Spomínam si, ako na druhý deň po smrti Mercury, nám na chodbe základnej školy náš triedny učiteľ hovoril o tom, že zomrel. Bol podobne zamračený a chladný deň ako dnes a my, žiaci štvrtej triedy, sme vedeli, že nás čaká smutný deň. Podobné udalosti si človek zapamätá asi na celý život.
Symbolicky asi nič nevypovedalo o Mercurym viac ako zaradenie pesničky The Show Must Go On (tj. predstavenie musí pokračovať) na posledné miesto na poslednom albume, ktorý vyšiel počas jeho života Innuendo.
V rovnomernej pesničke Innuendo spieval "surrender your ego be free be free to yourself" (tj. odlož svoje ego buď slobodný voči sebe). Freddie Mercury počas svojho búrlivého života dosiahol nirvánu až ku koncu, vidieť to aj na skladbách skupiny Queen - ako ďaleko bol od niekdajších sebavedomých vyhlásení, že okrem zubov sa považuje za dokonalého. O to väčšia strata bol jeho odchod, pretože si myslím, že (na rozdiel od rýchlokvasných celebrít dnešného dňa) by mal ešte čo povedať tomuto svetu.
Jeho smrť definitívne odtabuizovala AIDS a jeho meno prinieslo po smrti vďaka rôznym spomienkovým akciám veľké množstvo peňazí na výskum liečby tejto stále smrteľnej choroby. Dá sa povedať, že Freddie Mercury posmrtne pomohol k tomu, že dnes by už s rovnakou diagnózou mohol prežiť výrazne dlhšie (oficiálne zomrel na akútny zápal pľúc - dôvodom bola však de facto úplne zničená imunita spôsobená vírusom HIV a ochorením AIDS). Rovnako symbolicky sa posmrtne rozlúčil upravenou pesničkou Heaven for Everyone.
R.I.P. Freddie Mercury
Foto perex: wikipedia.org, video: youtube.com