
To, že rozpočet na rok 2012 bol schválený aj vďaka hlasu Richarda Sulíka je fakt. Ak mal voči nemu závažné pripomienky, tak nemal za neho hlasovať. Samozrejme, rozpočet nie je ideálny a dá sa predstaviť aj väčšie šetrenie resp. rozdelenie položiek. Šetriť je možné napríklad aj na investičných stimuloch, ktoré na návrh SaS a jej ministra Miškova prijala vláda SR napríklad 23. novembra 2011. Pôvodne SaS chcela vo svojom programe tieto stimuly zrušiť.
Richard Sulík uviedol, že mu vadí podpora pre nezamestnaných, ktorí si chcú otvoriť živnosť. Podľa neho: "keď si niekto nevedel ani len nájsť robotu, tak nie je ani veľký predpoklad, že dokáže začať podnikať". Odhliadnúc od toho, že podobným spôsobom sa skôr vyjadruje štamgast v krčme po piatom poldecáku, Sulík vyvracia sám seba. Následne totiž hovorí, že chce podporovať podnikanie. A práve Slovensko je krajina, ktorá spoločne so Španielskom má najvyššiu nezamestnanosť absolventov, tj. mladých ľudí, ktorí majú často dostatok elánu aj nápadov, ale chýbajú im peniaze. A firmy ich pre prakticky nulovú prax nechcú zamestnať. Nehovoriac o tom, že vstup do pracovného sveta nezamestnanosťou sa odrazí na psychike mladých prakticky na celý život. Rovnako tak nevidím problém, že kaderníčka po prepustení z práce začne pracovať na vlastnú živnosť a získa príspevok. Tento príspevok následne vráti mnohonásobne na daniach a ušetrených peniazoch na sociálku a pod.
Príspevok na podnikanie (SZČO) je vo výške cca 2500 - 3500 €, osoba musí mať aktívnu živnosť dva roky, ináč musí alikvotnú časť peňazí vrátiť. Pre porovnanie, príspevok pre firmu ASPEL SLOVAKIA, s.r.o. bol ministrom za SaS navrhovaný (a následne aj schválený) vo výške 28 813,56 € na jedno vytvorené miesto. Čo je desaťnásobne viac. A ako dokáže rozbehnúť aj malá podpora podnikanie - stačí sledovať udeľovanie Nobelových cien. V roku 2006 získala túto cenu aj Grameen Bank práve za mikropôžičky. Za celé obdobie ministrovania Jozefa Mihála (SaS) som nevidel žiaden návrh na uvedenie podobného systému do praxe u nás. Minister za SaS ponechal príspevok na podnikanie - prečo ho nezrušil a prečo s tým prichádza Sulík práve v predvolebnej kampani?
Ďalej Sulík hovorí, že treba redukovať štátnu správu. (Mimochodom okrem zamietnutej, nie veľmi dobre spracovanej, iniciatívy ministerstva vnútra som nevidel žiaden návrh - ani od SaS - na zrušenie napr. krajskej štátnej správy alebo racionalizáciu štátnej správy). Dnes, v predvolebnom čase, prichádza Sulík s instantným riešením - treba zrušiť činnosti a regulácie, ktorými sa úradníci zaoberajú. Nakoľko tieto regulácie vo väčšine prípadov vychádzajú zo smerníc a nariadení EÚ (cca 70% legislatívy prijímanej NR SR je iba implementácia nariadení resp. smerníc EÚ) - Sulík teda medzi rečou navrhuje vystúpenie z EÚ?
Celý západný svet dlho žil nad pomery - týka sa to rovnako USA, Nemecka, Veľkej Británie aj bitého Grécka. Týka sa to aj Slovenska. Instantné riešenia to však nevyriešia. Instantné riešenia väčšinou spôsobujú žalúdočné problémy z veľkého množstva glutamanu sodného.