Skrytá maska Egypta, III

Myslím, že jeden z veľmi silných zážitkov sme zažili práve v meste, ktoré je turistickou Mekkou, a kde by človek hľadal len pláže a all inclusive - Hurgáda. Po už značne dlhom pobyte „mimo" civilizáciu s bielovlasými turistami so zlatými hodinkami, sa nám Hurgáda zdala ako vrchol kultúrnej dekadencie. Nadháňači miestnych obchodíkov vedeli dokonca po česky a dvaja boli aj na Slovensku v Tatrách. Upomienkové predmety boli vrchol braku a gýču, a za veľmi mastné peniaze. Keď ste chceli zjednávať, boli ste za žobráka, a chlapík sa s vami ani nebavil. A na koniec všetkého nám v hoteli odporučili, že za koľajnice sa nechodí - „danger zone!". No nebolo nám viac treba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nie je to o tom, že by sme stoj čo stoj chodili nebezpečenstvu v ústrety, v snahe získať šokujúce fotografie a svedectvá, ale táto nablýskaná „tourist friendly zone" nás doslova urážala svojou degradáciou človeka v ustráchaného nosiča bankoviek. A tak sme prekročili koľajnice. Svet sa zatmel. Úzke ulice plné odpadkov nakopených vždy v rohu vysoko dohora, z ktorých vytekali potôčky rozkladu, v tom prehrabávajúce sa potkany a deti. Miestny trh, farebný, smradľavý, ukričaný, takmer stíchol do mŕtvolného ticha ako sme vstúpili. Boli sme mimozemšťania. Ničím turisticky zaujímavé betónové ulice s obchodíkmi a drogériami, inak tak plné na miestnu kultúru. Chlapíci popíjajúci čaj na plastových stoličkách pred obchodíkmi, v bielych tielkach a čiernych šľapkách, so žvárom v puse. Ramadán už medzitým skončil. A svet sa na ulici zastavil ako sme tam vošli. Na rohu jednej ulice sme našli čajovňu. Sadli sme si na terasu a objednali čaj a šišu. Chlapíci vedľa hrali backgammon. Po chvíle nič nerušiaceho pobafkávania vodnej fajky si k nám prisadol chlapík bez rúk od lakťov. „Bude žobrať," povedali sme si slovensky, pripravení hrať absolútnu ignoranciu. Z chlapíka sa ale vykľul jediný anglicky hovoriaci muž v celom okolí. Rozprával dobre. Jednu dcéru mal vydatú v Anglicku, dvaja synovia tam tiež pracujú. Bol ich kedysi pozrieť. S kýpťami lakťov si vytiahol cigaretu a zapálil. Skúste to napríklad iba s dvoma prstami. Nakoniec sa sám rozhovoril. O ruky prišiel v egyptsko-izraelskej šesť dňovej vojne keď spadol rukami pred sebou na mínu. „A poviem vám iba toľko, kresťania - nám nevadia, Európania - nám nevadia, ale Ameriku nenávidíme. A keby bolo hoci aj teraz treba, povstanem so zbraňou v ruke a pôjdeme bojovať!" A vzhľadom na to, ako bravúrne zvládal s tými kýpťami napísať svoju adresu na kus novín, uverili sme mu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Človek sa v takých situáciách cíti trochu stiesnene, a ťažko niekedy povedať, čo si má vlastne myslieť, pretože ním lomcujú zmätené pocity absurdnosti, súcitu, vlasteneckého cítenia, ohromenia i nesúhlasu. Podobný zvláštne nepríjemný pocit sme mali, keď sme sa jedného dňa vybrali z Káhiry do archeologickej lokality menom Abú Sir. Je to miesto plné hrobiek z obdobia Sakkary a chceli sme si ho podrobne pozrieť, ostatne ako všetky pamiatky, ktoré sme navštívili. Naskočili sme teda obligátne do minibusu na križovatku a potom sme vyhukovali „Abú Sir! Abú Sir!" a lokálni nadháňači sa už chopili svojich šancí. V Abú Sir bolo od začiatku niečo divné. Minibus nás vyhodil na „námestí", ktoré bolo zároveň trhoviskom a tak nás ako groteskný uvítací výbor čakali odseknuté kravské a kozie hlavy. Ľudia sa tam na nás akosi čudno pozerali, ale brali sme to „jedným uchom dnu, druhým von". Najdúc cestu k archeologickému nálezisku, sme sa opäť raz stretli s tragickosťou miestnej chudoby, ktorá je v Egypte, pre rezortových turistov prekvapivo, vo vysokom počte a absolútne negramotná. Neskôr napríklad v Sýrii sme zďaleka nevideli toľkú chudobu, ale to sme ešte teraz nevedeli. Teraz sme však videli ženu ako perie v dedinskom „potoku", ktorý bol v skutočnosti kombináciou žumpy, zavlažovacieho systému a zdrojom vody. Prala dolu hlboko, pretože boky „potoka" až hore k ceste boli nahrubo zasypané odpadkami. A pri tom praní ju do rúk hrýzli potkany. Smrad, čo sa popri tomto vodnom diele plazil bol na skapatie. Nakoniec sme sa dopracovali k vstupu, kde bola vrátnica a absolútne neoblomný vrátnik. „Stop, aktívne archeologické vykopávky". Navrhli sme vyjednávať, lebo to môže byť priepustka do veľa zaujímavých miest. Snažili sme sa ho podplatiť - perom. Ale chlapík skôr šípil voľačo iné - hodinky Festina. Po našich niekoľkých pokusoch nanútiť mu predsa len to pero, pričom jeho skalopevná túžba po hodinkách v cene jeho desať ročného platu nepoľavila ani o cent, sme sa nakoniec vrátili naspäť. Zbytočný deň to ale určite nebol.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

... pokračovanie na oveľa veselšiu nôtu v stredu ;) ...

Dana Árvayová (Dvořáková)

Dana Árvayová (Dvořáková)

Bloger 
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Človek, ktorý miluje život na plno, vietor vo vlasoch a výhľady ... aj tie v živote ;)Teraz som už matka dvoch detí, samostatne rozbehnutá aromaterapeutka a spoluzakladateľka projektu Outdoormamas..................................................... Zoznam autorových rubrík:  OutdoormamasVýchodné Turecko (CESTOPIS)bicykel, my loveznačka handmadepremýšľam, tuhokade tade, východ i SlovenskoIránKaukazAlbánskoEgyptLibanon, Sýria, Jordánsko

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu