Príchod súťažiacich do areálu súťaže v stepi je naozaj pôsobivý.












Orol skalný (Aquila chrysaetos) je u nás zákonom prísne chránený. Patrí medzi vrcholových predátorov a je veľmi silný a šikovný. Kazaši milujú týchto dravých vtákov a hovoria, že u nich sa môžu dožiť aj 50 rokov. Odchytávajú niekoľko mesačné mláďa, ktoré potom vycvičia a používajú ho na lov niekoľko rokov. Keď si „odslúži" 8 - 10 rokov, orla vypustia do voľnej prírody. Na lov sú vhodnejšie samičky, pretože sú aj ťažšie aj agresívnejšie. Ale voči ľuďom sa nesprávajú nepriateľsky, neútočia ani na deti ani na ovce. Rozpätie krídiel orlice je až 2,4 m a váži od 3,5 do 6,5 kilogramov. Zatiaľ čo samička sedí na vajciach (znesie ich dve, výnimočne tri koncom mája), samček sa jej stará o potravu. Orlí pár spolu zostáva celý život, čo je pre nás ľudí, dosť poučné. Zaujímavé ale je, že zatiaľ čo u nás zvyčajne jedno silnejšie mláďa vysotí z hniezda to slabšie (kainizmus), tu sa to vraj nestáva a mláďatá, zvyčajne dve - tri, dorastajú spoločne.

Mladé vtáky sú po odchyte držané mesiac alebo dva s pútkami na nohách na stojane buď špeciálne vyrobeného z dreva, alebo samoraste, niekedy aj na kameni. To je cez deň. Na noc ich môžu schovať do „chlievika", alebo má krytú voliéru. Kŕmi ho iba jeho „gazda", ktorý mu podáva kúsky mäsa, aby si zvykol na jeho prítomnosť. Začiatkom jesene, prísun potravy zastaví, orol sa po niekoľkých dňoch výhľadoví a je pripravený k výcviku.






Niektorí Kazaši jazdia na koňoch s orlom na ľavom pleci a z tejto pozície orol na povel vyráža za korisťou. Zväčša však lovec vyrazí na koňovi do stepi a orla má na ľavej ruke na silnej rukavici. Pri výcviku sa postupne zväčšuje vzdialenosť vypúšťania, chytania návnady - imitácie z kože a kožušiny z líšky, alebo zajaca. Orlie pazúry sú silné a ostré ako britva.

Pri love orol kopíruje terén s úmyslom prekvapiť korisť, vrhne sa na ňu a pazúrmi ju usmrtí. Mladého kozorožca na skale chytí za hlavu a svojimi pazúrmi mu prerazí lebku. Ak je však korisť príliš ťažká, upustí ju. Loví aj zver, ktorá je oveľa ťažšia ako on, až do 15 kg. Na stepi je orol cvičený tak, že korisť podrží na zemi svojimi pazúrmi a čaká, kým príde lovec k nemu.

Prvé príznaky prichádzajúcej zimy sú signálom, že nastáva čas lovu kožušinovej zveri. S prvými vločkami snehu osedlá poľovník koňa a so svojim orlom odchádza na lov. Ako náhle zbadá korisť, „vrhne" orla z rukavice a ten vyrazí. Orol má veľmi dobrý zrak a vidí zajaca aj zo vzdialenosti jedného kilometra. Veď nie nadarmo sa hovorí, ak má niekto dobrý zrak, že má orlí zrak!

Niekoľko portrétov.....





Na festival pricestoval aj ozajstný sokolí sokoliar s rodinnou...



Krásna čiapočka, však?!
Október sa blíži, čo poviete, vyrazíme na festival do Bayan-Ölgii?!