
Aby vraj zdražovanie tak nebolelo, magistrát dáva ako "výhodu", že sa zrušia dve pásma (skutočná výhoda je to pre DPB, nakoľko jednopásmové električenky sú lacnejšie a ich zrušením budú všetci musieť byť "celopásmoví"), skvelú mestskú kartu, ktorá poskytuje 10% zľavu, ktorú bude potrebné dotovať práve aj zdražením a bonus - nočný lístok na autobus bez príplatku (keď jeho súčasná cena s príplatkom pri štvorčlennej partii výrazne konkurovala cene lacnejšieho taxíka).
Aj keď sa už dlhšie vraj nezdražovalo (zrušenie 30 a 10 minútových lístkov však reálne zdražovanie bolo), magistrát očakáva asi opäť, ako vždy, rovnaký priebeh - frflanie, nadávanie, menší úbytok cestujúcich a zmierenie sa s osudom cestujúcej väčšiny. Ráta opäť s tým, že cestujúci na niektorých linkách opäť budú nadšení, že zažívajú cestovanie ako v exotickej Indii bez toho, aby vytiahli nohy z mesta. Pre týchto domácich fanúšikov adrenalínových športov by som navrhoval zo strany DPB pilotné zavedenie možnosti cestovať na streche autobusu.
Pritom sa dá uvažovať o MHD aj ináč. Čo tak napríklad prenajať stále vyťažené a preťažené linky súkromným spoločnostiam, ktoré by platili určitý poplatok do mestskej pokladnice? Väčšina ľudí cez pracovné dni využíva stále tie isté spoje a linky, prečo im neumožniť kúpiť si napr. lístok iba na jednu linku? Aký je problém, ak by túto linku spravovala súkromná firma? Kedy už konečne bude zavedená maximálna prednosť električiek po celých radiálach? Nie je lepším krokom zavedenie integrovanej dopravy (pre príklady netreba chodiť ďaleko, stačí isť do Brna - IDSJMK) a následné úvahy o nových cenách a balíkoch služieb?
Treba si v prvom rade ujasniť, či v centre Bratislavy budú mať hlavné slovo ľudia alebo autá, či Staré Mesto bude o chvíľu iba jedno veľké parkovisko alebo chceme riešiť dopravu v meste s nejakou víziou. Čo nám bráni, aby sme, rovnako ako v Londýne, mali v centre vyhradený jeden jazdný pruh iba pre verejnú dopravu (autobusy, sanitky, hasičov, bicykle, mikrobusy a taxíky)? Prečo sa v mestách ako Londýn alebo New York nastupuje vpredu a prikladá predplatný lístok na kontrolu a u nás sa dá cestovať načierno? Koľko by sa získalo peňazí, ak by sa načierno cestovať nedalo a zároveň by nebolo treba mať toľko revízorov? Prečo sa v Brne alebo v Prahe dá kúpiť lístok u vodiča (za menší príplatok) a u nás nie? Prečo samozrejmé veci nie su v DPB samozrejmosťou? Prečo vôbec Pavel Derkey celé roky sedí pokojne na rôznych riaditeľských stoličkách v DPB?
Chceme skutočne platiť európske ceny za často "indickú" kvalitu?