
V princípe sa dá povedať, že Odvodový bonus, ktorý presadzuje SaS je spracovaný a známy, preto sa mu nebudem venovať. Či je aj politicky priechodný je už iná vec.
Hneď na začiatku programu však SaS vyťahuje populizmus, keď hrozivo tvrdí, že NBS nielen že neznížila počet členov bankovej rady, ale dokonca ho zvýšila z 10 na 11. Pravda je však taká, že mandáty členov bankovej rady postupne zanikajú až ich počet dosiahne číslo 5, ako je to aj v spomínanom Slovinsku. V poľnohospodárstve jednak navrhujú zvýšiť dotácie pre ekologické poľnohospodárstvo v chránených oblastiach (úprimne, netušil som, že je možné poľnohospodáriť v chránených oblastiach) a na druhej strane zrušiť dotácie z EÚ (čo je fajn, ale treba byť dôsledný). Tiež zrušenie kolkov a odvolávanie sa na možnosť ich zakúpenia iba na pošte už rovnako nie je aktuálne.
Po vzore Róberta Fica plánujú otvorenie a vybudovanie 100 ihrísk ročne, nasleduje žabomyš v podobe dekriminalizácie užívania marihuany a zvýšenia trestu za jej predaj a pokuta za propagáciu "húlenia", pozitívna diskriminácia párov rovnakého pohlavia (ktoré by na rozdiel od nezosobášených párov odlišného pohlavia mohli uplatniť inštitút vyživovacej povinnosti alebo dedenia v I. dedičskej skupine). V tomto ide v podstate o program totožný s niekdajšou Ftáčnikovou stranou SDA vo voľbách v roku 2002.
Trochu bizarne tiež pôsobí návrh ústavného zákona, ktorý by vyžadoval schválenie presunu kompetencií na EÚ Národnou radou SR a "zabránenie prevzatia kompetencií EÚ napr. v oblasti daní či trestného práva bez náležitého súhlasu volených zástupcov slovenských občanov". Potom, čo Lisabonská zmluva nadobudla účinnosť, a na drvivú väčšinu rozhodnutí netreba konsenzus všetkých členov, je to naozaj skôr heslo ako reálna páka.
Pri kvalite slovenského školstva je tiež návrh "dať stredným a vysokých školám slobodu vo vytváraní obsahových a výkonových štandardov bez obmedzenia" hra s otvoreným ohňom. Môže to viesť k vzniku magisterského štúdia v pletení svetrov či bubnovaní na hrniec. Na druhej strane trochu sa v programe trochu stráca výborný nápad na spoplatnenie denného štúdia.
V oblasti zdravotníctva strana SaS prestrelila, keď navrhuje vrátiť polovicu zdravotných odvodov ľuďom, ktorí v danom roku nevyčerpali určitú sumu (a do tejto sumy sa nezarátavajú ošetrenia u všeobecného lekára a preventívne prehliadky). Reálne by to znamenalo, že väčšina mladých a zdravých ľudí bude žiadať každý rok o vrátenie časti odvodov a neskôr, keď sa ich bilancia obráti (pretože žiť bez vážnejšej choroby do osemdesiatky je skôr zázrak ako realita), celý systém sa zrúti. Zrušenie výmenných lístkov k špecialistom navrhuje každá normálna strana.
V programe sa tiež upravujú pokuty za rýchlosť, SaS chce zrušiť platenie mýta pre osobné autá (aby to vodičov "nezaťažovalo a nezvyšovalo im náklady", inými slovami kamionisti a daňoví poplatníci - všetci bez rozdielu - sa im poskladajú na diaľnice a ich údržbu). Pokuty chcú kompletne vyňať zo štátneho rozpočtu a presunúť ich mimo iného "na financovanie výstavby dopravných ihrísk" - pri tých výškach vybraných pokút to bude znamenať minimálne tri ihriská v každej obci. Vtipne pôsobí, že o dopravných predpisoch, ktoré sa štandardne riešia vyhláškou, pojednávajú v kapitole "demokratická spoločnosť". Úplne nezmyselne navrhujú pre regionálne a komunálne voľby "predefinovať volebné obvody tak, aby bol volebný obvod vždy zhodný s pôsobnosťou legislatívneho orgánu".
Na marazmus slovenského súdnictva majú ako riešenie vytvorenie troch sústav súdov (ako to k nezávislosti súdov prispeje nie je uvedené), neuveriteľne pôsobí bod, že SaS navrhuje "zriadiť (ponechať) Ústavný súd (...)" Ak si to porovnám s návrhmi SDKÚ-DS v oblasti súdnictva, tak je to naozaj slabý odvar a zo strany SaS ide čiastočne o plagiát.
Ale, aby som bol fér, v programe SaS sú aj pozitívne veci ako zrušenie TASR, zrušenie povinného príspevku do umeleckých fondov, odluka cirkví od štátu (aj keď so spôsobom, ktorý navrhuje SaS nesúhlasím), v oblasti boja proti korupcii ide o podobný návrh ako presadzuje SDKÚ-DS, tiež za návrhy v kapitole veda a výskum by som hlasoval všetkými desiatimi (aj keď kapitola by mohla byť obšírnejšia a sklamalo ma, že SaS ako liberálna strana nenavrhuje zrušenie SAV a jej začlenenie pod univerzity), tiež zrušenie minimálnej mzdy hodnotím pozitívne.
Aby som to zhrnul, program SaS považujem za mix pozitívneho liberalizmu a negatívneho populizmu.
PS: Program som zhodnotil z pozície politického oponenta strany SaS.
Oprava: Na základe upozornenia od SaS, v prípade zdravotného odvodu sa jedná o vrátenie polovice mesačného odvodu a nie polovice ročného odvodu, ako som omylom uviedol.