Rusko - nekonečná krajina, I.

Rusko. Vybrali sme sa autobusom cez Ukrajinu do Ruska - na Kaukaz. Cieľ cesty bol vyjsť na najvyššiu horu Európy - Elbrus. Päť dní cesta tam, desať dní pod Elbrusom, päť dní cesta späť. Agónia v pohybe. Boli sme v južnej oblasti európskej časti Ruska, na hraniciach s Gruziou, v chudobe, Moskve za chrbtom. Republika Severné Osetsko - Vladikaukaz, Naľčik, Beslan....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Rusko nás privítalo osemhodinovým čakaním na hraniciach s Ukrajinou. A to sme si triasli pravicami, pretože tu nie sú ojedinelé ani osemnásťhodinové zastávky na "oddych". Majú dvojitú bránu (hranicu). Pri tej prvej stojí jeden zelený panáčik a vyberá kto dnes pôjde a kto nie. Tá druhá je taká, na akú sme zvyknutí...

Toto je tá prvá závora. Ešte sme veselí, šťastní nevedomci, netušiac čo nás neminie! (Pivečko muselo byť celý zájazd ... po ruke)

Obrázok blogu

Po výberovom konaní zelenáčika s vysielačkou sme sa konečne dostali pred vytúženú závoru originálnej ruskej hranice. A tam sme vytvrdli. Rusi majú neskutočne obrovské policajné čiapky. Keď si pohraničiar prišiel po pasy do autobusu, sem tam zavadil do odkladacie skrinky hore, a musel sa pohybovať ako baleťák....Má to tvar sombréra ale majú to zarazené hlboko na zátylku. Chudáci, vyzerajú ako zelené lízatká na paličke... Čo viac dodať - šašovia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po 4 hodinách prišiel colník, že všetko z autobusu vyklopiť von a poďho pod roentgen. Naša destinácia bola Kaukaz (Elbrus), takže okrem dolných kufrov sme mali celú zadnú časť autobusu natrepanú batohmi. Ostali sme nemo sedieť. To nemyslí vážne! Myslel. Po našom hodinovom tichom proteste prišiel : "U nás čas nehrá rolu. Pozrite, ja nemám hodinky!" a odišiel. Takže znovu pasová a vízová kontrola (zase u iného okienka), pred roentgenom, za ním... no čakali sme všade. (PS: ďakujeme, že sme nemuseli podstúpiť análnu a gastrálnu sondu, ktoré nám podľa jeho slov hrozili...)

V Rusku je neuveriteľná korupcia a vôbec, veci tam frčia ako za komunizmu - nič sa tu nezmenilo. S jedným papierom človek obehá celú colnicu, aj 2x, a na záver aj tak nemá potrebnú pečiatku. Keď človek chce ísť na toaletu, dostane pečiatku na čelo. Policajti, colníci a veci podobné tu majú neobmedzenú moc a sú si toho vedomí. Jediné, čo rozbehne túto mašinériu, sú dengy. Berú úplatky (tak od 100 do 500 dolárov) za všetko. (PS: za urgentné vybavenie - 8 hodín - sme zaplatili 150 dolárov.)

SkryťVypnúť reklamu

Policajti Vás môžu zastaviť kedykoľvek a začokoľvek. A môžu si vypýtať koľkokoľvek.

Obrázok blogu

V Rostove na Donu sme vošli do "zákazu vjazdu turistických autobusov"! Policajt si najprv s chladnou tvárou vypýtal 300 dolárov. Po argumentoch, že sme Slováci, že sme chudobní, že sme turisti, sme to uhrali na 150 dolárov.

Vľavo je náš šofér. Pravidelná scéna každých 50 km cesty.

Obrázok blogu

Tesne pred cieľom cesty nás napríklad zastavili, že sme obehli kravu sediacu na ceste krížom cez "odstavnú" čiaru - zľava. Mali sme ju obísť zprava. Najprv chcel 500 dolárov, neskôr dostal 300 rubľov. Pre info, v Rusku sa zásadne porušujú predpisy. Čiary neexistujú, odstavné pruhy tiež, na dvojprúdovke cestujú paralelne 4 autá....

SkryťVypnúť reklamu

Policajti zastavujú zásadne cudzincov a autobusy. To je istá výhra z hracieho automatu. Keď sa priečiš, tak sa zatne, že "čas nehrá rolu" a že to "môžeme ísť oficiálne riešiť". Všetko sú to iba kulehy na cudzinca.

Toľko na úvod k ruskej štátnej policajnej a colnej správe.

Obrázok blogu

- jeden z tých chudobnejších. Celkovo policajná správa sa má veľmi dobre. (PS: fotky s policajtmi sú fotené v zákryte, lebo to je zakázané.)

Dana Árvayová (Dvořáková)

Dana Árvayová (Dvořáková)

Bloger 
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek, ktorý miluje život na plno, vietor vo vlasoch a výhľady ... aj tie v živote ;)Teraz som už matka dvoch detí, samostatne rozbehnutá aromaterapeutka a spoluzakladateľka projektu Outdoormamas..................................................... Zoznam autorových rubrík:  OutdoormamasVýchodné Turecko (CESTOPIS)bicykel, my loveznačka handmadepremýšľam, tuhokade tade, východ i SlovenskoIránKaukazAlbánskoEgyptLibanon, Sýria, Jordánsko

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu