<!-- @page { margin: 0.79in } P { margin-bottom: 0.08in } -->Bežná skúsenosť povedzme obyčajného človeka z východu Slovenska je asi taká, že pre neho je zamestnávateľ vlastne vykorisťovateľom. Robí za strašne malú mzdu, zamestnávateľ si s ním môže robiť čo chce a vyváža sa na novom bavoráku. Samozrejmosťou je nedodržiavanie Zákonníka práce a jeho všemožné obchádzanie.
Dalo by sa povedať, že na Slovensku máme 2 základné typy podnikateľov. Prvým je takzvaný pseudopodnikateľ, ktorý spĺňa všetky vyššie spomenuté atribúty a vlastne podnikateľom ani nie je. Je to človek, ktorý sa nedostal k majetkom vďaka vlastnej schopnosť tvoriť hodnoty, ale preto, že mal dobré konexie na politikov a ich kamarátov. Svoj majetok získal vylúpením štátnej kasy s pomocou svojich kumpánov-politikov. A naďalej svoje podnikanie orientuje na politikov a vďaka nim má zaručený biznis. Ak by mal pôsobiť v trhovom prostredí, tak by s vysokou pravdepodobnosťou skrachoval. Čiže sa dá povedať, že celý svoj biznis ma postavený na nepoctivom správaní (do tejto skupiny tiež môžeme zaradiť všetky druhy nepoctivého správania, ktoré vám v podnikaní napadnú).
Druhým typom podnikateľa je podnikateľ-tvorca hodnôt. Je to človek, ktorý vybudoval svoj biznis na svojich schopnostiach, šiel s kožou na trh a podstúpil podnikateľské riziko (rozumej stratu peňazí). Tento podnikateľ sa vie uživiť v trhovom prostredí a spoločnosti prináša blaho tým, že tvorí hodnoty a vďaka nemu je tak spoločnosť bohatšia, vzniknú pracovné miesta a nasleduje ekonomická prosperita. Za to ako odmenu dostane zisk, ktorý dosiahne a jeho výšku mu nikto negarantuje.
Práve tento druhý typ podnikateľa komunisti ľuďom zamlčali. Nehodil sa im do ich ideológie a všemožne proti nemu bojovali. Tento ich boj prevzali aj socialisti a aktívne bojujú proti týmto tvorcom hodnôt. Zvyšujú dane, zhoršujú podnikateľské prostredie, neznižujú korupciu, nebojujú za vyššiu vymožiteľnosť práva. A tak sa postupne stáva, že v ekonomike sa pohybuje čím ďalej, tým menej tvorcov hodnôt a viac pseudopodnikateľov. Následne príde kríza a my sa divíme prečo nie je naša ekonomika schopná rásť a prečo sa nám zrazu horšie žije, prečo sa zdražujú potraviny a podobné veci. Všetko je to len následok toho, že sa znižuje konkurencia odstraňovaním podnikateľov-tvorcov hodnôt z ekonomiky. Pseudopodnikatelia prežijú vždy. Tých aj potom ľudia vidia a vinia zo svojich problémov.
Pritom najväčší problém sú práve politici, ktorí pomocou svojej propagandy natlačia ľuďom do hlavy, že bojujú za nich. V skutočnosti však bojujú za pseudopodnikateľov, lebo s nimi sú kamaráti. Preto napríklad socialisti presadzujú menej flexibilný Zákonník práce. Ten totiž zhorší kvalitu podnikateľského prostredia a zníži počet podnikateľov-tvorcov hodnôt v ekonomike (lebo ich podnikaniu sa kvôli reštriktívnym štátnym reguláciam nebude dariť). Opäť ostanú len pseudopodnikatelia, ktorí budú zneužívať to, že nemajú konkurenciu. Lebo najlepšia odpoveď na to, ak s vami váš zamestnávateľ zaobchádza zle, je to, že od neho odídete ku konkurencii. Ale ak konkurencia neexistuje, tak môžete len držať hubu a krok.
A ako tomuto všetkému zabrániť? Základ je prestať veriť politikom, že nám chcú pomôcť a nedávať im moc nad našimi životmi. Čim menej moci bude mať politik, tým lepšie, lebo menej rozkradne alebo dohodí zákaziek svojim kamarátom. Čim menej sa budú štát a politici miešať do našich životov a čím menej obmedzovať našu slobodu, tým lepšie. Ak budeme mať možnosť výberu, tak budeme závislí len od seba a nie od štátu a politikov. Politici budú chcieť vaše dobro, nenechajte si ho vziať...