
Developer Arca Capital na prezentácii potvrdil, že samotné kúpalisko bude stratové a že straty chce pokryť spustením prevádzky sanatória a medicínskeho centra. Zároveň uviedol, že ľudia z chystaného sanatória „určite nebudú" chodiť do zariadenia MHD alebo na bicykli. Z danej prezentácie a vyjadrenia investora jasne vyplýva, že ekonomicky nevýhodný projekt kúpaliska je iba prvou fázou o mnoho väčšieho projektu, ktorý by priniesol do územia automobilovú dopravu, tlak na vybudovanie kanalizácie a vodovodu a zničenie celej oddychovej lokality Bratislavčanov.
Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, však podpísal záväzné stanovisko k investičnej činnosti projektu už v novembri 2013 bez ukončeného procesu EIA (dokonca bez toho, aby bola verejne známa správa o hodnotení). Podľa predošlého procesu EIA a vyjadrení dotknutých orgánov je jasné, že sa jedná o veľmi problematický projekt v chránenom území európskeho významu NATURA. Napriek tejto skutočnosti primátor Ftáčnik požadoval od investora iba dodržiavanie VZN o mestskej zeleni č. 8/1993 a umiestnenie odpadkových košov na svojom území. Toto je smiešna podmienka, keďže sa jedná o veľmi citlivé územie v lesoparku. Ináč nemal magistrát žiadne pripomienky! Ak primátor naďalej tvrdá na podobnom stanovisku bez akýchkoľvek pripomienok, tak sa stane jedným z hrobárov oddychovo-prírodnej zóny Železná studienka.

autor: Boris Andel
Verejne sa pýtam - prečo riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy tvrdí, že:
1. "ak by projekt neprešiel posudzovaním EIA, tak ho stavebný úrad zastaví "
Daná skutočnosť nie je pravdivá, pretože EIA samotná nemôže zastaviť územné alebo stavebné konanie - a práve súhlasné stanovisko primátora, ktoré pán riaditeľ obhajuje je dôležitý - možno najdôležitejší - kamienok do mozaiky povolenia projektu.
2."Celý zámer je v súlade s územným plánom a do priestoru neprináša nič nové, čo by bolo v konflikte s vnímaním a využitím spomínaného územia. Mesto posudzuje zámer výlučne z hľadiska územno-plánovacieho. Ekologický a hygienický aspekt je na pleciach iných inštitúcií,"
Prečo hlavné mesto v záväznom stanovisku neuviedlo prakticky žiadne pripomienky z hľadiska dopravy, územného rozvoja, ochrany životného prostredia, urbanisticko-architektonického? V záväzných stanoviskách k investičnej činnosti magistrátu sa to bežne deje, prečo nie v tomto prípade? Prečo sám riaditeľ nehovorí pravdu, pretože podmienky bežne stanovuje magistrát aj z iných hľadísk? Viac pripomienok k projektu dal primátor aj pri stavbe obyčajného rodinného domu v Podunajských Biskupiciach. Tiež v prípade prístavby Okresného súdu Bratislava IV.Takýchto záväzných stanovísk, kde je výrazne viac pripomienok, ako v prípade projektu na Železnej studienke, je možné nájsť stovky. Na čo sa tu teda hráme???
Dôrazne protestujem proti mediálnej skratke, ktorá uvádza, že sa jedná o spor „ochranárov proti investorovi". Cieľom nášho petičného výboru je zachovať oddychovú zónu bez prístupu áut a výstavby pre všetkých ľudí. Projekt „rekonštrukcie kúpaliska" je dokázateľne iba prvým balónikom, ktorý má v pláne zničiť oddychovo-športový charakter lokality. Tu nejde vôbec iba o raky, žaby a iné živočíchy - tu ide hlavne o ľudí a ich oddych!
Požadujeme zachovať Cestu mládeže pre rodiny s deťmi, bežcov, cyklistov a turistom a nie pre stavebné mechanizmy, osobné automobily a fekálne vozidlá.
Žiadam primátora, aby svoje záväzné stanovisko zmenil v zmysle výsledkov, ktoré prinesie proces EIA a všetky podmienky z tohto procesu do záväzného stanoviska zapracoval! Ak tak neurobí, tak bude jasné, že rezignoval na svoju filozofiu a stane sa jedným z hrobárov Železnej studienky.

PS: Do 03.04.2014 je možné posielať písomné pripomienky k EIA procesu na adresu Okresný úrad Bratislava, odbor starostlivosti o životné prostredie, oddelenie ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia, Karloveská 2, 842 33 Bratislava.
Aktuálne informácie môžete sledovať na FB Zachráňme Železnú studienku.
Za celý petičný výbor vyslovujem všetkým, čo sa akýmkoľvek spôsobom zapojili, jedno veľké ďakujeme a ideme ďalej!