Má vzdelanie nejakú hodnotu?

Každoročne končia vysoké školy kvantá absolventov, ktorých od stredoškolákov odlišuje iba vysokoškolský diplom. Na základe jedinečnej konštelácie, ktorá vzišla z parlamentných volieb, je tu šanca, že školstvo prejde v nasledujúcom období toľko potrebnou reformou (ak Matovič či iný exhibicionista svoje komediantstvo nepovýši na základný bod vládneho programu). Keďže minister školstva Eugen Jurzyca nepochádza priamo zo systému (a teda chobotnica učiteľských odborov sa ho zatiaľ nedotýka), nádej na zmenu je veľká. Vzdelanie by neznamenalo vlastníctvo bezvýznamného papiera.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (122)
Obrázok blogu

Vecí, ktoré by bolo dobré presadiť a zmeniť v školstve, je kvantum, uvediem iba zopár z nich. Programové vyhlásenie vlády vyzerá nádejne. Bodov je však potrebných viac, spomeniem námatkovo zopár z nich.

V prvom rade treba už konečne zrušiť krajské školské úrady, ktorých zmysel vedia snáď iba úradníci, ktorí na nich pracujú. Úradov je osem a ich zrušenie bez náhrady ušetrí niekoľko miliónov eur ročne (plus ako bonus peniaze za predaj budov resp. prenájom priestorov). Tieto peniaze je možné presunúť napr. na prospechové štipendia pre šikovných stredoškolákov (kde by bolo kritérium nielen školská ale aj mimoškolská činnosť).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Razantne posunúť informačný systém v školách do 21. storočia, nie je možné, aby sa študenti na niektorých školách stále prihlasovali na skúšky na papier vylepený na dverách kabinetu (viď. napr. IS Masarykovej univerzity v Brne s ktorým sa na Slovensku nemôže nič ani zďaleka porovnávať). Je potrebné prehodnotiť tiež predražené a nevýhodné zmluvy s Microsoftom a dať priestor pre alternatívu (napr. open source).

Je nevyhnutné redukovať počet študentov študujúcich spoločenské vedy (v tomto školskom roku študovalo na nich viac ako 133-tisíc študentov, čo je viac ako 59%, absolventov bolo dokonca až 62,77%), presunúť časť štúdia na súkromné školy a podporovať iba najlepšie katedry na verejných školách (nikto nepotrebuje, aby každý rok končilo štúdium stovky politológov alebo tisíce sociálnych pracovníkov). Prioritou by mala byť podpora technických odborov, prírodných vied a progresívnych vedných odborov (viď. nový kampus v Brne) ako biotechnológie, nanotechnológie, genetika, informatika a pod. Je nevyhnutnosťou, aby sme neboli iba národ "filozofov". Je známe, že v USA zaznamenali výrazný nárast záujmu o technické a prírodné vedy po programe Apollo, nám by na začiatok možno stačilo zriadenie interaktívneho múzea vedy na úrovni (podobne ako je to vo väčšine hlavných miest vo vyspelom svete). Ak by mali školáci možnosť vidieť ako funguje svet, prístroje, prírodné zákony, dotknúť sa toho, stlačiť gombík, potiahnuť páčku a pod. motivácia študovať prírodné a technické vedy by bola vyššia.

SkryťVypnúť reklamu

Revolučne by na prvý pohľad pôsobilo aj výrazne obmedzenie ústnych skúšok (nie je nič subjektívnejšie ako ústna skúška) a presunutie na testovú resp. písomnú formu. Postávanie pred kabinetom je špecifikom strednej Európy.

Tiež nie je možné, aby tu vyrastali bez akejkoľvek kontroly súkromné vysokoškolské molochy, továrne na tituly, ako sa to podarilo Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce, kde tento šk. rok študuje 16250 ľudí (z toho 14253 externe), ešte rok a bude to druha najväčšia škola (v počte študentov) na Slovensku (a pri tom tempe rastu sa čochvíľa bude musieť obávať o prvenstvo aj Univerzita Komenského).

SkryťVypnúť reklamu

Nehovoriac už o tom, že je treba prehodnoť zmysel existencie hlavne spoločenskovedných pracovísk SAV, ktoré produkujú jedine tak kvantá kníh, ktoré nikto nečíta, nikto necituje a nikto neprekladá. A rozlúčiť sa s exotmi ako Peter Staňek. Komunistov vo vláde sme sa na teraz zbavili, v SAVke ich hnije niekoľko stoviek.

Tých vecí, ktoré treba v školstve zmeniť, by bolo na veľmi hrubú knihu. Jedná vec je istá, žiadne kozmetické úpravy vzor Fronc nepomôžu, je potrebný skalpel a šikovný chirurg, ktorý nie je súčasťou učiteľskej a naväzujúcej úradníckej chobotnice.

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  238
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača.Aktívny občan. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu