aute úplne sám). V Londýne je už dlhšie v celom centre mesta vyhradený jeden jazdný pruh pre autobusy (a tiež ich môžu využívať školské autobusy, taxíky, cyklisti, sanitky, hasičské autá, policajti a mikrobusy). Reálne človek sediac v idúcom autobuse vidí vo vedľajšom pruhu natlačené autá, čo sa veľmi nehýbu z miesta - preto väčšina ľudí v Londýne pri ceste do práce používa MHD alebo bicykel. Vo vedľajšej Viedni nie je problém vidieť ísť ľudí s nákupom, zo školy, z práce na bicykli. Je Viedeň iná dimenzia, alebo je to len prístupom komunálnych politikov? Myslíte si, že vo Viedni neboli problémy s výkupom pozemkov pod cyklocestami?
Je dôležité si uvedomiť, že bicykel je dopravný prostriedok (ekologický, s minimálnym nárokom na parkovanie - mimochodom prečo nie je cena parkovného v meste podľa veľkosti auta?) a nielen prostriedok na zábavu a voľný čas. Je skutočne najvyšší čas zmeniť stav zo životunebezpečnej cesty po meste na alternatívu pre dopravu. Pri každom úrade či radnici má byť parkovisko aj pre bicykle. Nevyhnutnosťou je dokončiť (a bude to našou prioritou) hlavné radiály cyklotrás po meste (na projektovú dokumentáciu sa už dali nemalé peniaze) a tiež cestu Rača-Svätý Jur-Pezinok (projekt JURAVA) cez vinohrady a tieto mestečká resp. mestskú časť. Inšpiráciou budú cyklocesty vo vinohradníckych obciach okolo Neusiedler See v Rakúsku.
Nastal čas na zmenu a je dôležité, aby cyklotrasy neboli i recyklovaný sľub ale hlavne skutočnosť!
V komunálnych voľbách o tom rozhodnete aj vy - cyklisti a fanúšikovia prepravy na dvoch kolesách!