Ako to bolo s búraním nemocnice Rázsochy?

Téma nemocnice Rázsochy sa po dlhšej dobe dostala opäť do "éteru".

Ako to bolo s búraním nemocnice Rázsochy?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

O búraní nemocnice Rázsochy sa toho popísalo za posledné roky dosť. Teraz nastal ten čas, aby sa dalo reálne preveriť, či firma, čo búrala celú stavbu reálne dokázala zrecyklovať a následne použiť 100% betónu, tehál či obkladačiek. Treba uviesť, že by išlo o slovenský unikát. Pozrime sa na to bližšie.

Aktuálny stav územia nemocnice Rázsochy
Aktuálny stav územia nemocnice Rázsochy (zdroj: Michal Drotován)

Víťazná spoločnosť resp. konzorcium Metrostav-Mrozek predložila vo verejnom obstarávaní najvyššiu cenu za búranie. Zároveň však ako jediná uviedla, že vie zrecyklovať 100% betónu, tehál, obkladačiek zo stavby a opätovne ho využiť. Výsledná cena bola 12,8 mil. € s DPH. Voči tvrdeniu o 100% sa neúspešne viackrát odvolala ďalšia firma v poradí. Dané konzorcium uviedlo, že je možné recyklovať a opätovne použiť 71%.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Josephine (Printscreen) - verejné obstarávanie
Josephine (Printscreen) - verejné obstarávanie 

Výberová komisie však rozhodla, že je možné recyklovať a opätovne použiť 100% stavebného materiálu. Zároveň nenamietala vyjadrenie búracej firmy, že 30-40% materiálu údajne použijú priamo na mieste (in situ). Netreba zabudnúť, že sa bavíme stavebnom odpade v objeme viac ako 160 tisíc ton, z čoho je 30% približne 50 tisíc ton.

Josephine (Printscreen) - verejné obstarávanie
Josephine (Printscreen) - verejné obstarávanie 

Víťazné konzorciu uviedlo, že disponujú drtičkou s kapacitou 200ton/hod, čo je 8000 hodín čistého času. Stavba však nie je automatická linka, takže nie je možné nonstop búrať, triediť, voziť, recyklovať a odvážať.

Zmluva (Princreen)
Zmluva (Princreen) 

Ak sa pozrieme na zverejnené videá z búrania, tak tam nikde nevidíme priamo pracujúcu recyklačnú linku. Ani tu. Ani tu. Ani tu. A nie je vidieť recykláciu ani na týchto videách z vtáčej perspektívy. Ešte raz bavíme sa o 160 tisíc tonách, ktoré je potrebné vytriediť, recyklovať a znovu použiť. V roku 2020 sa už Pellegrini chváli, že betónovú suť dokonca odpredávajú. V centrálnom registri zmlúv však nie je zverejnená žiadna zmluva medzi ministerstvom a firmou Erson Recycling.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: VideoFly Studio)

Ak sa pozrieme detailnejšie na súčasné územie, tak nejde ani o zarovnanie terénu, ako sa uvádzalo v ponuke. O tom, že "recyklovať" budovu v takom rozsahu je veľmi náročné sa dá presvedčiť napr. v procese búrania budovy Mercuria v Prahe firmou Skanska - ide o časovo aj finančne veľmi náročnú "operáciu".

Pozemok nie je zarovnaný, drť nemá rozmery aké sú potrebné po recyklácií.
Pozemok nie je zarovnaný, drť nemá rozmery aké sú potrebné po recyklácií. (zdroj: Michal Drotován)
Z fotografie je vidieť, že terén nebol zarovnaný a ťažko je možné si predstaviť, že cca 50 tisíc ton stavebnej drte zostalo na pozemku.
Z fotografie je vidieť, že terén nebol zarovnaný a ťažko je možné si predstaviť, že cca 50 tisíc ton stavebnej drte zostalo na pozemku. (zdroj: Michal Drotován)

Požiadal som 4.4.2024 Ministerstvo zdravotníctva SR aj Okresný úrad Bratislava o zaslanie dokladov, akým spôsobom sa nakladalo so 160 tisíc tonami "recyklátu". Dokumenty naznačujú, že druhý v poradí mal podľa všetkého pravdu a 100% z vyššie uvedeného nebolo možné recyklovať. Išlo o dve položky.

Jesephine (Printscreen) - verejné obstarávanie
Jesephine (Printscreen) - verejné obstarávanie 

Podľa dokumentov predložených Ministerstvom zdravotníctva SR v roku 2021 v hlásení o odpadoch sa tehly (kód 17 01 02) ani zmiešaný stavebný odpad (kód 17 01 06 resp. 07) ani nenachádzajú - takže nie je vôbec jasné, čo sa s nimi vôbec stalo.

SkryťVypnúť reklamu
Hlásenie o odpadoch
Hlásenie o odpadoch 
Hlásenie o odpadoch
Hlásenie o odpadoch 

Podľa stanoviska samotný recyklovaný betón bol navezený pod diaľnicu D4/R7 (rovnaké uvádzal aj druhý uchádzač v poradí) a zanedbateľná časť v rámci staveniska Rázsochy na spevnenie ciest.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aby som to zhrnul - stavebný odpad ako tehly, ktoré víťazný uchádzač uvádzal, že ich vie 100% zrecyklovať - a druhý v poradí to namietal, že sa to nedá - "zmizol v preklade". Prípadne bol evidovaný ako "ostatný stavebný odpad" a skončil na skládke. Poznámkou pod čiarou je nájdený azbest, ktorý bol riešený ako "obyčajný" a nie "nebezpečný" odpad. A priamo in situ (na mieste) sa nepoužilo, ako tvrdila víťazná firma 30-40% recyklátu ale "zanedbateľné" množstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Suma sumárum - vyzerá to tak, že víťazné konzurcium vyhralo s nereálnou ponukou. Predpokladám, že sa to skončí ako vždy - je to za nami, zabudnime.

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu