Budeme všetci žiť v akváriu?

Orwellov legendárny román 1984 sa čím ďalej, tým viac začína podobať na desivú skutočnosť. V záujme bezpečnosti sa zhromažďuje stále väčšie množstvo údajov o veľkom množstve činností ľudí. Zásahy do práva na súkromie sú na dennom poriadku. Slobodu nám nikdy nezoberú naraz celú a realita začína desivo pripomínať varenie žaby. Kedy nastane čas rázne to zatrhnúť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Správa, že vedci majú na dosah vytvorenie počítača, ktorý bude môcť čítať myšlienky vedie k pochmúrnym úvahám o otváraní pandorinej skrinky. Čo by dali nacisti a komunisti za to, aby mohli priamo ovplyvňovať a čítať myšlienky priamo pri zdroji - v ľudskom mozgu. V kombinácií so súčasnou technikou a pomalým obrusovaním ľudskej slobody a práva na súkromie sa možno blížime veľmi reálne k stavu, ktorý predikoval Orwell vo svojom románe.

Možno sa to nezdá, ale obávam sa, že všetky kroky smerujú k tomu, aby sme bývali v akváriu. Smernica EÚ zaviedla uchovávanie užívateľského mena, jeho adresu, IMSI a IMEI (teda jedinečné číslo každého mobilného telefónu), Cell ID (teda polohu MT), kam volá a ako dlho v prípade telefonického hovoru a IP adresu a dĺžku pripojenia v prípade e-mailov. Tieto údaje sú uchovávané 6 mesiacov až dva roky. Zatiaľ sa údajne nearchivuje obsah komunikácie bez rozhodnutia súdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je tiež ťažko zhodnotiť, koľko rôznych údajov (napr. čo ste na palube lietadla jedli, číslo vašej kreditky alebo telefón cez ktorý ste objednávali letenku) priletí spolu s vami do databázy, ak sa rozhodnenie vycestovať napríklad do USA. Zavedenie povinného zanechávania odtlačkov prstov na amerických letiskách po počiatočných protestoch je už viac ako šesť rokov realita. Nedávno bez väčšej vlny nevôle presadili otlačky prstov aj v občianskych preukazoch a pasoch. Ako uviedol odborník na danú problematiku - "Slovensko sa zaviazalo, že od 22. júna 2009 bude vydávať pasy s dvoma biometrickými prvkami, a krok späť už neexistuje". Skutočne?

SkryťVypnúť reklamu

Zavádzanie mýtneho umožňuje sledovať bez problémov autá. V Británii navrhujú inštalovať kamery do domácností problémových rodín. V súčasnosti sa uvažuje o bezprecedentnom systéme elektronickej zdravotnej karty, kde vraj bude mať prístup iba pacient. Hacker Igigi vám vysvetlí, že to asi nebude celkom pravda. Čo bude ďalší krok - tretí biometrický údaj - ľudská DNA? Databáza DNA dostupná poisťovniam, ktoré si budú potrebovať prekontrolovať genetickú vzorku poistencov? Alebo zaraďovanie detí do rôznych typov škôl podľa dvojzávitnice DNA? Prípadne stanovovanie výšky daní a poplatkov do zdravotníctva na základe rodinnej genézy?

SkryťVypnúť reklamu

Nie, treba s tým vážne začať niečo robiť, aby sme sa neprebudil jedného krásneho dňa vo veľkom akváriu ako účastníci The Truman Show!

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu