
V Bratislave existuje veľké množstvo problémov, ktoré majú zlý vplyv na kvalitu podzemnej vody - hlavným z nich je plánovanie a výstavba developerských projektov na nevhodných miestach. Problémom je rovnako individuálna výstavba domov v rôznych záhradkárskych osadách, kde nie je kanalizácia. Splašky sú odvádzané buď do žumpy (mestské časti to väčšinou iba povoľujú, ale neskôr nekontrolujú, časť z nich je deravá) alebo do DČOV (tiež často lacný model s malou životnosťou a nevhodným používaním nefunkčná) - tieto splašky idú priamo do podložia a podzemnej vody.
Výstavba má podľa tohto článku v SME ohroziť dva zdroje pitnej vody - pozrieme sa na to bližšie.
1. Vodárenský zdroj Rusovce - Ostrovné lúčky - Mokraď
Tento vodný zdroj je s kapacitou 2650 litrov za sekundu najväčším vodným zdrojom v celej Bratislave a zásobuje najväčšie mestské časti ako Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto a Ružinov. Je to zdroj veľmi výdatnej a kvalitnej pitnej vody, ktorého znečistenie by ohrozilo polovicu Bratislavy. Z daného dôvodu si zasluhuje maximálnu ochranu a zákaz akéhokoľvek rizika znečistenia v ochranných pásmach. Sústava pozostáva z 23 studní.
Koncom roku 2011 spoločnosť Danubia Invest, a.s. predložila na posudzovanie EIA projekt golfového ihriska, ktorý by zasahoval výraznou mierou do druhého ochranného pásma vodného zdroja. Veľká časť dotknutých orgánov požadovala posudzovanie vplyv na životné prostredie a hlavne posúdenie rizík ohľadom možného znečistenia vodného zdroja. Posúdenie rizík požadovala od VÚVH, š.p. aj Bratislavská vodárenská spoločnosť - túto analýzu sa mi však napriek viacerým urgenciám nepodarilo zatiaľ získať a vidieť. Verejne dostupná je iba zmluva o vyhotovení. Na základe prieskumov je však jasné, že podzemná voda prúdi práve prevažne od Dunaja smerom k Rusovciam.

Zámer golfového ihriska, obrázok zobrazuje najväčšiu časť areálu (územie od Dunaja až ku hrádzi), kompletne v II. stupni ochrany vodného zdroja; zdroj: enviroportal.sk
Každopádne tento nezmyselný projekt, ktorý nie je v súlade s územným plánom, ohrozuje priamo najväčší zdroj pitnej vody v Bratislave a tiež biotopy lužných lesov - napr. plánovaným navezením 60 000 m3 zeminy. Nehovoriac o tom, že by zvýšil dopravu priamo na hrádzi a nachádza sa v inundačnom pásme. Je ho treba jednoznačne zmietnuť zo stola. OÚ ŽP v BA v januári 2012 rozhodol, že projekt je potrebné posudzovať v zmysle zákona 24/2006 Z.z., následne investor projekt stiahol a tvrdil, že projekt je v poriadku, len ho dotknuté úrady vraj nepochopili. A že vraj hnojivá na hnojenie golfového ihriska sú úplne nezávadné. Projekt teda zatiaľ leží ľadom, ale je predpoklad, že opäť príde na svetlo (v mierne modifikovanej podobe).

Pôvodný projekt - variant B1 predložený na EIA v roku 2011 - zdroj: enviroportal.sk; je predpoklad, že akýkoľvek ďalší projekt sa bude líšiť iba v detailoch.
Je dôležité sledovať, či tento projekt bude opäť predložený a následne veľmi jasne vystúpiť proti jeho realizácii - veľmi dôležitý zdroj pitnej vody je neporovnateľne hodnotnejší ako akýkoľvek developerský projekt, ktorý by celé územie znehodnotil.
2. Vodárenský zdroj Čunovo
Tento zdroj je síce iba lokálny, zásobuje však v súčasnosti pitnou vodou prakticky celú mestskú časť Čunovo. Aktuálne je stanovený odber na 20 litrov za sekundu a vyhlásené I. a II. ochranné pásmo vodného zdroja. Pani Trenčíková z BVS uviedla, že kvalita vody je na úrovni dojčenskej vody a je to najkvalitnejší zdroj pitnej vody v celej Bratislave. Tento kvalitný lokálny zdroj má padnúť za obeť výstavbe.

Súčasné ochranné pásmo vodného zdroja; zdroj rozhodnutie
Počas vyhlasovania ochranného pásma spoločnosť Mladé Čunovo, s.r.o., ktorá v lokalite vlastní poľnohospodársku pôdu, namietala voči vyhláseniu ochranného pásma a požadovala náhradu fiktívnej škody 3,295 mil. eur (cca 100 mil. korún) za znehodnotenie hypotetických stavebných pozemkov (ak sa zmení územný plán). Toto zastrašovanie však nepomohlo a rozhodnutie potvrdil aj odvolací orgán KÚ ŽP v BA.
V súčasnosti sa v tichosti plánuje projekt Dočasného golfového odpaliska, ktorý nie je v súlade s územným plánom (funkčný kód 1205 - orná pôda) a má sa nachádzať priamo v ochrannom pásme. Počas EIA procesu som požadoval posúdiť vplyv na pitnú vodu, táto žiadosť však bola zamietnutá.

Navrhovaný projekt odpaliska ("riešené územie"); zdroj: enviroportal.sk
Rozhodnutie o povolení odberu 20l/s aktuálne končí platnosť 31.12.2013, je dôležité, aby bolo predĺžené aj do budúcnosti a o predĺženie čím skôr požiadala BVS, a.s. Napojenie na vodný zdroj Rusovce - Ostrovné lúčky - Mokraď zatiaľ nebolo realizované a teda Čunovo je závislé na tomto zdroji pitnej vody. Samotné projekty Mladého Čunova, s.r.o. nemajú zabezpečenú pitnú vodu (teda ak obyvatelia plánovaných vilových domov nechcú brať vodu z cisterny) a je teda drzosťou požadovať zrušenie tohoto ochranného pásma a navrhovať zmeny územného plánu z poľnohospodárskej pôdy na stavebné pozemky.
3. Ako ďalej?
V prvom rade treba predĺžiť ochranu vodného zdroja v Čunove a nemeniť tam územný plán, zároveň treba všetkými silami chrániť vodný zdroj Rusovce - Ostrovné lúčky - Mokraď a z dôvodu verejného záujmu zakázať výstavbu v ochrannom pásme. A tlačiť na Ministerstvo životného prostredia SR, aby v čo najkratšom čase sprísnilo predmetné zákony (hlavne zákon o vodách 364/2004 Z.z.) a vyhlášky (hlavne vyhlášku 29/2005 Z.z. o ochranných pásmach).
V každom prípade treba zatrhnúť podobné plány, ktoré môžu ohroziť cennú pitnú vodu hneď v zárodku!