Voľby tam, kde sa nás to tiež týka

V máji budú voľby. Viete o nich? Myslíte si, že sa nás netýkajú a že je jedno, kto nás reprezentuje?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sú také národy, kde si veľká časť populácie myslí, že Európska únia je nanič, že je to len dojná krava, alebo naopak krava vyciciavačka. Sú také národy, ktoré preto ani veľmi nezaujíma, kto ich bude v Európskom parlamente reprezentovať. Je taký jeden národ, ktorý teraz vystupuje z Európskej únie.

Najnižšiu účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu tradične zaznamenala Veľká Británia. Stalo sa tak vo voľbách v rokoch 1979, 1984, 1989 a 1999. A potom sme vstúpili do Európskej únie my. Odvtedy hrdo nesieme fakľu odovzdanú Veľkou Britániou. Účasť voličov slovenských poslancov do Európskeho parlamentu dosiahla najnižšie hodnoty zo všetkých členských štátov, na úrovni 17% v roku 2004, 19,6% v roku 2009 a 13% v roku 2014. Nižšiu úroveň ako tých našich 17 a 13% navyše nezaznamenal nikdy žiadny iný štát ani pred naším vstupom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Európskom parlamente sa hlasuje o veciach, ktoré sa následne stávajú súčasťou našej legislatívy, našich zákonov. Nehlasuje sa o nás bez nás, v Európskom parlamente sa hlasuje s disproporčne vyššou účasťou našich poslancov, než je populácia Slovenska v populácii EÚ. Nám, rovnako ako iným malým národom, prihodili nejaké poslanecké miesta a odobrali ich veľkým krajinám, aby to bolo kvázi férovejšie. 

Žiadny slovenský občan nemôže predstavovať pre slovenského poslanca Európskeho parlamentu opozíciu a ani antislovenskú prostitútku. Trinásť poslaneckých miest pre Slovensko koreluje s veľkosťou populácie Slovenska. A preto ak aj nie ste volič daného poslanca, on tam sedí, pretože existujete. Nemusia vždy pravdaže hlasovať tak, ako si to predstavujete, ale zodpovedať by sa vám za svoj spôsob hlasovania mali. A mali by sa nám všetkým zodpovedať za aktivitu, ktorú prejavujú. Budúci poslanecký mandát budeme mať 14 poslancov (po odchode Británie sa tu a tam prihodia poslanci, nám jeden tiež). 

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako v našom národnom parlamente, občan si môže aktivitu europoslanca pomýliť s poslancovým PR, a teda prezentáciou samého seba. Môže tak nadobudnúť dojem, že niečo preňho, a aj za jeho peniaze, poslanec robí. Ako píšem, toto je môj subjektívny pohľad, ale predvediem na príklade: Predstavuje pre vás aktivitu to, že poslanec v plenárnom hlasovaní vystúpi so srdcervúcim prejavom, že výsledok hlasovania poškodí slovenského občana, a dá si to na svoj youtubový kanál, a hoci mal možnosť predložiť pozmeňovací návrh ohľadne danej veci, neurobil tak? Alebo je aktivita to, že poslanec vo veci daného legislatívneho návrhu bojoval svojimi pozmeňovacími návrhmi za určitý výsledok? Lebo to nie je to isté. 

SkryťVypnúť reklamu

Je aktivita to, že poslanec bombarduje Európsku komisiu otázkami, ktoré nič neriešia? Zjednodušene: europoslanec dostane od slovenského občana email, že by sa malo niečo robiť s tými vyrúbanými lesmi, lebo že idú na výrobu energie z biomasy. Slovenský europoslanec sa teda spýta Európskej komisie, čo to je za legislatíva, ktorá dovoľuje rúbať slovenské lesy na výrobu energie. Európska komisia odpíše, že sa registruje daný problém, a nová smernica by to mala riešiť. Avšak daný poslanec na návrh smernice o obnoviteľných zdrojoch energie, na ktorý mohol práve v tom období predložiť pozmeňovací návrh, pozmeňovací návrh nepredloží. Čiže neurobil nič, aj keď zmenu predložiť mohol, a potom sa pri hlasovaní sťažuje, že toto je otrasná smernica, ktorá bude dovoľovať naďalej drancovať slovenské prírodné dedičstvo. 

SkryťVypnúť reklamu

A kto nevie, čo sa dalo urobiť, si pomyslí, že ako krásne za nás ten poslanec/ poslankyňa, oroduje. A dostal/a priestor vystúpiť, tak to je aká hlavička!

 Tak ako aj v slovenskom parlamente niektorí najmä rečnia, niektorí dávajú dobré pozmeňovacie návrhy, niektorí dávajú nezmyselné pozmeňovacie návrhy, niektorí sa prezentujú zmesou týchto činností, a niektorí nerobia takmer celkom nič. To isté sa dá robiť v Európskom parlamente. Na čo mi je pre pána kráľa to, že poslanec/poslankyňa 800krát vystúpil/a a rečnil/a, hoci ani poriadne netušil/a, o čom daný návrh bol a proces vytvárania parlamentnej pozície sa vôbec nesnažil/a ovplyvniť?

Pracujem v Európskom parlamente. Na moju odpoveď, že som Slovenka, som viackrát počula komentár: to tá vaša poslankyňa má tie obrovské výstrihy? Hahaha.

Nie sme Hobiti v Stredozemi, netušiaci, že sa dejú veľké veci. Aj na slovenských poslancoch v Európskom parlamente záleží. Tento rok môžeme ísť voliť. Poďme.

Edita Vyšná

Edita Vyšná

Bloger 
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rada píšem.. o veciach, ktoré ma zaujali, oslovili, nahnevali. neznamená to, že to bude niekto ďalší považovať za hodné opisu;) ..na nič nekandidujem, iba by som bola ozaj rada, aby tí, ktorí kandidujú a budú zvolení, získali daný post pre to, lebo to nie sú zlodeji a skorumpované indivíduá, a nie pre to, lebo nimi sú a klamú až moc dobre.preto niektoré tak ladené články. Zoznam autorových rubrík:  envirorozjímanieUSAšportBruselSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu