
Ak novodobí panteisti a ekologickí aktivisti tvrdia, že oponentúra je financovaná uhliarskou prípadne naftárskom lobby, z čoho sú financovaní oni? Granty, programy, aktivity väčšinou financujú z peňazí daňových poplatníkov. Koľko ľudí si založilo svoju živnosť, vedeckú či politickú kariéru na agende globálneho otepľovania? Niektorí dokonca pracovali na projektoch aj v sedemdesiatych rokov 20. storočia a v tej dobe hlásali globálne ochladzovanie. Ak nám už nehrozí mor a hrozba svetového preľudnenia pokrivkáva, prečo neprísť s niečím abstraktnejším. Bohatá Európa, USA a Japonsko už nepotrebujú (na rozdiel od chudobnejších krajín) kúriť uhlím, tiež nepotrebujú klčovať lesy (keď ich už skoro všetky počas storočí vyrúbali). Al Gore a mnohí ďalší sa rozhodli pre veľký projekt. Nechcú spasiť nemecký národ (ako Adolf Hitler), nechcú svetlejšie zajtrajšky pre pospolitý ľud (ako Stalin, Lenin či Mao prípadne Fico), nechcú spásu voľného trhu a neviditeľnej ruky. Ich projekt nie je nič menej ako záchrana celej planéty Zem. Pre megalomanov stále zostáva v talóne pre budúcnosť ešte Slnečná sústava, Mliečna dráha či celý vesmír.
Ak by IPCC nevyhlásilo, že globálne otepľovanie je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené antropogénnym činiteľom, bolo by rozpustené? Mnoho ľudí by možno prišlo o granty a prácu. Nebolo potrebné iba vyslať známe situácia je vážna, pošlite peniaze? F. Singer (fyzik s ktorým bol uverejnený rozhovor v .týždni) hovorí, že teplota vo výške 10 kilometrov, kde by mala podľa teórie skleníkového efektu stúpať najrýchlejšie, naopak v tejto výške klesá. Dostávame sa opäť do doby vedeckého marxizmu, ktorý mal jediný patent na pravdu? Kritické myslenie a verifikácia výskumu sa dostáva do úzadia? Najprv sa vytýči teória a následne sa potvrdzuje pričom nepohodlné fakty sa zametú pod koberec prípadne zvalia na triedneho nepriateľa (naftárska, uhliarska či iná lobby)? Mimochodom, myslíte, že v dohľadnej budúcnosti môžeme očakávať kreovanie lobby veterných mlynov?
Ak nás skutočne čaká pohroma biblických rozmerov, Slovensko sa má na čo tešiť. Ak sa roztopia všetky ľadovce budeme mať konečne more, v Podunajskej nížine sa budú pestovať banány, mango a citrusové plody, v okolí Banskej Bystrice ryža a na Lomničáku pšenica. Deti budú mať určite radosť, že zvieratá, ktoré videli iba v ZOO (a slovenskom parlamente) budú voľne pobehovať v prírode. Ušetríme za odhrňovanie snehu, zimné pneumatiky a kvapky do nosa. Bude nám teda sveta žiť.