
Postupne nám začalo obdobie príprav, zbierania informácií a rôznych rezervácií, či už auta alebo ubytovania. Na googli som okrem iného narazil aj na tradične výborný článok od našich českých bratov s názvom „Cesta až ku kráteru Etny zadarmo“ link: http://cestovani.idnes.cz/cesta-az-ke-krateru-etny-zadarmo-jen-vedet-jak-na-to-f8i-/kolem-sveta.aspx?c=A080405_212633_igsvet_skr ,ktorý nám bol inšpiráciou a súčasne aj hlavným návodom ako Etnu zdolať a ešte k tomu aj „levně“.

1.deň: A tak dňa 12.5.2013 o 13:30 odštartovala odletom lietadla Boeing 737-800 z Bratislavského letiska smerom na Sicíliu naša 3 dňová expedícia „ Etna 2013" v zostave 2 X Dušan, Jano, Kiko, Peťo. Po dvoch hodinách letu pristávame na letisku Trapani Birgi Airport. Našli sme stánok požičovne áut Sicily By Car. Auto strednej triedy na 3 dni za 110,-Eur sme si rezervovali v predstihu už doma cez http://www.rentalcars.com/ . Po vybavení formalít nám pekná Sicílčanka z požičovne zamávala kľúčikmi od auta a povedala Fiat 500L - diesel.

A skutočne, na parkovisku nás čakala len nedávno predstavená novinka roku od Fiatu, novučičká 500L s najazdenými 2000km a s motorom 1.3Multijet.

Naložili sme naše batohy a vyrazili smerom Palermo - Enna - Catania/po našom Katánia/. Čakalo nás 380km aj s plánovanou zachádzkou na jednu z najkrajších pláží Stredomoria San Vito Lo Capo. Cesta nám trvala 5 hodín aj s kúpaním.

San Vito Lo Capo - jedna z najkrajších pláži v Stredomorí sa nachádza 1 hod 20 min. od Trapani. Krásny jemný piesok, priezračné azúrové more a v pozadí monumentálna hora s početnými jaskyňami.

More...

Cestou sme zastavili na tomto nádhernom mieste.

V Catanii sme mali rezervovaný hostel SVEVA na ulici Via Reitano 26/A , ktorý je priamo v centre na námestí Piaza Di Svevia s výhľadom na hrad Castello Ursino za cenu 6,-Eur/os/noc aj s ľahkými raňajkami . Vrelo doporučujem! Link na hostel:http://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/At-Sveva-Bed-and-Breakfast/Catania/24039
2. deň: Ráno 13.5.2013 sa zobúdzame s jasným plánom - ide sa na Etnu! Volíme z Catanie najvýhodnejší južný smer výstupu, iba 29km jazdy autom cez Nicolosi a Zafferana Etnea.

Ranná kávička na balkóne hostela Sveva. Vôňa kávy a tie výhľady...

Vľavo ten žltý dom je náš hostel, v strede námestia je park plný zelene a vpravo je pevnosť Castello Ursino.

Pohľad z hornej terasy hostela Sveva.
Castello Ursino je mohutná štvorcová pevnosť ktorú postavili v roku 1240 pre cisára Fridricha II. Pevnosť stála kedysi pri mori, ale po mohutnej erupcii v roku 1669 vytekajúca láva oddialila more od pevosťi zhruba o 300 metrov. Láva túto pevnosť obtekala ale múry odolali. Pozostatky lávy sú ešte vidiet pri hradbách tejto pevnosti. Pri tejto obrovskej katastrofe zahynulo v Catanii 12 000 ľudí.

Z terasy je nádherný výhľad a celú Cataniu a aj na sopku Etna.

Sopka dnes veľa nedymí, počasie aj bohovia sú nam naklonení :-).

Tu je náš vrcholový tím. Ide sa na Etnu!

Pozostatky dávnych erupcií... kráter, láva a sopečný prach sa zmenia po rokoch na úrodnú pôdu.

"Zelený kráter" a v pozadí mesto Catania a more.
Cesta sa kľukatí a s naberajúcou výškou vidíme stále viac sopečného prachu a pozostatkov lávových polí, ktoré sú niekde označené aj tabuľkou z ktorého roku je tá konkrétna erupcia.

O 11 hodine parkujeme vo výške 1910mnm na parkovisku pred chatou Sapienza.
Celá adresa je: Rifugio Sapienza, Nicolosi, Italy, GPS: 37°41´56.66"S, 15°00´11.59"V, alebo aj formát: N 37°41´56.6", E 015°00´11.5".

Chata Rifugio Sapienza.

Hneď nad chatou je stanica lanovky Funivia dell Etnea http://www.funiviaetna.com/ . Ceny lanovky pre rok 2013: iba hore17,-Eur, hore aj dole 29,50Eur, terénny autobus na Torre del Filosofo 19,30Eur.

V roku 2002 po mohutnej erupcii bolo lávou zaliate parkovisko a dolnú stanicu lanovky to len tak lízlo...

Mapa Etny a jej kráterov - južná strana.

Lanovka nás vyviezla z výšky 1920mnm do výšky 2500mnm. Z lanovky sme vystúpili na hornej stanici o 12hodine a trochu sme sa tu porozhliadli.

Okrem fotiek z nedávnych erupcií, tu nájdete aj predajne suvenírov, reštauráciu a aj požičovňu vetroviek a turistických topánok/2,-Eura za vetrovku a podobná cena bola aj za topánky/. Niektorí z nás si požičali vetrovku, lebo vonku fúkal silný vietor, Jano sa rozhodol, že vyskúša ten terénny autobus a my ostatní sme sa zhodli v tom, že Etnu zdoláme už ďalej „čistým spôsobom".

Sneh, vietor a chlad nás po vystúpní z lanovky trochu zaskočili. Kto mal v batohu vetrovku si ju hneď obliekal, kto nemal toho zachránila požičovňa.

Vetrovka z požičovne za 2,- Eur. Aký fešák... K požičaniu netreba žiadny doklad. Proste zaplatíte poplatok a vetrovku potom po túre vrátite. Tak je to aj s topánkami.

Jano išiel takýmto terénnym autobusom.

A my pekne po svojich... Hurá na Etnu!

Autá prášia, vietor fučí a zdvíha prach... za chvíľu ho máte všade...

Sopečný prach pokryl aj hory snehu po zime.

Niekde je vrstva snehu aj 5 metrov . Možno aj pod tou prašnou cestou ešte sneh hlbšie pokračuje...
Tu zatáčame do prava za hadom ľudí, ktorí stúpajú na nejaký kráter.

Kráter sa volá Monti Escriva.

Oddych a rozjímanie pri výstupe na kráter.

Už vyhasnutý kráter Monti Escriva. Ale v roku 2001 by som tu veru nechcel byť...

Kráter Monti Escriva sme si dali na rozcvičku... Ale kde je ta naša Etna?...

Čaka nás veru ešte dlhá cesta touto mesačnou krajinou.

Tu na mieste vyhliadky Belveder mt. 2750 mnm niečo syčí zo zeme. A tak prvý krát pričuchnem... Smrdí to sírou, je to teplé a vlhké... No Dušan zvykaj si...

Syčať zo zeme začína už častejšie...

Posledné úseky cesty tiez vedú v snehových hradbách.
Cesta z hornej stanice lanovky na horné parkovisko terénnych autobusov Torre del Filosofo nám peši aj s výstupom na bočný kráter Monti Escriva nám trvala 2 hodiny. Tu sa mala naša cesta vo výške 2920mnm skončiť ale Dušan sa nás snažil prehovoriť, aby sme ešte išli kúsok hore za výstražné tabule. Túžil si spraviť svoj výškový rekord /3000mnm/ a delilo ho od toho už iba maličkých 80 výškových metrov. Kto sa mal pozerať do jeho smutných očí?...

Horné parkovisko vyhliadkových terénnych autobusov Tore del Filosofo /2920 mnm/.

Dušan dosiahol "po svojich" svoju najvyššiu nadmorskú výšku, ale hrozne rád by ju dnes zaokrúhlil na rovných 3000 mnm...

Tu sa mala naša cesta vo výške 2920mnm skončiť...

Posilnený informáciami z článku našich českých bratov „že to ide" sme prekročili ohraničujúci špagát priamo na parkovisku a vydali sa nenápadne za výstražné tabule. Márne sme však hľadali v ich anglickom výstražnom texte spomínané slovíčko „ advised" („odporúčané"), ktoré ako tak umožňovalo ísť ďalej. Taliani asi zrejme vymenili výstražné tabule za nové a tak vstup ďalej je už vo všetkých rečiach výslovne zakázaný. A tak s malou dušičkou stúpame, nikto však po nás nekričí ani si nás nevšíma a my ďalej stúpame a stúpame až sme taký maličkí, že si nás už určite nikto nevšimne :-).

Nebol tam vychodený žiadny chodník, držali sme sa len veľkého lávového poľa, ktoré sme mali po pravej ruke.

Išli sme priamo hore podľa GPS súradníc vrcholu Mount Etna 37° 45′ 6.1056″ N, 14° 59′ 34.5618″ E, alebo aj iný formát: N 37°45´06.1", E 014°59´34.5"
link:http://www.thegpscoordinates.com/italy/sicily/mount-etna/.
Po stuhnutých lávových poliach sa ide veľmi zle, lepšie je stúpať po sopečnom prachu. Je to také niečo ako čierna škvára, nohy sa zabárajú doň a naberá sa do topánok. Zle sa stúpa aj po veľkých kameňoch, lebo aj veľký kus sopečného kameňa je taký ľahký /ako kváder Hebel/, že často uhne pod topánkou a chôdza je tak veľmi neistá. Na poslednú časť výstupu od Torre del Filosofo odporúčam určite vysoké turistické topánky a návleky. Topánky si zoberte radšej staré, lebo sopečné kamene a prach sú veľmi ostré a topánky vám obrúsia a ošmirgľujú/ a aj nohy ak sa dostanú do topánok/. Nutné sú aj rukavice, nielen kvôli chladu ale aj vzhľadom na možné pošmyknutie - ľahko si na ostrých kameňoch v prípade zachytenia pádu zraníte ruku! Dobrá je aj kukla alebo šatka na zakrytie tváre, keď fúka tak ostrý prach je všade aj v očiach, tak samozrejme aj slnečné okuliare a ešte lepšie poslúžia lyžiarske okuliare.

Všade tam kde dopadol žeravý kameň alebo vychrstla láva z Etny vznikla v sopečnom prachu menšia alebo vačšia jama. Postupne sme prišli na to, že pod tým prachom sa náchadza hrubá vrstva snehu, ktorý sa po dopade žeravého kameňa alebo lávy odtopí a sopečný prach sa do tej jamy zosype.

Jamy treba obchádzať a je ich tu veľmi veľa. Asi sa tá Etna často hnevá...

Na nás zatiaľ začína iba syčať a bublať síru...

Po sopečnom prachu to hore ešte išlo, ale tieto ostré balvany náš postup výrazne spomaľujú. Často nás z pomedzi balvanov ovanie vlhké teplo aj cca 50-60 °C, k tomu ten sírový smrad a aj nadmorskú výšku nad 3000mnm je už cítiť.

Po 1,5 hodine stúpania sa o 15:30 ocitáme na okraji centrálneho krátera „cratere centrale" podľa GPS navigácie vo výške 3250mnm. Kocháme sa nádhernymi výhľadmi, nakúkame na dno obrovského krátera a fotíme sa. Super pocit!

Pravdu povediac, to dno krátera som si predstavoval ináč. Žiadna láva tam nebublala, ani kúdole dymu sa z jeho dna nevalili. Ten kráter je obrovský a tak to tam skôr vyzerá akoby bol človek medzi veľkými kopcami, ktoré su natlačené na seba do kruhu. Ale možno sme mali iba štastie... O den, hodinu, minútu to tam môže vyzarať úplne ináč. Takto sa Etna hnevala len 2 týzdňe pred naším výstupom... http://www.mountetnawatchers.com/index.php?option=com_content&view=article&id=46:webcam-lave-volcanos-1&catid=44:lave-volcanos&Itemid=134


Kryštalická a plynná síra je na okraji krátera všade. Ešte že fúka silný vietor a vzduch je tak lepšie dýchateľný.

Podvrcholová fotka s vrcholom v pozadí.
Tu v tejto výške už fúka silný nárazový vietor, cesta na vrchol nie je vidieť žiadna. Chcelo by to ísť len podľa GPS súradníc a hľadať najvyšší bod krátera. Vrchol Mount Etna po erupcii ak je v "cratere centrale"mení zvyčajne svoju výšku aj polohu a tak sa údaje rôznia možno aj často menia. Chýba nám posedných necelých 100 výškových metrov na vrchol, ktorý už máme na dohľad, ale vzhľadom na silný vietor a dymiaci a sírovo smradľavý záver strmého výstupu to vzdávame. Nevadí, môj sen nazrieť do kráteru sopky bol naplnený a pocit z úspešného zavŕšenia celej expedície úžasný.

Predvrchol...

A vrchol Mount Etna s výškou 3345mnm. GPS súradnice: 37° 45′ 6.1056″ N, 14° 59′ 34.5618″ E,
alebo aj iný formát: N 37°45´06.1", E 014°59´34.5"

Zostup sme zahájili o 16:00.

Zastavili sme sa ešte na kráteri Nuovi coni z erupcie v rokoch 2002-2003, ktorý je hneď pod parkoviskom Torre del Filosofo.

Hneď pod parkoviskom stála chata Rifugio Torre del Filosofo, ktorá bola po erupcii v roku 2002 úplne zničená.

Prechádzka po okrajikrátera Nuovi coni.

Dymiaci stred krátera Nuovi coni.
Cestu dole sme si skracovali, nešli sme stále po ceste pre autobusy a tak nám celý zostup až na hornú stanicu lanovky trval iba 1:50. Aj tak sme už lanovku žiaľ nestihli, premávala iba do 17:45. Museli sme teda tento posledný úsek ísť pešo. Nohy už toho mali dosť, v ústach sme mali sucho a celý sme boli od sopečného prachu ale čo nám zostávalo... Tak sme to zobrali dole priamo pod lanovkou a o 18:30 sme boli dole na parkovisku pri chate Sapienza.


Relax po túre na parkovisku pri chate Sapienza.

Mali sme toho dosť ale večernú prechádzku po Catanii sme ešte zvládli.


A bola aj výborná pizza!
Tento deň sme najazdili autom 90km a čisto túra nám hore aj dole trvala 5,5 hodiny.
3. deň: Ráno 14.5.2013 sme si my dvaja Dušanovia privstali a išli sme si pozrieť rannú Cataniu. Zatiaľ čo ostatní vyspávali my sme si vychutnali ...

Kávičku picolo len za 50 centov! A ešte k tomu aj 2 dcl. sódy. To u nás nenájdete...
A ani tú rannú atmosféru rybieho trhu...
Poďte sa s nami teda poprechádzať po uličkách starej Catanie...

Rybí trh La Pescheria je najstarší a najväčši trh v Catanii. Každý deň už o piatej ráno sa začne zapĺňať čerstvo nalovenými rybami a všakovakými morskými potvorami. Živá a rušná atmosféra trhu je pre turistov veľmi príťažlivá a pre domácich a aj návštevníkov je skvelou možnosťou výhodného nákupu čerstvých rýb. Celým trhom vanie typická vôňa rýb.



Z rybieho trhu sa dostanete hneď na námestie Piazza Duomo.

Námestie Piazza Duomo.
Stále je tu množstvo turistov. V strede námestia stojí symbol Catanie - Fontana dell´Elefante. Je to fontána so slonom. Slon pochádza z antiky, je zhotovený z čiernej lávy a na chrbte nesie obelisk. Práve tento slon je symbolom mesta.

Dóm Duomo di Sant´Agata pochádza ešte z čias normanskej nadvlády. Bol postavený v 18. storočí, ale chórové apsidy a východná strana priečnej lode pochádzajú ešte z 13. storočia. Vo vnútri dómu je náhrobok skladateľa Vincenza Belliniho, ktorý sa narodil v Catanii v roku 1801. Nachádza sa tu aj kaplnka sv. Agáty s náhrobkom vicekráľa Acuňa.

Pohľad z námestia Piazza Duomo na Etnu.

Dnes Etna dymí trochu viac....
A sme znovu na trhovisku La Pescheria...

Zhon z rybieho trhu La Pescheria sa prelieva aj do susediacej ulice Via Naumaschia, kde je trh s potravinami. Vidieť a nakúpiť máte možnosť všetky miestne špeciality a aj čerstvú zeleninu priamo od pestovateľov.

Majú aj "čerstvé "slimáky. Týto dvaja sa rozhodli asi zdrhnúť :-).


Držky a všeličo iné tu tiež nakúpite.
Tento deň nás čakal presun celým juhom Sicílie až do Trapany. Išli sme smerom Siracusa – Ragusa – Gela – Agrigento – Marsala. Trasa merala 470km a trvala nám aj s prestávkami na kúpanie 7hod. Cestou sme videli:
Už lev stručne...
Siracusa.
Siracusa (po našom Syrakúzy ) patria medzi najvýznamnejšie sicílske mestá. Je tomu tak už od staroveku, keď práve Siracusa spolu s Akragasom tvorila sicílsku históriu. Dnes je moderným mestom, ktoré však nezabudlo ani na svoje nádherné antické pamiatky.






Blížime s k nádhernému námestiu...

Nádhera... Duomo Santa Maria delle Colonne
Lido di Noto.

Lido di Noto - dedinka s 243 stálimi obyvateľmi. Je tu nádherná pláž s jemným zlatým pieskom. V lete sa Lido di Noto stáva populárnou turistickou destináciou.

Kúpali sme sa na tejto nádhernej pláži...
Marsala.
Marsala leží na západnom pobreží a je štvrté najväčšie mesto Sicilie. Marsala je dnes známa ako producent kvalitného sladkastého vína. Mesto založili ešte Feničania. Do centra vedú dve kamenné brány, ktoré kedysi tvorili opevnenie.

Kostol Chiesa Madre Marsala s typickou barokovou fasádouna stojí hlavnom námestí.

Palác Palazzo VII.Aprile, sídlo mestskej rady
4.deň: Ráno 15.5.2013 odlietame z letiska Trapani o 6:45 a o 8:55 už pristávame doma v Bratislave.
Zhrnutie:
Celkovo sme najazdili za 3 dni po Sicílii 940km s priemernou spotrebou do 5L/100km . S Fiatom 500L sme boli nadmieru spokojný. Pri šoférovaní treba dávať pozor, hlavne v mestách a v ich úzkych uličkách/ sprava, zľava letia skútre a autá vás len tak lížu.../. Sicília je nádherná... všade dýcha história, je tu cítiť južanskú pohodičku a dá sa okúsiť aj taliansky temperament... nehovoriac o mori... A Etna? Tá je stále iná, majestátne kľudná, inokedy riadne nahnevaná a chrliaca oheň a lávu. Aj výstup na túto stále aktívnu a najvyššiu sopku Európy je preto vždy iný a nie vždy možný. My sme ho zažili takto...
Užitočné inforácie:
live webkamera na Etnu: http://www.ct.ingv.it/en/webcam-etna-en.html
Pravidlá a výstrahy pre výstup na Etnu: http://www.volcanodiscovery.com/etna/access/reglementation-5-april2013.html
Predpoveď počasia pre Etnu: http://www.mountain-forecast.com/peaks/Monte-Etna/forecasts/3323