Slovensko- stredoeurópsky tiger ?

Šéfovia vlád na summite v Lisabone vyhlásili zámer, ktorého cieľom bolo urobiť z EÚ do roku 2010 najkonkurencieschopnejšiu a najdynamickejšiu ekonomiku na svete založenú na vedomostiach, schopnú trvalo udržateľného rozvoja s novými a lepšími pracovnými príležitosťami a väčšou sociálnou súdržnosťou. Po piatich rokoch bol tento utopický plán revidovaný a prakticky zavrhnutý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: www.twoday.net)

Zbyrokratizovaná EÚ nielenže nezačala dobiehať svojich konkurentov, ale naopak priepasť sa prehlbuje a Európe začínajú na krk dýchať ďalší súťažiaci s obrovským potenciálom ako India a Čína. Ekonomická reforma zostala iba na papieri a mnohé krajiny sa nevedia vzdať svojho welfare state. Úpadok však nevedie k spytovaniu svedomia, ale k ďalším smerniciam a k upravovaniu Paktu stability.

Slovensko sa uberá, čiastočne z dôvodu nevyhnutnej aplikácie teórie komparatívnych nákladov, trochu iným smerom. Naša krajina nemá ani plyn ako Nórsko, ani železnú rudu ako Švédsko a už vôbec nie banky s dlhou tradíciou ako Švajčiarsko. Má však momentálne relatívne nízke dane (aj keď deň daňovej slobody slávi výrazne neskôr ako USA a výška obvodov je naďalej vysoká) a hlavne lacnú pracovnú silu, ktoré je zároveň (vraj) aj kvalifikovaná. Ak k tomu pridáme aj stabilitu a ochranu NATO, tak je to potencionálne raj na zemi. Na najbližších desať rokov možno. Avšak potom očakávam výrazné problémy. Firmy, štedro dotované zo štátnych zdrojov, sa presunú k našim východným susedom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zabrániť sa tomu dá iba znalostnou ekonomikou s pridanou hodnotou, ktorá zabezpečí prísun vysoko kvalifikovanej špecializovanej pracovnej sily. K naplneniu tohto cieľu však potrebujeme kvalitné edukačné ustanovizne. Peniaze v minulosti využívané na sanáciu krachujúcich molochov mohli byť využité efektívnejšie. Vážnym problémom je korupcia, aj keď index a postavenie v rebríčku Transparency sa v našej krajine zlepšuje, nie je dôvod na oslavy. V etatistickej Európe je korupčné správanie (s výnimkou severských štátov) určitým spôsobom zakorenené, pomáha mu prebujnený byrokratický aparát a prehnitosť na najvyšších miestach. Korupčné škandály francúzskeho prezidenta Chiraca načas (počas posledných prezidentských volieb) prekryl problém Le Pen, avšak v tomto prebyrokratizovanom štáte jasne vidno, kam vedú excesy úradníkov s pečiatkami. Bruselizácia spoločnosti postupuje, ako sa zdá, rovnakým smerom. Slovensko, ako rovnoprávny člen s právom veta, však má jedinečnú možnosť postupovať racionálnejšie a z dlhodobého hľadiska získať veľký kapitál. Stratou z krátkodobého hľadiska môže byť iba osočovanie niektorými “ osvietenými” politikmi EÚ, slovenskými spasiteľmi (Fico) a nepopulárne, aj keď nevyhnutné, opatrenia a reformy.

SkryťVypnúť reklamu

Moderná vzdelávacia politika, tak sa dá nazvať alfa a omega nášho úspechu. O reforme prehnitého a zatuchnutého vysokého školstva sa hovorí už dlhé roky, avšak slabý a nepopulárny minister Fronc až na drobné detaily v tomto smere nezmenil nič (normatívy na študenta VŠ od hlavy v duchu socialistického za masovosť za rekordy). Zlepšenie kvality môže zabezpečiť iba posunutie univerzitného vzdelania do trhovej ekonomiky. Len trh rozhodne, podľa uplatnenia absolventov, o najlepších a najžiadanejších fakultách. Už nikto nebude mať právo žiť z histórie ani z atraktívnosti odboru. Posledné hodnotenie ARRA, ktoré vzbudilo mnohé emócie (neprekvapuje osočovanie posledných z neobjektívneho prístupu) prinieslo trochu svetla do tmy. Konkurenčné prostredie by zabránilo rodinkárstvu, keďže prípadné odhalené korupčné aféry profesorov by mali za následok stratu dôvery, pokles záujmu študentov a následný nevyhnutný bankrot. Podľa všetkých analýz je korupcia v štátnej a verejnej správe výrazne vyššia ako v súkromnej sfére. V Čechách zabezpečuje prijímacie pohovory na mnohých školách súkromná firma SCIO, ktorá si akýkoľvek škandál v rámci svojej reputácie nemôže dovoliť. Strata dôvery by mala ako nevyhnutný dôsledok stratu zákazky.

SkryťVypnúť reklamu

Trhové prostredie, ktoré má byť obmedzované iba z dôvodu hrozby monopolizácie a trastifikácie, zabezpečí rovnako prechod od memorovania informácií smerom k invenčným postupom, ktoré bude môcť absolvent následne uplatniť v praxi. Sylaby by mal určovať dopyt na trhu a nie nariadenia ministerstva. Následne by sme sa nemali brániť ani určitej privatizácií celého školského systému, kde by sa funkcia dekana fakulty pretransformovala na managera, ktorý by zabezpečoval celý chod školy a nestaral by sa iba o prerozdeľovanie dotácií. Úspešný marketing a hlavne dobrá povesť podložená výsledkami a uplatnením absolventov by sa stala zrkadlom kvality. Bezvýznamné by sa už stali slová o najväčších a najstarších univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité sú aj ďalšie faktory k naplneniu vízie kvalitného školstva. Tu sa môžeme inšpirovať Fínskom, ktoré sa začiatkom deväťdesiatych rokov ocitlo v problémoch po strate sovietskeho trhu. Táto krajina investovala obrovské peniaze do výskumu a školstva, rovnako väčšina projektov ohľadne európskych fondov sa týkala ľudských zdrojov. Dnes je Fínsko na prvých miestach vo vynálezoch a zlepšovákoch, v percente vysokoškolsky vzdelaných ľudí, vo využívaní najmodernejších technológií atď. Ako sa ukázalo aj na príklade "keltského tigra" Írska, úspech vedie týmto smerom a nie poskytovaním dotácií poľnohospodárom a rybárom.

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu