Skrytá maska Egypta, II.

Zrazu ku mne pribehol chlapík a začal s anglickým prízvukom vyhukovať názov presne toho hotelíka, kam som chcela ísť. Tváriac sa, že „možnááá si nás presvedčil, ale ešte sa neteš!" som uzvolila aby nám hotelík ukázal. Vnútri duše som sa však tešila ako malý Jojo. Nakoniec dostávame ultra luxus - štvormiestna izbička so sociálkou vnútri, čisté, veľké , s vrtuľou nad nami. Dohadujeme 6 libier na osobu na noc a hneď sa pýtame na bicykle. Dajú sa niekde požičať? Niekde som totiž objavila takú vec, že sa tu dajú požičať bicykle, čo sa nám aj podarilo zariadiť a zvyšok päťdňového pobytu sme strávili najúžasnejšími chvíľami na bikoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Teda, biky je silné slovo. Boli to staré ukrajiny s brutálnymi osmičkami na kolesách, že sme ani z kopca z Údolia kráľov nemuseli brzdiť, ono sa to brzdilo priebežne samo. Počas týchto päť dní sme boli ako v raji, bez jedinej príhody akokoľvek škodiacej harmóniu nášho bytia. Každý deň sme zahájili obligátnym čajom a raňajočkami s „recepčným a správcom" hotela, ktoré nám nakoniec ani poriadne nezarátali do ceny ubytovania. Potom sme vyrazili na bikoch do mesta - Karnak, Luxor, múzeum múmií, ďalšie múzeum, potom sme sa preplavili na druhý breh k údoliam, raz som dokonca trajekt šoférovala na spiatočnej ceste. Bicykle majú jednu najúžasnejšiu vlastnosť - sloboda. Mohli sme ísť kamkoľvek. Bez taxíku, ktorému beží taxameter zatiaľ čo na vás čaká pri pamiatke, bez obmedzení - transportných i časových. Videli sme západy slnka v Medinet Habu, nad Údoliami kráľov i kráľovien, kde sme sa vyšplhali po strmých sutinách a potom sa fotili a pili pálenku s vojakmi, ktorí tu boli na stráži. Zašli sme aj do tých najzapadlejších pamiatok, kde človek objavil dych berúce fresky a rytiny. Popri strážnej vojenskej búde sme vyšli na vysoký kopec nad Luxorom, po tisícoch betónových schodoch, kde sme objavili Luxor a okolitú púšť ako na dlani a na zemi z kamienkov vyskladaný odkaz: „Jesus loves you". Mohli sme celé poobedie meditovať pri posvätnom jazierku v Karnaku a točiť sa okolo posvätného skarabea, presúvať sa všemožné pamiatky vysvietené v noci a fotiť tie majestátne pohľady mocných bohov, zažiť všetko a všade so slobodou v rukách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nanešťastie jedinú vec v tom ošiale slobody a radosti „detí kvetov" sme akosi podcenili. Totiž práve v ten mesiac bol v Egypte ramadán. Takže nehladovali výdatne len miestni, za účelom očisty a osvietenia, ale aj my a bez žiadneho účelu. Bolo to ale zaujímavé sa okolo šiestej zúčastniť priam smrteľných bojov o žranicu, keď sa do desiatich minút rozpredalo úplne všetko, čo ulica mohla dať - od faláflov cez pečené kurčatá až po surovú zeleninu. A keďže to, kde sa nachádzali všetky obchodíky s jedlom, vedeli len domáci, kým sme sa k niečomu dopracovali, bolo všetko fuč. Zívali na nás prázdne misy s bublajúcim olejom a ražne po kurencoch. Raz nás ale naši kamoši recepčný a správca hotelíka pozvali na ramadánsku večeru. Bolo to vynikajúce priatelia. Jedlo bolo čisto zeleninové, slaná pórová polievka s cestovinou, kaša z varených bôbov a paradajok, niečo cibuľové, cestoviny, a ešte kopa iných vecí. Zážitok na celý život.

SkryťVypnúť reklamu

Ono vlastne z každého mesta má človek podobné zážitky. Rovnako nezabudnuteľný bol dážď v Asuáne. Päť rokov tam nepršalo. Práve sme sedeli na terase veľkej čajovne a popíjali horúci sudánsky čaj, keď sa nečakane spustil dážď. Zrazu bola ulica, pred tým ľudoprázdna, zaplnená zúfalo pobehujúcimi miestnymi, ktorí vo vyčaptaných šľapkách, ktoré sa im až deštrukčne šmýkali, panicky pobehovali tam a späť, zabúdajúc kam idú, prečo, čo nesú a čo vôbec chceli. A medzi nimi sa motali vytešené deti, ktoré ešte nikdy nezažili dážď a zbierali kvapky vody rovno do úst.

Ono celkovo vytešenosť je u Egypťanov bežná vlastnosť, oni sú takí veselí a prajní - hlavne keď valia 130 km/h po púšti o tretej ráno z Asuánu do Abú Simbel. Púštna cesta, nie však po takej púšti s krásnymi dunami a zlatisto ružovým pieskom, ale práveže takej, aká je prevažne v Egypte - kamenistej, hrboľatej a rovnej. A na takej „vozovke" s nami náš zo všetkého nadšený šofér valil ako drak - že aby sme tam boli prví. Najlepšie bolo, že chalan veselo predbehol aj policajno-vojenské čelo konvoja, a my sme odvážne nechali za sebou našu ochrannú a ozbrojenú zložku, ktorá nám mala zaručovať bezpečnosť počas celej cesty. Skoro sme duše vypustili, pozvracali sa, pomačkali vajíčka a paradajky do neidentifikovateľnej „ein topf" zmesi, ale boli sme skutočne prví!! Myslím však, že nám to až tak nepomohlo, pretože brány Abú Simbel sa otvárali aj tak keď prišli všetci z konvoja.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako zážitkovo komicky prebiehala naša plavba po Níle, z Luxora smerom na sever dolu prúdom ku Kom Ombo, na felúke. Šli sme tri felúky naraz. V tej našej sme boli iba štyria turisti a dvaja kormidelníci, zatiaľ čo v ostatných sa potili a tlačili vyše desiati cestujúci s dvoma navigátormi. A tak sme zásoby jedál, pre každú felúku rovnaké, rozdeľovali iba medzi štyroch, a matrace sme používali ako letiská. Vo vedľajších felúkách museli turisti usporiadane sedieť na bobkoch, v tesnej blízkosti ďalšieho turistu. Vzhľadom na to, že cesta trvala tri dni, bol pre nás neuveriteľne osviežujúci fakt, že môžeme celé dni lehniť na vymatracovanom priestore vyše 2,5x7m. A preto nám ani nevadilo, že vo vedľajšej felúke bola dievčina, ktorá podcenila preventívnu aplikáciu tekutej medicíny s nad 50% obsahom alkoholu, a každú pol hodinu sme stáli pri brehu. Z felúky sa totiž nedá kadiť.

SkryťVypnúť reklamu

... Luxor v noci ...

Obrázok blogu

ä

... cicááááá ...

Obrázok blogu

... posledný king? :D muheheh ...

Obrázok blogu

... Karnak ...

Obrázok blogu

... chaos a dážď v Asuáne :D ...

Obrázok blogu

... miestňácké dievčatko ...

Obrázok blogu

... Abú Simbel ...

Obrázok blogu

... naša plľka (!!! vieš čo je plťka more???) ...

Obrázok blogu

... navigátori a rušička ;) ....

Obrázok blogu

.. gýč, ale bolo to tak! ;) ...

Obrázok blogu

... cicááá ďalšia, ako tisíce a milióny ďalších ;)) ....

Obrázok blogu

... zvierací trh ... chúdence sú zviazané, lebo chúdence by hneď zdrhli ;) ....

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Dana Árvayová (Dvořáková)

Dana Árvayová (Dvořáková)

Bloger 
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Človek, ktorý miluje život na plno, vietor vo vlasoch a výhľady ... aj tie v živote ;)Teraz som už matka dvoch detí, samostatne rozbehnutá aromaterapeutka a spoluzakladateľka projektu Outdoormamas..................................................... Zoznam autorových rubrík:  OutdoormamasVýchodné Turecko (CESTOPIS)bicykel, my loveznačka handmadepremýšľam, tuhokade tade, východ i SlovenskoIránKaukazAlbánskoEgyptLibanon, Sýria, Jordánsko

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

137 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu