Kauza WikiLeaks vyplavuje bahno internetu

Posledný dní svetom otriasa portál WikiLeaks a zatknutie jeho zakladateľa Juliana Assangea. Záslužný boj za väčšiu transparentnosť sa pomaly mení na vyplavovanie kalu na internete. Základná záslužná idea WikiLeaks začína nadobúdať kyberkontúry niekdajšieho rozbíjania výkladov antiglobalistov (len tak mimochodom, spomínate si ešte na Seattle 1999, Prahu 2000 a Janov 2001?). Zdá sa, že sa máme na čo "tešiť".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Zo začiatku mi bola práca WikiLeaks a Juliana Assangea sympatická (zverejnil napríklad informácie o mimosúdnych popravách v Keni alebo materiály o toxickom odpade v Afrike), vyzeralo to, že chcú skutočne vytvoriť transparentnejší svet a odtajniť nekalé praktiky establišmentu po celom svete. Zverejnenie útokov americkej armády v Iraku na reportérov Reuters z roku 2007 vyvolalo oprávnenú vlnu rozhorčenia voči vedeniu vojny v Iraku. Následné zverejnenie tisícov dokumentov o vojnách v Afganistane a Iraku bolo už na hrane, pretože mohlo reálne ohroziť niektorých ľudí na živote. Zverejnenie depeší americkej diplomacie však už dalo tušiť, že boj začína byť orientovaný jednosmerne - smerom na USA. Aj keď odhalenie možného sledovania diplomatov OSN zo strany Spojených štátov je skutočný škandál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Musíme sa však na druhej strane objektívne spýtať, prečo to nie je rovnaký škandál v prípade sledovania diplomatov v Rusku, Číne, na Kube alebo dajme tomu v Egypte? Alebo, čo tak zverejniť materiály o iránskom alebo severokórejskom jadrovom programe? Zatiaľ unikla informácia, že Barma buduje s pomocou KĽDR jadrové zariadenie. Áno, na USA sú kladené vyššie nároky, ale znamená to, že ostatné veľmoci a krajiny si môžu robiť čo chcú? Vie si niekto vôbec predstaviť, čo by sa dialo, ak by sa zverejnili tajné depeše a správy napríklad Čínskej ľudovej republiky alebo Ruska? Putin sa Assangea zastal, ťažko si však predstaviť, ako by sa tváril, ak by sa zverejnila komunikácie Kremľu. "Ak hovoríme o demokracii, mali by sme byť ju dodržiavať stále. Prečo ale potom ukryli pána Assangea do väzenia? Je toto demokracia?" Kto pozná Putina a tzv. ruskú demokraciu, tak mu v jeho slovách niečo nehrá.

SkryťVypnúť reklamu

Vyvstáva teda otázka, z akého dôvodu WikiLeaks zverejňuje nelegálne získané dokumenty iba v angličtine (resp. výnimočne v nemčine v prípade Love Parade) a v drvivej väčšine dokumenty týkajúce sa USA. Treba tiež nastoliť otázku, ako k nim prišli, jednou z možností je aj korupcia. Je to naozaj záslužný boj o transparentnosť (v zmysle účel svätí prostriedky) a odhaľovanie neprávostí zo strany vlád alebo je za tým aj niečo iné?

Ľavičiari začínajú tiež opäť cítiť vrenie v kostiach. Knihovník a ľavicový aktivista Peter Weisenbacher tvrdí, že "na internete hackitivisti stoja s najbohatšími korporáciami a veľmocami zoči voči ako rovný s rovným. A tak by to nepochybne malo byť." Som zvedavý, ako by písal, ak by hackitivisti hackli banku v ktorej má on účet, alebo si chodí každý mesiac pre výplatné vrecúško? O nádejách niektorých protestujúcich nie je pochýb, stačí sa pozrieť na fotografiu k tomuto článku - "Smash U.S. Imperialism".

SkryťVypnúť reklamu

Julian Assange momentálne sedí vo väzení vo Veľkej Británii a je obvinený zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. Jeho fanúšikovia už nevolajú po spravodlivom procese a dokázaní jeho neviny. Majú vo veci jasno, dve Švédky sú nastrčené zo CIA a neváhajú zverejniť ich identitu a telefónne čísla na internete. Vie si niektorí z tých anonymných hackerských "frajerov" čo i len predstaviť, že tie dve ženy si nevymýšľajú a nie sú "nastrčené CIA"? Pre milovníkov konšpirácii pripomínam, že vyšetrovanie Assangea začalo už 20. augusta, kedy o nejakých zverejnených amerických depešiach nikto ani nechyroval. A tiež netreba zabudnúť, že Assange sa na políciu prihlásil sám po vydaní celoeurópskeho zatykaču. Nejaké info o skutkovej podstate obvinenia je tu.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade, sloboda prejavu a právo na spravodlivý proces sú základom západnej demokracie, kauza WikiLeaks o nich opäť otvára diskusiu, bude veľmi poučné ju sledovať.

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu