
Takže začnime odzadu - predkladám ďalšie dôkazy, že v prípade projektu "kúpaliska" ide o niečo radikálne väčšie ako sa tvrdí v PR článkoch.
Už pred štyrmi rokmi sa v Trende písalo o projekte Vydrica Bath za 25 miliónov eur, vizualizácia kúpaliska bola úplne rovnaká ako v súčasnosti. Hovorí sa v ňom presne o tom, čo som písal aj v predošlom blogu - že kúpalisko je iba prvá etapa. Ďalej sa tam píše: "V hornej časti plánuje rekonštrukciu bývalého sanatória na oddychové centrum s možnosťou bývania. Na druhej strane Cesty mládeže by neskôr na zhruba štyroch hektároch malo vzniknúť dvanásť nehnuteľností na prechodné rekreačné bývanie na veľkých pozemkoch". Ak si chcete pozrieť podrobnejší projekt, je dostupný tu.

Následne cez rôzne PR články developera sa dostávame k novinám mestskej časti Bratislava - Nové Mesto - Hlas Nového Mesta 6/2013, kde sa nachádza článok Kúpalisko na železnej, áno, či nie?. V tomto článku sa nachádza, mimo informácií o kúpalisku, aj reakcia developera na obavy, že projekt je predzvesťou výstavby ubytovacích zariadení. Investor však hovorí, že za tým netreba hľadať žiadnu konšpiračnú teóriu. Okrem kúpaliska vlastní aj budovu bývalého sanatória. "V prvom rade plánujeme obnoviť sanatórium v jeho pôvodnej funkcii medicínskeho zariadenia". Takže sám potvrdzuje, že nejde o teóriu ale o realitu. Projekt je predzvesťou ničoho o mnoho väčšieho. Článok končí hrozivo. Investor tvrdí, že nejaký "plán B" pre svoj projekt nemá. "Už sme tesne pred cieľom. Iná alternatíva nie je", uzatvára Marek Gaži.

Či sa jednalo iba o prebratie PR správy developera alebo naopak developer prebral článok ako svoju PR je ťažko posúdiť. Podpisoval ho však vtedajší hovorca mestskej časti.
Aby som to zhrnul - sám developer hovorí, že kúpalisko je iba prvá etapa a pri celkovej investícii až 25 miliónov eur ide iba o zlomok projektu. Takže ak chce urobiť športový areál, tak v poriadku, ale bez nerentabilných bazénov (ako tip navrhujem urobiť v bazénoch skejtpark), ktoré by zvýšili dopravu a tiež ohrozili raka.
Druhá otázka je - ako toto celé zastaviť a ponechať Železnú studienku ako oddychové centrum pre šport a rekreáciu (tj. bez prístupu automobilov, bez stavebného ruchu a bez výrazných zásahov do prírody)? A tiež ako ochrániť raka riavového a obojživelníky migrujúce k rybníkom? Tie je to vôbec iba "ochranárska otázka", ako a snaží podsúvať developer. Ide o jedno z najdôležitejších prostredí pre oddych pre celú Bratislavu.
Možnosti podpory a pomoci sú zatiaľ tieto:
1. v krátkom čase niekoľkých hodín sa podarilo vytvoriť 22 členný petičný výbor a rozbehli sme petíciu na changenet.sk. Podpisy veľmi rýchlo pribúdajú a najľahší spôsob je podpísať, zdieľať a šíriť ďalej. Zaberie vám to pár sekúnd času.
2. ďalšou možnosťou je vstúpiť do skupiny na Facebooku Zachráňme Železnú studienku, kde sa budeme snažiť dávať aktuálne informácie.
3. napísať list alebo e-mail primátorovi Ftáčnikovi, starostovi Kusému (obom píšte žiadosť, aby zmenili svoje kladné stanovisko na projekt), mestským poslancom alebo poslancom Bratislava - Nové Mesto (pre informáciu a žiadosť o pomoc), forma listu môže vychádzať aj z petície na changenete.
4. prísť v pondelok 17.03.2014 o 16,30 do miestnosti 107 na Magistrát, Primaciálne nám. č. 1 na verejné prerokovanie zámeru - správy o hodnotení.
5. pripomienkovať správu o hodnotení v procese EIA písomne na adrese Okresný úrad Bratislava, odbor starostlivosti o životné prostredie, oddelenie ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia, Karloveská 2, 842 33 Bratislava do 21 dní od zverejnenia na magistráte. Tiež je možno využiť text petície.
Poprosím hlavne o zdieľanie petície. Za petičný výbor ďakujeme za pomoc.