Spoločnosť Invest-Ground, a.s. žiada zmeniť územný plán na pozemkoch v časti Bratislava-Vinohrady z viníc na výstavbu - s poetickým názvom Frankovka, Rizling a Müller (RV/NM/8). Jedná sa o územie o výmere 28,1 ha. Pozrime sa na toto územie bližšie.
1. Koziarka/Horné Židiny (parcela č. 4509)
Exkluzívne územie priamo pod lesom s panoramatickým výhľadom na celú Bratislavu, ohraničené vinicami, lesom a poľnou prístupovou cestou.
Mapka predmetného územia (zdroj: https://zbgis.skgeodesy.sk/)

2. Slanec/Horská (parcela č. 4470/1)
Veľký a "slnečný" pozemok pri bytovom projekte Slanec, v lokalite ulice Horská.

Mapka predmetného územia (zdroj: https://zbgis.skgeodesy.sk/)

3. Rösslerov lom (parcela č. 4652)
Veľké územie v tesnom dotyku s prírodnou pamiatkou Rösslerov lom.

Mapka predmetného územia (zdroj: https://zbgis.skgeodesy.sk/)

Pozrime sa najprv na spoločnosť Invest-Ground, a.s. - podľa miesta sídla a tiež tohto výpisu (strana 3) sa jedná o portfólio Poštovej banky patriace pod spoločnosti J&T. Takže chlapci z J&T a ich investícia s očakávanou veľmi vysokou návratnosťou (jedná sa o 28,1 ha).
Je veľmi zaujímavé sledovať zmeny o 180 stupňov vybraných dotknutých orgánov. Pritom sa nič v území nezmenilo. Zmeny pravdepodobne nastali po osobných stretnutiach zástupcov Invest-Ground, a.s. na úradoch. Poďme si to zhrnúť.
Stanoviská niekdajšieho primátora Milana Ftáčnika
Stanovisko z 24.10.2011, podpísané primátorom dňa 04.11.2011 - nie je možné zaradiť návrh do zmien územného plánu. Rovnaké bolo stanovisko z dňa 20.01.2011, kde jednoznačne a obšírne tiež nesúhlasilo mesto s daným návrhom.
O týždeň na to však "zázračne" primátor mení názor a expresne na sviatok sv. Martina podpisuje nové stanovisko, ktoré zrazu súhlasí so zaradením návrhu (Urbanistická štúdia Vinohrady - AUREX) do zmien a doplnkov územného plánu. Zázrakom sa maže týždeň predtým podpísané stanovisko. Obe vyjadrenia (aj za aj proti) píše Ing. arch Paalová.
Pôvodné nesúhlasné stanovisko po podpise primátora Ftáčnika zdá sa nikdy ani nebolo expedované z úradu. O toto stanovisko z 24.10.2011 dokonca neúspešne žiada samotný Invest-Ground. Pani Kullmanová (aktuálne šéfka stavebného úradu starostu Štefčíka - s podporou Smeru) podpisuje, že to stanovisko už aj tak neplatí, tak ich ani nemusí zaujímať - a zasiela im nové súhlasné stanovisko z dňa sv. Martina.
Pani Kullamanová dva roky na to žiada o stanovisko hlavnú architektku mesta, ktorá listom jednoznačne nesúhlasí so zmenami územného plánu v tejto lokalite. Už spracovaný a "informovaný" primátor Ftáčnik však 5.12.2013 požaduje urgentne dodatočne zaradiť zmeny Frankovka a spol. do balíku zmien územného plánu 04.

Začína teda proces SEA (podľa zákona č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie). Nebudem Vás zahlcovať všetkými detailami (k danej téme mám cca 70 rôznych dokumentov), ako už samotné posudzovanie chcela zastaviť pani niekdajšia šéfka na KÚ ŽP Boršošová (definitívne vyhodená potom, čo sa pokúsila zrušiť chránené územie Bôrik), či ako sa zázračne so zmenou vedenia úradov menilo aj stanovisko k tejto téme.
Samotný spracovateľ zámeru aj v Správe o hodnotení a v prvej fáze aj Okresný úrad Bratislava v zisťovacom konaní neodporúčali a nesúhlasili so zmenou Frankovky a spol. Potom však pred vydaním samotného záverečného stanoviska SEA Invest-Ground, a.s. doručil dňa 18.02.2016 expresne do podateľne list, kde namietal voči zamietnutiu a priložil zopár príloh (aj od pani Boršošovej). A zrazu vydáva Okresný úrad Bratislava zázračné záverečné stanovisko, že zmena Frankovka a spol. je úplne v poriadku. Podpis Ing. Patrick Lutter - niekdajší poslanec za Smer-SD v Novom Meste (v dobe, keď vtedajší starosta Frimmel so zmenami nemal najmenší problém) , zakladajúci líder mládeže HZDS atď.
Ako zaujímavé zistenie pod čiarou som náhodou získal v tejto veci týchto pozemkov aj žiadosť ďalšej firmy Starland Holding na Okresný úrad Bratislava o prerokovanie. Chlapci z J&T si už pletú tie firmy a tak omylom posielajú list z inej firmy. Áno, ide o tú istú firmu, čo má prsty v kauze Triblavina a kontakty na najvyšších miestach.

Treba uviesť, že mestská časť Bratislava-Nové Mesto je v tomto príbehu kladný hrdina - ako jediná zmenila svoj súhlas za panovania Frimmela na jednoznačný a viacnásobne deklarovaný nesúhlas súčasného vedenia, poslancov a obyvateľov so zmenu viníc na výstavbu. Jedná sa o viac ako desať listov s nesúhlasom.
Zmena stanoviska Bratislavského samosprávneho kraja
Ďalšou zázračnou zmenou stanoviska o 180 stupňov prešiel BSK. Ak v stanovisku z 29.05.2014 uvádzal, že so zmenou Frankovka a spol. nesúhlasí (z dôvodu ochrany viníc, memoranda, nevytvárať satelity, rešpektovať chránené územia atď.), následne na základe zmien iných úradov a stanoviska, že vlastne sa nejedná o vinohrady ale o trvalý trávnatý porast 13.04.2017 už zrazu je všetko viac-menej v poriadku.
Začína Vám to niečo pripomínať?

Ako bonus tu dávam ešte opätovný list - tentokrát dočasne referenta Patricka Lutter spomínaného vyššie, ktorým ubezpečuje, že Okresný úrad Bratislava po "prerokovaniach" s Invest-Groundom, a.s. skutočne nemá už žiadne námietky k zmene Frankovka a spol. Predošlé vyjadrenie nadriadeného orgánu (bývalý KÚ ŽP), ktorý so zmenou nesúhlasí je ignorované.
Ako vidieť v tomto zápase o 28,1 hektárov skutočne bonitnej bratislavskej pôdy sa hrá s vysokými kartami. Teraz je definitívne rozhodnutie v rukách mestských poslancov Bratislavy. Hráč s ktorým hráme už - ako vyššie vidíte - uhral skoro všetky úrady. Určite bude mať v najbližších týždňoch a mesiacoch "rokovania" aj s vybranými mestskými poslancami.
My, obyvatelia Rače a Nového Mesta, ktorí so zničením týchto území developermi nesúhlasíme, sa budeme snažiť presvedčiť mestských poslancov, aby vypustili tieto zmeny evidované pod číslom RV/NM/8. Môj osobný názor je, že okrem ekonomického záujmu firmy Invest-Ground, a.s. neexistuje žiaden normálny dôvod na zmenu týchto území (ako vidieť presne vedený podľa parciel uvedených vyššie).
Hra začína...